DOLAR
33,0464
EURO
36,0112
ALTIN
2.559,03
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
28°C
Cuma Yağmurlu
27°C

Asgari Ücret 2021 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret 2021 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

2021 asgari ücret ve TÜİK ne tahmin edecek? 2021 yılında belirlenecek olan yeni asgari ücret, hem sosyal medyanın hem de TV programlarının konusu oluyor. İlk toplantı yakın zamanda asgari ücretin büyüklüğünü belirlemek için bir komisyon tarafından yapıldı. Peki 2021 asgari ücret nedir? Yeni yılda asgari ücretin büyüklüğü konusunda hem sosyal ağlarda hem de televizyon programlarında tartışılan çeşitli tartışmalar var. Asgari ücretin yanı sıra, Agi’nin ne kadar olacağı konusunda hala tartışmalar var. Asgari ücretin net ve brüt ücret olarak yeniden tanımlanacağı biliniyor ancak miktar hakkında hala bilgi arayan vatandaşlar heyecanlanmaya devam ediyor. Asgari Ücret 2021 son dakika asgari ücret, asgari ücret toplantısı detayları belli oldu! 2021 asgari ücret ne kadar oldu ayrıntıları yazımızda..

Asgari Ücret Zammı 2020 Ne Zaman?

Covid-19 önlemleri kapsamında taraflar çevrimiçi bir toplantı yaptı. İşçileri, işverenleri ve hükümet yetkililerini içeren asgari ücret komisyonu, 2021 asgari ücretini belirlemek için geçtiğimiz günlerde ilk çevrimiçi toplantısını yaptı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açılış konuşmasını yaptı ve toplantı başkanı.

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk;

“Asgari ücret, hangi kanuna tabi olarak çalıştığına bakılmaksızın tüm iş kollarını kapsamakta, toplumun tüm kesimleri için eşit olarak belirlenmekte. Çalışma hayatında, işçi kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının korunmasında, ücret politikalarının alt sınırını ortaya koyuyor. Komisyonun nihai hedefi, tüm sosyal tarafların görüşleri, talepleri ve koşulları göz önünde bulundurarak bu düzeyi belirlemek. Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

15 ARALIK İKİNCİ TOPLANTI Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız 2. ve 3. toplantı tarihlerini Twitter’da yayınladı. 2. toplantının 15 Aralık 2020 tarihinde TİSK’te, 3. toplantının 22 Aralık 2020 tarihinde Türk-İş’te yapılacağı açıklandı.

2021 TÜİK Asgari Ücret Önerisi

Toplantıda 2021 asgari ücrete dair ilk öneri de yapılmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) asgari ücretin 2 bin 792 lira 10 kuruş olması gerektiği tavsiyede bulundu.

2020 asgari ücret asgari geçim indirimiyle birlikte 2 bin 324 lira. Eğer TÜİK’in önerisi kabul edilirse, 2021 asgari ücreti, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında zamlanmış olacak. Açıklamada, başlangıç ücreti olması gereken asgari ücretin zamanla geçim ücretine dönüştüğüne dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün 7 milyon insanımız asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor. Enflasyon, geçim şartları ve ele geçen asgari ücret miktarı herkesin malumu. Bu nedenle işveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna ‘evet’ deriz. İşveren ve hükümetten tekliflerini bekliyoruz. Gelecek teklife göre, durumu yeniden değerlendireceğiz.”

Asgari Ücret 2021 Ne Kadar?

Asgari ücretin seviyesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Vatandaşlar, asgari ücretin belirlenmesi için komisyonun ne zaman ve ne miktarda belirleneceğini merakla bekliyorlar. Anketlere göre yeni belirlenen asgari ücret şu şekilde artacak; 2021 için OVP deki hedef enflasyonu verilerine göre 2021 yılına kadar %8’lik bir enflasyon oranı ve bu oranın asgari ücretinde artış bekleniyor. Asgari ücretin %8 artmasıyla; 3.178 TL brüt ve net asgari ücret 2510 TL’dir.

2021 enflasyonu Merkez Bankası: Merkez Bankası’na göre 2021 yılında enflasyon oranının %9,4 olması ve bu seviyede düzenlenecek asgari ücretin asgari 3.220 TL brüt ve net ücretin ise 2.542 TL olması gerekiyor.

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu genel sekreteri olan ‘Akansel Koç’ şu sözleri söyledi;

“‘Asgari ücret belirlenirken, ülkemizin ekonomik durumu ve işletmelerimize olan etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.” dedi. Son 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini isteyen Koç ” Yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren payının 2021 yılı için alınmamasını, SGK işveren desteğinin yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını, rekabet içerisinde olduğumuz çoğu ülkenin ve OECD ortalamasından oldukça yüksek olan ücret üzerindeki vergi ve prim yüklerinin bu seviyelere çekilmesini istirham ediyoruz.”

AGİ Nedir?

Bu, çalışanın kendisi ve aile üyeleri için bir indirimdir. Agi ücretleri çocuk sayısına ve medeni duruma göre değişmektedir. 16 yaş üstü sigortalı çalışanların ödediği ücret hesaplanır ve toplam gelir vergisi oranı vergiden muaftır. 2007 yılında çalışanlar, yıl içinde işyerinde yaptıkları alışverişlerin makbuzlarını göndererek vergi iadesi olarak aldılar. Ancak 2007’den sonra, bunun hala eyleme geçirildiği kabul edilmektedir. İşveren, çalışana belli bir meblağı nakit olarak öder ve vergiler için ödediği miktarı elinde tutar. Agi’nin yıllık ödemesi asgari ücretin% 50’sinin% 15’idir.

AGİ Asgari Ücrete Dahil Mi?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu AGİ’yi asgari ücrete dahil ederek belirler. Medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişen ağın büyüklüğü asgari ücrete dahildir. Ön ek olarak sigortalı bir çalışanın 2020 yılı asgari ücreti, fiilen dahil olmak üzere 2324 TL’dir.

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

Asgari Ücret 2021 AGİ Ne Kadar Olacak

2021 AGİ Ne Kadar Olur?

Asgari ücretin artması beklendiğinden, Agi’nin geçim seviyesinin artması bekleniyor. AGİ’yi belirlemek için önce asgari ücreti belirlemelisiniz. En son tanımlanan AGİ numaraları aşağıdaki gibidir:

 • Bekar: 220.73 TL. 
 • Evli eşi çalışmayan: 264,87 TL
 • Evli 1 çocukla çalışmayan eş: 297,98 TL
 • Evli Çalışmayan 2 çocuklu eş: 331.09 TL
 • 3 ve daha fazla çocuğu olan işsiz eş: 375,23 TL
 • Evli ve eşi çalışan: 220,73 TL
 • Evli ve çalışan 1 çocuklu eş: 253,83 TL
 • Evli, çalışan eşi, iki çocuklu: 286,94 TL
 • Evli, çalışan ve üç çocuk: 331,09 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocukla: 353,16 TL
 • Evli eşi çalışan ve 5 çocuk: 375,23 TL
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.