Cafe Açma Maliyeti 2021 Ne Kadar Kazandırır?

Cafe Açma Maliyeti 2021 Ne Kadar Kazandırır?

Günümüzde insan hayatının gereksinimleri ile birlikte iş hayatı da sektörel bazda değişiklikler arz etmektedir. Kafe ve kafe restoranlar insan hayatındaki gereksinimleri karşılamak amacıyla sektörel bazda üst seviyede ihtiyaç haline gelmiştir. Yazımızda Kafe Açma konusunda bu sektöre adım atmak isteyenlere yol göstermeye çalışıcağız ve kafe kurmak ne kadara Mal olur, Kafe açma maliyeti, Kafe için ne kadar sermaye gerekli, Kafe açma ruhsatı nasıl alınır, Pastane açmak için ne kadar para lazım Sıfırdan cafe açma maliyeti Cafe ne kadar Kazandırır Cafe kar marjı Nargile cafe açma maliyeti Cafe açma maliyeti Forum Cafe dekorasyon maliyeti Örgü cafe açmak istiyorum Konsept cafe açmak konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti

Öncelikle açılması planlanan kafenin lokasyonunun en önemli konu olduğunu unutmamak gerekir. Çok uluslu devletlerin himayesindeki restorant zincirleri, kafeler franchising sisteminde bayilik vermeden önce dikkat ettikleri ilk konunun lokasyon olduğunu bilmek gerekir. Müşteri potansiyelinin nelere göre değişiklik arz ettiği önceden düşünülerek fizibilite çalışması yapılmalıdır. Bunlar: Hafta içi, hafta sonu, aynı lokasyonda kaç kafe bulunduğu, gece, gündüz, okulların açık/kapalı olma durumu, okullara ve sosyal yaşamın yoğun olduğu bölgelere olan uzaklığı, önünden geçen yaya sayısı, otopark sorunu olup olmadığı gibi kriterler göz önüne alınmalıdır. Bu kriterler doğrultusunda müşteri potansiyeli arttığında kira, hava parası, eğer kaldırım kullanılacaksa işgaliye parası artacaktır. Bu potansiyel düştükçe bahsedilen maliyetler düşük olacaktır fakat buna bağlı olarak aylık ciroda orantılı olarak düşecek ya da yükselecektir.

Kafe Açma Maliyeti

Kafe Açma Maliyeti

Son günlerde bütün dünyayı saran covid-19 salgını bu sektörü kalbinden vurmuştur. Müşteri potansiyelinin azalması, masa koltuk sayılarının azaltılması maliyetler sabit kalsa bile (ilave hijyen maliyetleri hesap edilmelidir) azalan müşteri sayısına bağlı olarak aylık ciro düşmüştür. Kapalı ortamlarda sigara içme yasağı olduğundan sigara içen müşterilerin açık alan ihtiyacını karşılama gereksinimi bulunmaktadır. Böyle bir alan varsa alanın müsaitliği kontrol edilmeli kış mevsimlerinde ısıtma gereksinimi hesap edilmektedir.

Kafe Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Kafe kurmanın belirli bir sabiti olmamakla birlikte yukarıda saydığımız kriterler göz önünde bulundurularak mekanın lüksüne göre maliyet değişecektir. Ancak yukarıda saydığımız fizibilite maddelerinin ışığında çıkacak olan fizibilite raporuna göre maliyet çıkacaktır.

Kafe İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Fizibilite raporunu elimize aldıktan sonra bir kafe için olmazsa olmaz demirbaşlardan da bahsetmemiz gerekir. Bunlar ortalama olarak;

Kafe Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İlk olarak istediğiniz konsepte göre bir dükkan bulunur. Bulunan dükkanın konseptine ve büyüklüğüne göre uygun dekorasyon eşyaları ve malzemeler için araştırma yapılır. Sonrasında:

 1. Vergi dairesine müracaat etmek gerekmektedir.
 2. Vergi dairesindeki gereken belgeler doldurulduktan sonra dükkanın olduğu bölgede ki belediye ye müracaat ederek işyeri ruhsatı alınır.
 3. Son olarak Esnaf Odalarına başvurulur ve geri kalan evraklar tamamlanır.

Cafe Giderleri

Yirmi sene evvel kafe kültürü bulunmadığından bu ihtiyacı pastaneler karşılamaktaydı. Kafelerin çoğalmasıyla pastane kültürü tamamen bitmemesine rağmen artık sayılı miktarda sektöre direnmektedir. Pasta, börek, tatlı maliyetleri kafe maliyetlerine eklendiğinde sorunun cevabını bulmuş oluruz.

Konsept Cafe Açmak

Kafe kültüründe sektör içinde sektör bulunmaktadır. Standart kafelerin haricinde bir takım kafelerin kendine ait ruhu bulunmaktadır. Türkü kafeler, Canlı müzik, motorcu kafeleri, taraftar kafeleri, sanatçı kafeleri, nargile kafeler, entelektüel kafeler ve aklımıza gelmeyen bir çok kafe türü kendi içinde bu ruhu yansıtabilmek için ekstra maliyetler gerektirebilmektedir.

Kafe Açma Maliyeti

Kafe Açma Maliyeti

Umarız bir nebze olsun size yardımcı olabilmişizdir unutmayınız ki sadece kafe sektöründe değil her ne sektöre adım atacak olursanız olun en önemli şeyin yukarıda bahsettiğimiz fizibilite çalışmalarının olduğunu unutmayın. Eğer mekan devir alınacaksa önceki yıllara ait vergi levhalarının gözden geçirilmesi ilave bir kriterdir. (Eğer doğru oranda fiş veya fatura kesildiyse)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Kahve Bayilik Veren Firmalar 2021

Cafe Açma Masrafları Nedir?

