DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
BIST
1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
15°C
İstanbul
15°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Çok Bulutlu
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
14°C

Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihleri 2021 Ne Zaman?

Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihleri 2021 Ne Zaman?

Milyonlarca emekli vatandaşları yakından ilgilendiren emekli ikramiyeleri, Kurban Bayramına sayılı günler kala emekliler tarafından yoğun bir şekilde araştırılmakta. Emeklilere verilecek olan kurban bayramı ikramiyeleri hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihleri hakkında ilgili Bakanlık tarafından açıklanan emekli ikramiyelerinin ödeme tarihlerini, 2020 emekli ikramiyesi ödeme tarihleri, ikramiye  ne kadar olacak? Kimler bayram ikramiyesi alamayacak? Bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? gibi soruların cevaplarını yazımızda ulaşabilirsiniz.

Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihi Belli Oldu!

Milyonlarca emeklinin Kurban Bayramı öncesi beklediği emekli maaşları artmaya başladı. 12 Temmuz Pazartesi günü başlayan emeklilere tatil ikramiyesi ödemesi 20 Temmuz Salı gününe kadar sürecek.

BAĞ-KUR ve SGK emeklileri, (tahsis numarası) dağıtım numarasının son hanesine göre belirlenen günlerde emekli maaşlarını kesebilecek. SGK emeklilerine maaş ödemesi, belirtilen tarihlere göre takip eden günlerde yapılır:

 •  9 olanlar her ayın 17’sinde,
 • 7 olanlara her ayın 18’inde,
 • 5 olanlara her ayın 19’unda,
 • 3 olanlara her ayın 20’sinde,
 • 1 olanlara her ayın 21’inde,
 • 8 olanlara her ayın 22’sinde,
 • 6 olanlara her ayın 23’ünde,
 • 4 olanlara her ayın 24’ünde,
 • 2 olanları her ayın 25’inde,
 • 0 olanlara her ayın 26’sında ödeme alırlar.

Bağ-Kur emeklileri ise şu tarihlerde tahsis numarasına göre emekli maaşlarını şu tarihlerde alıyor:

 • 9, 7 ve 5 olanlar her ayın 25’inde
 • 3 ve 1 olanlar her ayın 26’sında
 • 8, 6 ve 4 olanlar her ayın 27’sinde
 • 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde maaşlar yatırılır.

Emekli İkramiyesi 2021 Ne Zaman?

Milyonlarca emekliyi etkileyen 1.000 TL tatil ödemesinin son ödeme tarihi açıklandı. 13,1 milyon emekliye ödenecek tatil ücreti, Mayıs ayının ilk haftasında hesaplarına yatırılacak. Kurban Bayram ödülünün 12-16 Temmuz tarihleri ​​arasında ödenmesi bekleniyor.

Ramazan’ın ilk günü bu yılın 13 Mayıs’ına denk geliyor. Sosyal sigorta kurumu bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) tatil parası uygulamaya başladı.

SSK’lı emekliler, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı prim ödemeleri aynı gün yapılacak. Türkiye’de 8,2 milyon işçi, 2,6 milyon memur ve 2,3 milyon Bağkur, 13,1 milyon emekli emekliler de var. Bonuslar tatil başlamadan önce, yani idari tatil kararı tarihinden 3,5 gün sonra hesaplara yatırılır.

Emeklilere İkramiye Son Dakika

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli bayram ikramiyeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamalarına göre yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşı yakında ilgilendiren açıklamada emeklilere Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17 Temmuz ile 29 Temmuz tarihleri aralığında ödeneceği bildirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında, emekli ve hak sahiplerinin farklı tarihlerde ilgili bankaya giderek gunceldetay.net mağduriyet yaşamamaları adına Kurban Bayramı ikramiyelerinin vatandaşlara emekli aylıklarıyla aynı anda hesaplara yatırılacağını belirtti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un emekli bayram ikramiyeleri hakkında yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Yaklaşık 12 milyon emeklimizin Kurban Bayramı ikramiyeleri 17-29 Temmuz tarihlerinde ödenecek. Zamlı temmuz aylıklarıyla Kurban Bayramı ikramiyelerinin, SSK’lı emeklilerimiz için 17-26 Temmuz tarihleri arasında, Bağ-kur’lu emeklilerimiz için de 25-28 Temmuz tarihleri arasında aylık ödeme günlerinde hesaplara yatırılacak. Emekli Sandığı kapsamında olan vatandaşlarımızın ağustos ayına ilişkin aylıkları, Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle temmuz aylık farkı, ağustos aylıkları ve Kurban Bayramı ikramiyeleriyle ödenecek. Bu  kapsamda Ziraat Bankasından her ayın 1. ve 2. gününde aylıklarını alanlara 28 Temmuz’da, 3. 4. ve 5. gününde aylıklarını alanlar da 29 Temmuz’da ödemeler gerçekleştirilecek. Aylıklarını diğer bankalardan alan emeklilerimize ise 28 Temmuz’da ödeme yapılacak.

