enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,5025
EURO
9,0529
ALTIN
442,01
BIST
1.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
3°C
İstanbul
3°C
Kar Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
5°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
7°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
10°C
Cuma Parçalı Bulutlu
12°C

Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır? 2021

Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır? 2021

Devlet, 2021 yılına kadar her yıl arıcılıkla uğraşanlara destek vermeye devam ediyor. Destek alan yetiştiricilerin haberleri bakanlıktan geliyor. Arıcılar için müjde! Arı kovanlarına verilen destek miktarı arttı. Yardım ne zaman ödenir? Yardım miktarı ne kadar artıyor? Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır? hakkında Arıcılık Kayıt Sistemi, Genç Çiftçi arıcılık, KOSGEB Arıcılık, Arılı Kovan fiyatı, 2021 Arıcılık desteklemeleri ne zaman ödenecek gibi ve aynı zaman arıcılık için devlet desteği ve Ziraat Bankası Arıcılık için 2021 yılı kredi koşulları, arı kovanı fiyatı ve arıcılık hibe başvurusu ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Geri Ödemesiz Arıcılık Destekleri

Devlet, çiftlik hayvanlarından kümes hayvanlarına kadar birçok alanda hibe ve faizsiz krediler sağlıyor. Arıcılık hizmeti veren çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da kredi ve arı yardımı almaktadır. Destek bakanlık tarafından verilmektedir. Bu hibelerden, kredilerden ve ek ödemelerden yararlanmak isteyen herkes, başvuru belgelerini belirtilen süreler içinde sunmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığından arıcılığa yönelik yardım miktarları şu şekildedir:

Arıcılık DestekleriAdet Fiyatı
Arılı Kovan10 TL
Damızlık Ana Arı40 TL
Ana Arı15 TL

Bu desteği almak için belirli koşullar vardır. Öncelikle arıcılık derneğine üye olmanız gerekiyor. Maalesef bu birliktelikte olmayanlar bu destekten faydalanabilirler. Daha önce başvuruda bulunan üreticiler, banka şubelerinden destek alarak emisyon haklarını alabilirler. Tarım ve hayvancılık için devlet yardımına bakabilirsiniz.

2021 Yılı Arılı Kovan Desteği Arttı!

2003 yılında arıcılar “kraliçe arılar” adı altında destek aldılar. Daha sonra 2008’den sonra kovan başı gerekli desteği sağlamaya devam etti. Arıcılık çiftçileri; Kraliçe arılar, arı kovanı ve üreme kraliçeleri sağlanmaktadır. Son yıllarda arıcılıkla uğraşan kişilere kovan desteği kapsamında kovan başına 10 TL verildi. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen müjde ile kovanın arılı kovan başına 15 TL desteklemeye yönelik olduğu ortaya çıktı. Son birkaç yıldır arıcılık desteği için başvurmadıysanız, 2021 için başvurmanızı öneririz.

Arıcılık Desteği Başvuru Şartları

Belirli kategorilerdeki yetiştiriciler, arıcılıklarını geliştirmek ve gelirlerini artırmak için destek alırlar. Bu yıl mevcut desteğin artması nedeniyle 2021 yılında verilecek olan desteğe önceki yıllarda başvurmamış çiftçilerin başvurması gerekecek. Bakanlığın başvuru yapmak için belli şartları var. Ne yazık ki, uygulama koşulları karşılanmazsa, yetiştiriciler devlet desteği alamazlar. Başvuru yapma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Bir arıcı, 30 ila 1000 kovandan destek alabilir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen arıcılar, arıcı kayıt sisteminin bir parçası olmalıdır.
 • Ayrıca mevcut tesiste en az 30 kovan bulunmalıdır. Çiftlikteki veriler, arıcılık muhasebe sistemine girilen bilgiler ve kovan sayısı dikkate alınır.
 • Desteklenen yetiştiriciler, belirtilen başvuru tarihlerinde ait oldukları kuruluşa başvurabilirler.
 • İşletmecilerin bağlı olduğu sendikalar, başvuru süresinin bitiminden itibaren 10 gün içinde aday listesini il veya ilçe başkanlığına gönderir. Üye listesi dernekler tarafından dikkatlice kontrol edilmelidir. Tüm sorunlardan askerler sorumludur.
Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır

Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır

 • Arıcılık kayıt sisteminde izlenen ve kaydedilen kovanlara ilişkin bilgiler dikkate alınacak ve gerekli kontroller il ve ilçe yetkililerince yetkilendirilmiş en az iki acente tarafından yapılacaktır. Araştırma sonunda arıcılık için belirlenen kovan sayısı AKS’de belirtilen sayıyı aşarsa veya kovan plakaları farklı ise arıcılık muhasebe sisteminden alınan veriler dikkate alınacaktır. Ancak arı kovanı sayısının AKS’de belirtilen sayıdan az olması halinde araştırma sırasında belirlenen sayı esas alınır.
 • Yüklenicilerin gezici arıcılıkla ilgisi varsa, çiftlik denetimleri varış yerindeki il ve ilçe müdürlükleri tarafından yapılacaktır. Soruşturma bittikten sonra hazırlanan rapor tescilli il komutanlığına gönderilecek. Seyyar arıcılar için tarama prosedürleri, arıları özel mevzuatın kurallarına uygun olarak taşıma ve yerleştirme prosedürlerini uygulamadıysa izlenmeyecektir.
 • Bölge ve ilçe idareleri tarafından değerlendirildikten sonra veriler arıcılık kayıt sistemine girilir ve ek bir liste-1 düzenlenir. Bu listeler, belirtilen tarihlerden itibaren on gün içinde il ve ilçe idarelerince iptal edilir.
 • Bu konudaki itirazlar bölge ve ilçe müdürlüklerine yönlendirilecektir. Askıya alma süresinin bitiminden itibaren beş gün (iş günü) içinde yönetim tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. Kesinti süresince kimse itiraz etmezse hazırlanan izmaller kabul edilir.
 • Basında çıkan haberlere göre IKMAL-2 listesi yayınlandı ve onaylandı. Bölge ofisine 5 iş günü içerisinde teslim edilir.
 • Gönderilen İcmal-2 listeleri kontrol edilir. Ödemelerin tespiti için İcmal-3 listesi oluşturularak onaylanır. Onaylandıktan sonra on iş günü içerisinde Hayvancılık Ana Müdürlüğüne gönderilir.
 • Yardım ödemeleri, arıcılık dernekleri tarafından çiftçi hesaplarına aktarılır.

Arıcılık Kayıt Sistemi Bilgileri Sorgulama

Arıcılık desteğine hak kazanmak için arıcılık sicil kaydı olan AKS’den e-devlet üzerinden arıcılık yapan üreticiler için kayıt bilgisi talep edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak e-DEVLET platformu ile Arıcılık Kayıt Sistemi sorgulama yapabilirsiniz. Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (%50 Destek) detaylarını biliyor musunuz?

Arıcılık Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Bakım ödemeleri, Bakanlıkça belirlenen ödeme planına göre iki taksit halinde banka şubelerinde üretici adına açılan veya açılan hesaplara kredilendirilir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesine uygun olarak belirtilen kişilere ödemeler yapılmıştır.

T.C Kimlik Numarasının Son HanesiVKN Son HanesiÖdenecek Olan Tarih 
6 ve 8 olanlar1-3-5-6-7-8-96 Mart Saat 18:00’dan sonra
0 – 2 – 4 olanlar0 – 2 – 413 Mart Saat 18:00’dan sonra

Bunlar, başvuru sahiplerinin geçen yıl burs alacakları tarihler. Bu tarihlerde arı kovanı ücreti 10 Türk Lirası’dır. Ancak yapılacak yardım için belirlenen tarihlerde arılarla birlikte kovan başına 15 Türk lirası ödemeye hak kazanacaklar. 6 Mart tarihinde 6 milyon 461 bin 390 yerleşimde 51 bin 364 firmaya 97 milyon TL tutarında yardım ödenmiştir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası, KOSGEB hayvansal üretim yapmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden başlayamayan girişimcilere düşük faizli hayvan kredisi sunmaktadır. Koyun yetiştiriciliği ve yetiştiriciliği, kümes hayvancılığı, su ürünleri yetiştiriciliği, arıcılık dahil olmak üzere alanlarda mali destek sağlar. Ayrıca devletimiz tarım sektöründe tarımsal üretimi de desteklemektedir.

ARICILIK DESTEKLEMESİYATIRIMİŞLETMEEN YÜKSEK LİMİTLİ KREDİ
50%50%2.500.000 TL
Organik Tarım Uygulaması 10%
Genç Çiftçi (40 Yaş Altı)10%10%
Kadın Girişimci Çiftçi10%10%
Uygulanacak En Fazla Faiz İndirimi70%80%

Arıcılık destekleme kredisi üst limiti 2.500,00 TL’dir. Arıcıların kredilerden yararlanabilmeleri ve işlerini geliştirip büyütebilmeleri için tedavi süresi ve yatırım dönemi boyunca %50 faiz oranıyla kredi sağlar.
Bu krediler, organik tarım ve iyi tarım uygulamalarında ek %10 indirim uygulamak için aşağıdaki Resmi Gazete’de  kredi kriterleri karşılayan genç çiftçiler ve kadın girişimciler uygun olacaktır.

