DOLAR
20,9070
EURO
22,5808
ALTIN
1.328,95
BIST
4.959,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C

Engelli Raporu Hesaplama 2021 Yeni Yönetmelik

Engelli Raporu Hesaplama 2021 Yeni Yönetmelik

Engellilik raporu hesaplamak isteyenlerin çalıştığı engellilik raporunu hesaplarken Balthazar raporunu nasıl hesaplarım? Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik, doktor tarafından engellilik raporunda belirtilen oranı değiştirebilir mi, bununla nasıl başa çıkılır, ortopedik engellilik raporlarının sayısı nasıl hesaplanır, Özürlü raporu oranları nasıl hesaplanır, Engelli raporu nasıl alınır, engellilik göstergelerinin bir listesi nasıl oluşturulur? Balthazard hesap makinesi ile nasıl hesaplanır, tüm harikaları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Engellilik Raporu Hesaplayıcı 2021

Ülkemizde engellilerin birçok hakkı vardır. Ek olarak, rapor alırken birçok haktan yararlanabilirler. Delegasyon raporları ve engellilik raporlarının hesaplanması için birçok hesaplama programı oluşturulmuştur. Engellilik raporları Baltazar formülü kullanılarak hesaplanır. Ama gözler ve kalp bol. Ancak ortopedi bir değer katamaz. Göz ve kalp cerrahı bunu takdir edecektir. Hesaplamalar bu programlardan Balthazar’ın formülü kullanılarak yapılır. Engelliler hakkında bilgi için Engellilik Raporlama Tablosuna bakın. Bu eğitimde, delegasyon raporunuzda ne düzeyde engellerin olacağını öğrenmek için test hesaplamalarını kullanabilirsiniz.

 • Terörizm, kazalar ve yaralanmalar sonucunda engelli olan yetişkinlerin ve çocukların engellilik derecesi için, engellilik derecesi Baltazar formülü kullanılarak hesaplanır ve bu formül engelliliğe dayalı bir rapor oluşturur.
 • Hesaplarken engellerin seviyelerini bilmek ve doğru bir şekilde belirtmek gerekir. Yetişkinlerdeki terörist durumları, kazaları ve travmaları raporlar, tamamlandıktan sonra düzenli, sürekli veya periyodik rapor almak için tedavi ve rehabilitasyon sürecinde işlev kaybını değerlendirir.

Yetişkin Engellilik Göstergeleri, yetişkinler ve çocuklar için engelliliği ölçmek için geçen yıl 30692 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Bu hükme eklenen ikinci ara nokta, birden fazla hastalığı veya engeli olan kişiler için engellilik düzeylerini hesaplamak için puanlar içerir.

Engelli Raporu Hesaplama

Engelli Raporu Hesaplama

Balthazard formülünü kullanarak bariyerin hızını hesaplamak için uygulamalar ve yazılımlar vardır. Bu uygulamalarla doğru sonuçlar almak için yaşınızı ve engelinizi eklemeniz gerekir. 65 yaşın üzerindeki kişiler engellilik hesaplama sırasına göre farklılık gösterir. Yaşlılığa girememek de sağlıksız sonuçlara yol açmaktadır. Ekteki formüle %10 eklenerek 65 yaş üstü kişiler için engellilik oranı belirlenir.

Birden fazla engeli olan kişiler için engellilik oranları, aşağıdaki Balthazard hesap makinesi kullanılarak hesaplanır. Kanun kapsamına göre; Balthazard’ın formülü şu şekilde geçerlidir:

 1. Engel frekansı ayrı olarak belirlenir.
 2. Bu fiyatlar, en yüksek ile başladıkları sırada listelenmiştir.
 3. Engelli kişinin tüm vücudunun işlevini gösteren% 100’den yüksek olan değer çıkarılır.
 4. Bu kesintiden sonra kalan miktar ikinci giriş eşiği ile çarpılır. Ürünü 100’e böldükten sonraki sayı, engellerin maksimum hızına eklenir. Birinci ve ikinci hastalıklar için engel ilişkisi böylece bulunur.
 5. İkiden fazla engel varsa, birinci ve ikinci bozukluğun yoğunluğu birinci sıraya, üçüncü sıraya ikinci sıraya yerleştirilir ve formül tekrarlanır.
 6. Balthazard formülünü uygulamak için Balthazard hesaplama tablosunu da kullanabilirsiniz.

Balthazar Formülü İle Engel Oranı HESAPLAMA

Burada engel seviyelerini hesaplamak için programı kullanabilirsiniz. Bu yazılıma girilen veriler, basit yöntemler kullanılarak alınır. Rahatsızlığı girerek ve ardından Hesapla düğmesine tıklayarak engellilik durumunuzun toplam miktarını görüntüleyebilirsiniz. Yine, birden fazla türde engelliliği olan kişiler, engellerini hesaplamak için aynı programı kullanabilir.

