DOLAR
13,3834
EURO
15,1579
ALTIN
791,13
BIST
2.014,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
10°C
İstanbul
10°C
Yağmurlu
Cuma Karla Karışık Yağmurlu
3°C
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C

Gazi Maaşlarında Zam 2021 Gazi Maaşı HESAPLAMA

Gazi Maaşlarında Zam 2021 Gazi Maaşı HESAPLAMA

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hemen hemen her alanda kurallar olsa da, gazilere ve yakınlarına ödenen emekli maaşları için de elbette ki düzenleme var. Gazi Maaşlarında Zam Gazi Maaşı HESAPLAMA Gazi ve şehit maaşları zam ve hesaplama detayları aşağıda açıklanmıştır. Gazi Maaşlarında Zam ve Hesaplama adlı içeriğimizde sizlere; Emekli Maaşlarına Zam Ne Zaman? Engelli Maaşı Zam Ödeme Tablosu, Muharip Gazi Yakınlarına İş İstihdamı,  Dul Maaş Zamları konularını ele alacağız..

Gazi Maaşı Hesaplama

15 Temmuz’da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları ve gazileri için yapılan yardım tutarında artış kararı açıklandı. Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu, 15 Temmuz’da gazi ve gazilere yardım için ödenen 1.000 liralık sosyal yardım tutarını 1.500 Türk Lirasına çıkarttı.

Kıbrıs Gazi Maaşı Ne Kadar 2021

Gazilerin maaşları belirlenirken enflasyon farkına ilişkin veriler yıllık olarak dikkate alınır. Ayrıca, Mali Kanun kapsamındaki eski savaşçıların maaşları memur maaş oranı ile çarpılarak eski savaşçıların mevcut maaşı hesaplanmaktadır. 2021 için mevcut artış oranına dayalı emekli maaş oranı da yeni yılda değişecek. İlgili kanunlarda belirtilen unsurlara bağlı olarak, eski savaşçılar için birçok farklı sosyal hak da tanınmaktadır. Bu sosyal haklarla, eski savaşçıların ödemin çoğunu iyileştirmesi bekleniyor. Bu ve benzeri birçok sosyal haklar, gazilerimiz için tanınır. 2021’den itibaren tüm gazilere yüksek tarifeler verilecek.

Gazi Maaşlarında Zam 2021

Emeklilik yaşındaki artış, esas olarak maaşlı çalışan sayısındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Diğer bir deyişle, maaşlı çalışanlar ve emekliler eşit ücret alır. O yıl maaşlı personel artış oranı çok düşük olduğu için emeklilerin artış oranı düşüktü. Emeklilik maaşlarının oldukça düşük olduğu ülkemizde beklentiler cesaret verici boyutta olup 2020 yılında emeklilerin yanı sıra yetim, dul, engelli, yaşlı, yetim, gazi, şehit ve engellilerin maaşları artırılacak. Burada da emeklilik maaşı artışlarını gösteren bir tabloyu aşağıda listeledik.

Engelli Maaşı Zam Ödeme Tablosu

Engelliler için üç aylık ücretlerin %5 artması bekleniyor. Beklenen artış %5 ise maaşlar aşağıdaki listede gösterilmiştir.

 • 65 yıllık maaşı: 1.000 TL
 • %40 ile% 60 arası engelliler için: 1.301,03 Türk Lirası.
 • Engelli insanların %70’ini bildiren 1951,55 Türk Lirası.

Her yıl olduğu gibi öksüzler, dullar, engelliler, emekliler, öğrenciler, yoksullar, gaziler, yatalak, yoksullar ve muhtaçlar ve devlet yardımı alabilenler tatmin edici bir artış bekleyebilir.

Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik

Şehit Velileri, Gaziler ve Gaziler Velileri başvuru sayfasına giderek aşağıdaki bağlantıdan sonuçlara ulaşabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-sehit-yakinlari-gazi-ve-gazi-yakinlari-istihdam-basvuru-sorgulama

Ölen Gazinin Maaşı Kime Verilir?

Bir gazi ölürse, eşi gazinin maaşını alır. Emektarın yaşamı boyunca aldığı maaşının % 75’i gazinin eşine bağlıdır. Ancak, gazinin maaşının çocuklara atfedilebileceğine şüphe yok. Bu maaşı yalnızca bir eş alabilir.

gazi maaşı hesaplama

gazi maaşı hesaplama

Sosyal Güvencesi Olan Gazilere Ne Kadar Gazi Maaşı Bağlanır?

Sosyal Güvenlik durumunda gazi maaşları bütçe oranı belirlenerek hesaplanır. Bu kanuna tabi gazilerin maaşları aylık olarak ödenir. Sosyal korumadan yararlananlar için maaşlar 5750 nolu gösterge dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Sosyal Güvencesi Olmayanlara Ne Kadar Gazi Maaşı Bağlanır?

Sosyal güvencenin olmadığı durumlarda bireyler net asgari ücret 30 gün alırlar. Bu yıl net 2.825,90 TL olarak belirlenen asgari ücret net 30 gün olarak belirlenmiş ve bireyler arasında paylaştırılmıştır. Veteriner hekimlerin revize maaşları aylık olarak gazilere ödenir.