Çiftçilerin arıcılık kredisine başvurmaları ve krediden yararlanmaları için; Arıcı kayıt sistemine üye olmaları gerekir. Ayrıca en az 50 kovan bulunmalıdır. Bu kredi, kovan sayısını 50’ye çıkarmak isteyen çiftçilere verilmektedir.
Ziraat Bankası’ndan 25 Mart Resmi Gazete’de yayımlanan düşük faizli kredi kullanımına ilişkin usul ve esaslar aşağıdaki gibidir:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı’nın AKS arıcılık kayıt sistemine kayıtlı en az 50 kovan, kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen firmalar, ön lisanslı boynuz veya bakanlık iznine sahip firmalar başvurabilir. arıcılık kredisi.
 • Arıcılık için yatırım kredileri; arı kovanı, polen tutuculu yeni kovan, elektrikli çit, bal ayırıcı, bal doldurma ve paketleme makinesi, polen kurutucu ve temizleme makinesi, tatlandırma makinesi alımı, mobil arıcılar için kovan ve jeneratörler ile 200 arı ve daha fazlası, isteyen arıcılar için güneş enerjisi arıcıların kulübeleri veya karavanları için ve 100 veya daha fazla arıyla kraliçe yetiştirmek için bir enerji sistemi oluşturmak; Bir jeneratör, güneş enerji sistemi, kovan veya ana arı yetiştirme kutusu, en az 1000 arıcı örtüsünün veya kovanların satın alınmasını, şerbetçiotu çiftçileri için binaların inşası ve yenilenmesi, raf sistemleri, uygun araç ve gereçlerin satın alınması ve diğer sermaye maliyetleri dahildir.
 • Arıcılık şirketlerine krediler; arıcılık malzemeleri, demirbaşlar, körükler, demir, vantilatör, matkap, fiili sondaj ve sondaj şekeri, temel bal peteği, turta, bizim gibi lisanslı arıcılık, mobil arıcılık işleri dahil arı taşıma maliyetleri, kraliçeler için şeker, polen, şeker, plastik kaplar ve gerekli ambalajlar temel tortillalar, bisküviler, kraliçe yapım malzemeleri, kaşık transfer kutusu, yüksük kalıbı, zımba, mum makinesi, tırtıl çantası, kraliçe kabı ve kraliyet kovanı için. Bu, malzeme olarak satın almayı içerir.
 • Kovanlar için yatırımlar ve ticari kredilerle bağlantılı olarak, AKS’nin arıcılık kayıt sistemine kayıtlı kovan sayısını ve kovan sayısını gösteren bir belge sağlaması gerekmektedir.
 • Yatırım ve yaban arısı işletme kredileri, eyalet komutanlığından izniniz veya önceden onayınız olduğunu belirten bir mektup gerektirir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası’nın sunduğu düşük faizli arıcılık kredisine başvurmak için üreticiler başvuru sırasında bazı belgeler talep ediyor.

Ancak bölümden başka belgeler de talep edilebilir. Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirsiniz. Düşük faiz oranları ve hayvan kredisi ile Ziraat Bankası hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Genç Çiftçi Arıcılık 2021

Son yıllarda başlatılan Genç Çiftçi projesinin 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor. Daha önce hayvancılık ve tarım alanında çalışan çok sayıda kişinin istihdam edildiği bu proje kapsamında ihtiyaç sahiplerine 30 bin TL hibe veriliyor. “Genç Çiftçiler Projesi” adı altında başlatılan bu destek kapsamındaki projeler arasında arıcılığa ve bal, arı sütü, ana arı, polen ve diğer ürünlerin üretimine destek de bulunmaktadır.
Genç Çiftçi projesinin şartları Genç Çiftçi projesine katılım için nasıl başvurulur? makalemizi görüntüleyebilirsiniz. Ön koşulları karşılıyorsanız güncel başvuru tarihinden önce başvurabilir ve 30.000 TL hibe alarak arıcılık faaliyetinizi geliştirebilirsiniz. Bu, arıcılıkla uğraşan girişimciler ve koşulları için verilen destektir. Devlet tarafından sağlanan destekten yararlanmak için ilgili başvuru tarihlerinde talep edilen ofislere başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.