Balthazard Kuralı, bir veya daha fazla engeli olan kişiler tarafından toplam engelliliği hesaplamak için kullanılan bir hesaplama tablosudur. Engel koşullarını hesaplarken, en yüksek engel durumunu veren bir katsayı vardır. Ancak birden fazla handikap varsa bu durum diğer koşullar hesaplanırken de kullanılacaktır. Bununla birlikte, hesaplamanın başlangıç ​​noktası, katsayısı en yüksek engeldir.

Engel Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bariyer oranlarını hesaplarken, skor tablosuna en yüksek bariyer oranını kaydederek başlamak ve ardından bu oranları her hastalık için ayrı ayrı girmek en iyisidir. Bu şekilde hesaplayabilir veya Balthazard’ın formülünü kullanarak kendi hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Tıp Komisyonu’nun hesaplamalarında yer alan bu veriler dikkate alınarak ilk aşamada bu göstergeler azalan sırayla sınıflandırılır.

 • Maksimum Oran: %100 işlem yapılmalıdır. (% Bir -% 100)
 • Daha sonra en yüksek puana sahip sonuç, 2. kritik puan ile çarpılmalıdır. (% A -% 100) X (B)
 • Bu işlemin sonucu 100’e bölünmelidir. (A% -% 100) X (B) / 100
 • Bu sonuca engelin maksimum yoğunluğunu ekleyin. (% A -% 100) X (B) / 100 + (A)
 • Bu şekilde iki engel arasındaki ilişki belirlenir. Engelli 65 yaş ve üzerinde ise bu oranlara %10 eklenir.

Engellilik durumlarının yüzdesini farklı şekillerde yazarak yapılabilir. Bu oranları belirlemeye yönelik hesaplamalar Baltazard’ın formülü kullanılarak yapılmıştır. Bu düzeyde engellilik ile ülkemizde engellilik belgesi alan vatandaşlar belirli hak ve ayrıcalıklara sahiptir.

Engellilik raporu alan engellilere sağlanan faydalar aşağıdaki gibidir:

 • Uçak biletlerinde indirim,
 • ÖTV indirimi,
 • Kurumlarda rüçhan hakkı,
 • Emlak vergisi ödemesinde indirim,
 • Ücretsiz müze gezileri,
 • Tüm toplu taşıma araçlarında indirimler,
 • Enerji tüketiminin azaltılması gibi birçok farklı alanı kapsar.

Engellilik sertifikası alanlara yönelik bu özel avantajlardan ve ayrıcalıklardan yararlanabilmek için, engellilik derecesinin %40 veya daha fazla olması gerekir.

Devlet Tarafından Ödenen İlaçlar Listesi SGK

Engel Oranı Hangi Hastalık ve Engeller Üzerinden Yapılır?

Engelli bireylerin %40’ının engellilik raporuna dahil edilebilmesi için aşağıdaki engellerin belirlenmesi ve bu engellerin hesaplanarak engellilik düzeyinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu engellilik durumları aşağıda listelenmiştir:

 • Cilt hastalıkları
 • Görme kaybı
 • Hazımsızlık
 • Hematopoetik
 • Hormonal koşullar
 • İdrar yolu hastalıkları
Engelli Raporu Hesaplama

Engelli Raporu Hesaplama

 • İşitme kaybı
 • Kadınlarda hastalıklar
 • Kalp-damar hastalığı
 • Kanser gibi kanserler
 • Kas-iskelet sistemi sorunları
 • Kulak burun ve boğaz
 • Ruhsal, davranışsal veya akıl hastalığı
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Solunum problemleri

Engelli Raporu Sorgulama TC. ile Nasıl Yapılır?

Engelli kişilerden engellilik belgesi talep edebilirsiniz.

 1. E-Devlet giriş ekranını açarak, T.C. E-devlet kimliğinizi ve şifrenizi doğruladıktan sonra, “Giriş” butonuna tıklamalısınız.
 2. Daha sonra anasayfa alanından SGK sayfasını açmanız gerekir.
 3. Sosyal güvenlik kurumunun SGK sayfasını açtıktan sonra, sakatlık sağlık raporu dosyalama sisteminde görüntülenebilir.

E-Devlet Şifresi Ne Kadar? 

Engelli Raporu Süresi

Raporun uzunluğu engelliliğe bağlıdır. Engellilere sunulan yardımlardan yararlanmak için engellilik oranının en az %40 olması ve %40 engelli bireylerin tedaviye yanıt verebileceği kabul edilirse, bu duruma katılımınız belirli bir süre için hazırlanmış bir süre içerisinde iletilecektir. Tedaviye olumlu bir yanıt yoksa ve kalıcı bir sakatlık varsa ve engellilik derecesi %90 veya daha fazla ise, engellilik raporu süresiz olarak sunulacaktır. Belirli bir süre içinde oluşturulan raporlar, son kullanma tarihinden sonra yeni bir rapor almak için yeniden uygulanmalı ve gözden geçirilip yeniden yayınlanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.