Genel olarak bir işletme açmak için, öncelikle kuruluş aşamasında vergi dairesine, profesyonel veya profesyonel bir şahıs odasına, şirket ticaret odasına bir talep göndermelisiniz. Personel tutmayı planlıyorsanız, bir SGK talebi yapılır. Belediyeden alınan çalışma izni alınması gerektiğini öncesinde siz değerli okuyucularımıza belirttik. Bunun yanı sıra cafe kurulum aşamasında gerekli olan izinler sırasıyla;

 • Sosyal güvenlik oluşturma
 • Kamu / ticari ve çalışma ruhsatı
 • Ticaret Odası / meslek odaları
 • Vergi Dairesi
 • Bölgesel / İlçe Tarım İdaresi (Gıda Üretim Tescil Belgesi, Gıda İşletmesi Tescil Belgesi)
 • Nargile tütününün sunumuna uygunluk belgesi (nargile için)

Cafe Açtım Kuruluş Sonrası Masraflarım Nedir?

Cafe açmak isteyenler için genel maliyetler aşağıdaki gibidir. Bu maliyetler, işin sonuçlarına ve iş hacmine bağlıdır.

 • Yıllık gelir vergisi veya kurumlar vergisi
 • Yasal kitabı yıllık olarak onaylarlar
 • Meslek kuruluşları için yıllık bir veya iki üyelik ücreti.
 • Mali müşavir aylık ücretleri
 • Her ay KDV
 • Her ay bir çalışanınız varsa sigorta primi
 • Her ay BAĞKUR priminiz
 • Üç ay, bir veya aylık saklayın
 • Her üç ayda bir geçici vergi

Devlet Destekli Cafe Açmak

İşletmenize başlamadan ve gerekli süreci tamamlamadan önce KOSGEB aracılığıyla girişimcilik eğitim programlarına katılarak, geri ödeme almadan devlet desteği olarak işinizi kurma maliyetinin karşılığını alabilirsiniz.

Katlanacağınız cepten maliyetlerin bir kısmı devlet desteği ve yardımlarıyla ilgilidir. Bu teşvik ve desteklerden KOSGEB, İŞKUR ve Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla yararlanabilirsiniz.

İlk aşama için genel bilgiler vermeye çalıştık. Herhangi bir girişimin farklı olabileceğini hatırlamak önemlidir ve bu girişim dikkatlice düşünülmeli ve önce bir yol haritası çizilmelidir. Yetkili mali müşavir çözüm ortaklarımız, bu süreçte sermaye büyüklüğü, ortaklık yapısı ve kuruluş türü gibi önemli konularda sorulduğunda size destek olacaktır. 🙂

KOSGEB Kafe Açma Desteği

Kosgeb cafe açacak yeni girişimcilere 65 bin TL hibe ve 365 bin TL hibe desteği veriyor. KOSGEB destekleme tutarlarına ulaşmak için tıklayın. Elbette kosgeb destekleri haricinde bankalardan destekleme paketine başvuru yapılması halinde alınacak destek miktarları değişmektedir. Aşağıda KOSGEB tarafından kafelere verilen desteklere ait nace kodlarına ulaşabilirsiniz.

56.10.19 Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri I
61.90.05 İnternet kafelerin faaliyetleri J
47.29.03 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çay, kahve, kakao ve baharat perakende ticareti (bitki çayları dahil) G
47.81.09 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla çay, kahve, kakao, baharat perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç) G

Gönül Kahvesi Bayilik

Gönül Kahvesi kahvesi almak isteyen girişimcilerin de belli kriterlere sahip olması gerekiyor. Örneğin, bu sektörde iş ilişkileri önemlidir. Kar elde etmek istiyorsanız kafe açmak için tecrübe sahibi olmanız ve mali durumunuzu yönetmeniz gerekiyor. Kafe açmak karlı bir iş mi? Bu sektör yeniliğe açık. Her bölüm için kitapların yayınlandığı kahve kültürü statik değildir, bu nedenle kişisel ve yönetimsel öğrenmeye açık olmak zorunludur. Ayrıca bir araba galerisi başlatmak için çok fazla sermayeye ihtiyacınız var. Gönül Kahve’nin araba bayiliği alması gerekiyor.

 • İletişim numarası: 0216688 81 11-10
 • İletişim adresi: Barbaros Mah. Ardıç Sokak Varyap Meridian Sitesi G1 Blok K.1 D.15 Ataşehir / İSTANBUL
 • İletişim faksı: 0216688 16 65

Nostalji Cafe Açmak

Nostaljik bir kafe konseptine sahip, kafe açmak için yeterli bilgi ve donanıma sahip ancak konsepte henüz karar vermemiş girişimler bulabiliriz. Ve bir bayiden alabilirsiniz. Kafenin adı çok önemli ama açtığınız kafenin konsepti önemli. Örneğin nostaljik bir mekanın adının rock cafe olması beklenemez. Bu bağlamda, kavram ve ismin birbirine bağlı olduğuna inanıyoruz. Hepsini nostalji ile organize edebilir veya nostaljik kafeler için franchise arayabilirsiniz.

Bir Cafe Nasıl Canlandırılır?

Kafeye gelen müşteri potansiyelinde artış bekliyorsanız yapmanız gereken çok basit. Sizler içi araştırdığımız öneriler şu şekilde;

 • İlk müşteriyi siz kapın! Cafenin açılış saatleri diğer kafelere kıyasla ne kadar erken olursa ilk sizin kafenize müşteri gelir.
 • Enerjik olun! Hızlı hizmet verin, enerji veren içecekler ve yiyecekler bulundurun.

Tüm girişimcilere başarılar dileriz…

Yorumlar

 1. Metin dedi ki:

  Harika bilgileriniz için teşekkür ederim 🙂