DOLAR
15,7817
EURO
16,6736
ALTIN
923,84
BIST
2.408,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Açık
19°C
Cuma Açık
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Esnaf Kredi Borçları Erteleme 2021 Yeni Esnaf Kredisi

Esnaf Kredi Borçları Erteleme 2021 Yeni Esnaf Kredisi

Halkbank esnaf kredisi ertelendi Halkbank esnaf kefalet kredisi erteleme Halkbank esnaf destek kredisi erteleme Esnaf kredisi ertelendi Esnaf kefalet kredi borçları affı 2021 Halkbank esnaf kredisi son dakika Halkbank esnaf kredi ERTELEME nasıl yapılır Borcu olan esnafa kredi müjdesi

Halkbank Esnaf Destek Kredisi Erteleme

2781 sayılı virüs salgını nedeniyle zarar gören Esnaf ve Sanatkarların, Halkbankası tarafından düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dair kararın yürürlüğe konulmasına karar verilmiştir. Böylece esnafların Halkbank aracılığı ile kullanmış oldukları krediler ertelenmiştir. Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlanan karar ve Halkbank esnaf kefalet kredisi erteleme hakkında tüm detaylar..

Halkbank Esnaf Kredisi Son Dakika

Virüs salgını Mart ayında ülkemizde etkisini göstermeye başladığı sıralarda da bankalar tarafından kredi borçlarının ertelenmesi yönünde düzenlemeler yapılmıştı. Salgından zarar gören esnafların, Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank aracılığıyla 30 Haziran tarihinden önceki kullanmış oldukları düşük faizli esnaf kredi borçları 3 ay süreyle ertelendi. Bu karar son dakika olarak 23 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Esnaf Kredileri Ertelendi mi?

Bahse konu olan esnaf kredi borç ertelemesi yaklaşık olarak 1 milyon esnafı ilgilendiriyor. Esnafların 30 Eylül 2020 tarihine kadar Halkbank’a ödemesi gereken esnaf kredi borçlarının faiz işletilmesi suretiyle 3 ay ertelenmiştir. Kredi borçlarının ertelenmesiyle ertelenen taksit ve faiz bir sonraki taksitlere aktarılacak ve esnaf ertelenen taksitleri bu şekilde vade sayısı uzamadan ödeyebilecek.

1 Ocak- 30 Haziran 2021 arasında ödenmesi gereken 6 aylık taksitleri ertelenecek.

1 Temmuz 2020 ve 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolduğu halde ödenemeyen esnaf kredileri ertelenirken yasal faiz uygulanacak. Üç ay boyunca gününde ödenmeyen taksit ve faiz daha sonraki aylara eşit miktarda eklenecektir. Böylece esnafın erteleme sonrasında ödeyecek olduğu taksit tutarlarında artış meydana gelecek. Ayriyeten kredi ertelemesinden yararlanacak olan esnaflar, yanında çalıştırmış olduğu çalışanları da kredi vadesi bitene kadar işten çıkartamayacak. Aksi halde kredi erteleme hakkında esnafın elinden geri alınacaktır.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Erteleme

23 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, korona virüs salgını nedeniyle zarar gören esnafların 30 Haziran tarihinden önce Halkbank’tan ESKK kooperatiflerinden ya da doğrudan aldığı Hazine destekli yaklaşık yüzde 4 faizli esnaf kredileri ödeme gününden başlayacak şekilde 3 ay süre ile ertelenecek.

Kredi erteleme işlemleri ise 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolduğu halde ödenmemiş esnaf kredilerine uygulanacaktır. Ayrıca kredinin ertelenmesi için esnafların bankaya başvuruda bulunmasına gerekmeyecektir. 3 ay süre için ertelenen kredilerde faiz işlemeye devam edecek ve işleyecek olan faiz ve anapara ile vergilerden oluşan tutar, esnafın geri kalan taksitlerine eklenecektir. Böylelikle esnafların 3 ay sonrasında ödeyecekleri taksit tutarlarında artış yaşanacaktır. Erteleme işlemlerinde esnaftan istenen tek koşul ise kredi erteleme boyunca işyerlerinde çalışan sayısı azaltılmayacak ve bu konu hakkında işyeri sahibi taahhütname imzalayacaktır. Şayet aksi bir durum tespit edilirse esnaflar kredi erteleme kapsamında tutulacak ve borç hemen tahsil edilecektir.

Esnaf Kredi Erteleme Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisi erteleme şartlarına değinecek olursak;

  • 1 Ocak- 30 Haziran 2021 arasında ödenmesi gereken 6 aylık taksitleri ertelenecek.
  • Ertelenecek olan kredinin 30 Haziran tarihinden öncesi kullanılmış olması gerekecek,
  • Kredi erteleme başvurusu yapılmayacaktır.

Esnaf kredi erteleme konusu hakkında Resmi Gazete’de yürürlüğe giren karar metni aşağıda yer almaktadır.

MADDE 2- (1) Bu Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Bankadan, 30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük  faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler; başvuru şartı aranmaksızın vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle üç ay süreyle ertelenir.

(2) Erteleme dönemi boyunca taksit/anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkarlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenir.

(3) Bu Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına taahütname alınır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarla erteleme kapsamından çıkarılır.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır? başlıklı yazımızdan kredi sicil affı başvuru ve şartlarına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.