DOLAR
32,4950
EURO
34,5933
ALTIN
2.480,51
BIST
9.567,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar için uygulanmakta olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına konu olan birçok durum vardır. GSS’den yararlanılabilmesi için kişinin gerekli kurumlara beyanda bulunması ve gerekli incelemelerin ardından gelirinin asgari ücretin belli bir oran dahilinde olması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası nedir? GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? Genel Sağlık Sigortasından kimler yararlanabilir? GSS prim borcu ödenmezse ne olur gibi soruların cevapları yazımızın devamında..

GSS Prim Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası prim borcu internet üzerinden sorgulanabilmektedir. GSS prim borcu olup olmadığının bilgisi e-devlet platformu üzerinden desteklenmektedir. Kişinin T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulayacağı gss borcu için e-devlet sayfası ziyaret etmeli, direkt olarak GSS Prim Borcu sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Kimleri Kapsar? adlı yazımızda GSS hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Vatandaşlara sağlık güvencesi oluşturmayı sağlayan ve sağlık sorunları ile meydana gelebilecek ücret ve bedellerinden GSS kapsamında desteklenmesidir. Bir bakımı devlet eliyle sigortalı bulunan kişi sağlık çatısı altında sunulan hizmetlerden yararlanabilmektedir. Sağlık sebebiyle oluşabilecek maliyetlere finansman desteği sunan GSS ile vatandaşların maddi gücüne bakılmadan herkesin eşit bir şekilde saplık hizmetlerinden yararlanmasını amaçlamaktadır.

GSS’den Kimler Yararlanabilir?

Yurt genelinde tüm vatandaşların eşit bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmasını amaçlayan Genel Sağlık sigortası zorunlu tutulmuştur. 18 yaşını dolduran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes GSS’den yararlanabilmektedir. Gerekli prosedürlerin uygulanması ile tespitin kişinin sağlık sigortası ihtiyacının ön görülmesi üzerine Genel Sağlık Sigortası kişiye tanımlanmaktadır. Kişi şayet 18 yaşından büyük ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gunceldetay.net halinde ya tamamen devlet desteği ile herhangi bir ücret ödemeyecek ya da belli bir ücret karşılığında GSS’den yararlanacak. 2012 yılından itibaren zorunlu kılınan GSS kapsamında değerlendirilen kişiler şu şekilde listelenmiştir;

  • Sigortalı çalışan
  • Esnaf olanlar
  • Devlet memuru olanlar
  • Kendi isteği üzerine sigortası bulunan
  • Kurumdan aylık ve gelir alan
  • 65 yaş maaşı alan,
  • Şeref aylığına tabii olan,
  • Stajyer avukatlar,
  • İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar.

Yukarıdaki kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yine aynı şekilde sağlık hizmetinden faydalanabilirler. Peki sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kimlerdir? Başta sigortalının eşi bakmakla yükümlü olduğu kişilerin başında gelmektedir. Ardından sigortalıların çocukları gelmektedir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için ilgili kurumlara başvuru sonrası sizden gelir testi talep edilmektedir. Gelir testine tabii olmanızda ki temel amaç genel sağlık sigortasına ihtiyacınızın olup olmaması ve devlete ne kadar prim ödemekle gunceldetay.net yükümlü olacağınızın tespit edilmesidir. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatları sonrası genel sağlık sigortası yapılmaktadır.

Kişinin herhangi bir sigortası sistemde gözükmüyorsa kişiye tebliğ gönderilmektedir. Kişiye gelen tebliğ ardından en geç 1 ay içerisinde gelir testi yapılmalı ve böylece GSS hizmetinden yararlanmalıdır. Burada dikkat edilecek husus gelir testi yaptıracaksanız ve bu sayede GSS’den yararlanmayı düşünüyorsanız; gelir testi sonucunun asgari ücretin 3’te 1’i oranında çıkması gerekmektedir.

Gelir Testi Başvurusu

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen kişinin yaptırmakla yükümlü bulunduğu gelir testini ikametinde bulunan kaymakamlıklar aracılığı ile yapılmaktadır. Vatandaşın yaşadığı ilde bulunan Kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimine müracaatta bulunmasının ardından kişinin GSS yararlanma süreci başlamaktadır. GSS başvurusunun onay alıp almaması 15 günü bulmaktadır. Şayet sizde GSS başvurusu yapmış ve durumunu öğrenmek istiyorsanız size bu adres üzerinden gelir testi sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz 🙂

GSS Prim Borcu Ödenmezse..

GSS Prim borcu çıkan birinin belirlenen süre zarfında prim borcunu ödememesi halinde; varolan borcuna gecikme zammı işlemektedir. Yani kişinin prim borcu ödememesi halinde borcu üzerine ilavelerle arttırılmaktadır. Her geçen ay üstüne borç eklediğini her ay sonunda gecikme faizi eklenmektedir. Vatandaş borcunu ödeyene kadar süreç bu şekilde işlemektedir. Kişinin vefat etmesi gibi belli sebepler dahilinde genel sağlık sigortası sona ermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1384 TL. Maddi Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her yıl olduğu 2020 yılında da ihtiyaç sahibi ailelere destek ödemesi yapılmaktadır. Ayni ve nakdi yardımlar 2020 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her kesimden insanın maddi durumumun göz ardı edilmediği üzere ilgili konularda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemesi yapmaktır. 2020 yılında ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar 1.384 liraya ulaştı. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı 1384 TL. Maddi Yardım Başvurusu adlı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.