Dul Maaş Zamları

5434 sayılı Kanun hükümlerine göre dul ve yetimlerin aylık yüzdesi;

 • Dullar için %1 ila %75,
 • Devlet çalışanı veya emekli olan dul bir kadın için % 2-50
 • Dul ve çocuk % 60, % 30
 • Dul ve iki çocuk % 50, özel % 25,
 • Beşinci dul, emekli maaşının yarısını paylaşıyor ve ücretlerin kalan % 50’si üç veya daha fazla çocukla eşit olarak paylaşılıyor.
 • Tek çocukla % 6-50,
 • İki çocuktan % 7-40 daha büyük
 • 8-% 100’ü geçmemek kaydıyla üç veya daha fazla çocuk aynı miktarda devlet sübvansiyonu alır.

Muharip Gazi Yakınlarına İş İstihdamı

Muharip gazilerine devlet destekli olarak verilecek olan is istihdamı bu yılda gündeme geldi. Muharip gazi yakınların farklılıkları bulunmaktadır. Gazi Maaşlarında Zam ve Hesaplama Sosyal güvencesi olmayan gaziler asgari ücret, sosyal güvenceli gaziler ise 5750 nolu kamu hizmeti ile Maliye Kanununda belirtilen kamu maaşı oranının çarpılmasıyla belirlenen bir aylık maaş almaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca muharip gazilerin yararlanabileceği haklar şu şekilde sıralanabilir.

 • 25 yaşın altındaki eşler ve bekar çocuklar, ebeveynleri ile ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptir. Ayrıca,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı huzurevlerinin ücretsiz kullanımı,
 • Devlet tiyatrolarının ücretsiz kullanımı
 • Elektrikte indirim (% 40), su indirimi (% 50)
 • Eş, anne, baba ve çocuklar için sosyal yardım alma hakkı
 • Kendisi ve eşi için tıbbi hizmetlere katılımdan muafiyet
Muharip Gazi Yakınlarına İş İstihdamı

Muharip Gazi Yakınlarına İş İstihdamı

 • Kredi kurumlarına ve pansiyonlara sübvansiyon sağlanması.
 • Muharip Gazi’den çocukların askeri okullara kabulü,
 • Müzelere ve kalıntılara ücretsiz giriş
 • Stopaj vergisinden muafiyet (200 m²’ye eşit veya daha küçük bir ev için)
 • Yarışma tesislerine erişim hakkı,
 • Yüksek öğretimde öğrenim ve öğrenim ücretinin olmaması gibi sosyal haklardan yararlanıyorlar.

Devletten Beklenen Emeklilere Ve Bakıma Muhtaçlara Yeni Fırsatlar

Hükümet, maaşlara ek olarak, emekliler, dullar ve ihtiyaç sahibi öksüzler de dahil olmak üzere birçok kişiye destek sağlamaktadır. Kaymakam dernekleri, mahalli meclisler ve kamu kuruluşları ile yürütülen projeleri, ihtiyacı olanları tatmin edenleri desteklemek. Her yıl vatandaşların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yeni yardım projeleri eklenmektedir. Her yıl olduğu gibi, yakıt yardımı gibi temel ihtiyaçlara kapsamlı destek sağlamak için burada silahlar bırakıldı.

Evde bakım hizmeti alanlar, beklenen artıştan kendilerine ne kadar bütçe ayrıldığını bilmekle de ilgileniyorlar. Evde bakımla ilgilenenler, zor yaşam koşulları nedeniyle muhtaç ve yoksullar için de maaş zammı alabilirler.
Hibe ve borç verenlerin her ay aldığı okuyucu sayısı ve devlet desteğinin artması ile öğrenci yaşamları kolaylaştırılırken, hibe, kredi gibi yardımlar geri ödenmez.

Kıbrıs Gazilerine ÖTV İndirimi

Işık, gazilerin en büyük beklentilerinden birinin ÖTV için bir istisna olduğunu söyleyerek, geçen kuralların yanı sıra bazı alanlarda iyileşme beklediklerini belirtti. Işık, şehit ailelerinin ÖTV araç alımından muaf tutulduklarını belirtmesinin ardından, gazilerin maluliyet raporlarında da belirtildiği üzere maluliyet durumları nedeniyle vergiden muaf tutulabileceklerini belirtti. Detayları;

“ÖTV muafiyeti şehit ailelerine tanındığında çok mutlu olduk. Gazilerimizin ise ‘engelli raporları’ doğrultusunda ÖTV muafiyeti hakkı var. Örneğin; ortopedik engelli bir gazimiz bu haktan yararlanabiliyor fakat herhangi farklı bir engeli olan gazimiz şu andaki düzenlemeye göre kapsam dışı kalıyor. Engellilikle ilgili yapılan ilişkilendirme de aslında biz gazileri üzüyor.

Bizler ÖTV muafiyeti hakkının bir ayrım yapılmaksızın tüm gazilere verilmesini istiyoruz. Bu konuda da devletimizden bir müjde bekliyoruz. Düzenleme yapılırsa halihazırda ÖTV muafiyetinden yararlanamayan yaklaşık 4 bin gazimize bu imkan tanınmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs gazi maaşı ne kadar 2021 SGK gazi maaşı Gazi maaşı sorgulamaTerör gazisi maaşları Gazi maaşı 2021 Kore gazi maaşı ne kadar Kore gazi maaşı ne kadar 2021
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.