Emekli vatandaşlarının her daim yanında olmaya devam edeceğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Selçuk,

Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Şimdiden aileleriyle birlikte hayırlı bayramlar geçirmelerini diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Emekli İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

İlgili Bakanlık tarafından emekli vatandaşlara yapılacak olan emekli bayram ikramiyeleri hakkında yazılı açıklamada yer alan tarihlere göre bayram ikramiyelerinin verileceği tarihler ise;

 • SSK Emeklilerine: 17 Temmuz 26 Temmuz tarihleri arasında,
 • Bağ-kur Emeklilerine: 25 Temmuz 28 Temmuz aralığında,
 • Emekli Sandığı Emeklilerine ise: 28 Temmuz 29 Temmuz tarih aralığında

yukarıda belirtilmiş olan sigorta kollarından emekli olan ortalama 12 milyon emekli vatandaşa Kurban Bayramı emekli ikramiye ödemeleri, emekli aylığı ile beraber hesaplara yatırılacaktır.

Emekli İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

Geçtiğimiz yıllarda da emekli vatandaşlarına verilen bayram ikramiyeleri 1.000 lira olarak verilmekteydi. Ramazan Bayramında da emekli vatandaşlara verilen emekli ikramiyeleri 1.000 TL olarak verilmiştir. Ödeme tutarlarında değişiklik yapılacağı Bakanlık tarafından belirtilmediği gibi Kurban Bayramında verilecek olan emekli ikramiyeleri geçtiğimiz yıllarda ve en son Ramazan ayında verilen tutar gibi 1.000 TL olarak emekli vatandaşların hesaplarına aktarılacaktır.

Emekli ikramiyeleri için belirlenen 1.000 TL’lik ödeme her yıl iki defa olmak üzere emekli vatandaşlara verilmektedir. Ödemeler ise emekli aylığının alındığı bankadan veya PTT şubeleri üzerinden gerçekleşecektir. Bu yıl Kurban Bayramı emekli ikramiye ödemeleri ise vatandaşın emekli aylığı ile beraber hesaplara yatırılacaktır.

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Oldu? 

Temmuz ayında emeklilere zam müjdesi geldi. Buna göre emeklilerin Temmuz ayı maaşları zamla olarak verilecektir. Emekli maaşları her yıl olduğu gibi altı ayın enflasyon rakamları üzerinden hesaplanmaktadır. TÜFE tarafından belirlenmiş olan enflasyon oranı Temmuz ayında %5,09 olmaktadır. Bu nedenle emekli maaşlarında artış yaşanacaktır. Böylece enflasyon oranının %4′ ü üzerinden hesaplanan ilave ödemelerin tutarlarında da artış yaşanacaktır.

 • 2000’den önce emekli olan SSK’lıların aldığı 2.111 lira emekli maaşı 2.219 liraya,
 • En düşük esnaf emeklisi maaşı 1.784 liradan 1.874 liraya ulaşırken,
 • En yüksek emekli aylığı ise 6.270 liradan 6.590 liraya çıkacaktır.

Emekli vatandaşlara yönelik yapılacak olan intibak zammı hakkında bilgi almak için 5 Milyon Emekliye 355 TL. Zam (2000 Yılı Sonrası) adlı yazımıza tıklayınız.

Kimler Emekli İkramiyesi Alabilir?

Her yıl iki defa mahsus olarak verilen emekli bayram ikramiyeleri belirlenen tarihlerde emekli vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. Bayram ikramiyeleri kimlere ödenir? ya da kimler bayram ikramiyesi alabilir? gibi sorular vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılmaktadır.

Bayram ikramiyelerinden yararlanacak olan kişiler;

 • emekli aylığı,
 • yaşlılık aylığı,
 • vazife malullüğü aylığı,
 • malullük aylığı,
 • ölüm aylığı

alanlara ödenmektedir. Ayrıca aylık alan;

 • şehit yakınları,
 • gaziler,
 • muharip gaziler,
 • güvenlik korucuları,
 • şampiyon sporcular
 • terörden zarar gören sivil vatandaşlar

ile bu kişilerin hak sahiplerine emekli bayram ikramiyeleri ödenmektedir.

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2021

Emekli maaşlarında meydana gelen kesintilerin nedeni genellikle vatandaşların eczanelerden aldıkları ilaçlar veya muayene oldukları hastanelerde verilen muayene ücretlerine kesilmektedir. Ancak tam net tutarı bilemeyen emekliler maaşlarında karşılaştıkları kesintilerin nedeni merak etmekte ve bu durum neticesinde bizde sizlere emekli ilaç kesintisi sorgulama yöntemlerini ele aldık. E-devlet üzerinden emekli ilaç kesintisi sorgulaması yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Detaylarıyla Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2021 adlı içeriğimizde…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.