DOLAR
15,7817
EURO
16,6736
ALTIN
923,84
BIST
2.408,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Açık
19°C
Cuma Açık
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? 2021 (Başvuru Adresi)

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? 2021 (Başvuru Adresi)

Gıda sektöründeki firmalar için çok önemli olan hijyen sertifikası olmayan firmalar hakkında 2013 yılından itibaren ceza davası açılmıştır. Örneğin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 250-1000 TL’lik işçilere ceza vereceği bildirildi. Hijyenin insan sağlığı ve toplum için önemi düşünüldüğünde, bu kapsamda kurulan meslekler ve işçiler için hijyen sertifikası gereklidir. Hijyen Belgesi Nereden Nasıl Alınır Başvuru ; Hijyen belgesi e-Devlet, MEB hijyen belgesi, Hijyen belgesi kaç günde Alınır, Lokanta hijyen belgesi

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen sertifikası, gıda firmaları gibi insan sağlığının hijyenine en çok saygı duyulan sektörlerde kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan bir düzenleme diyebiliriz. Hijyen sertifikası almak için gerekli eğitimi tamamlamış olmaları şartıyla, şirket tarafından işe alınan her çalışan için ayrı ayrı düşünülmelidir. Hijyen sertifikası almaya yönelik eğitim kursları çok kapsamlı olmakla birlikte, eğitim programları firmanın faaliyetleriyle ilgili tüm üretim süreçleri ve bunların herhangi birinde ortaya çıkabilecek sorunlar için tasarlanmıştır. Hijyen Belgesi Nereden Nasıl Alınır Başvuru zorunlu düzeydeki profesyoneller için hijyen eğitimi kurslarından yararlanmak için bu süreçler. Hijyen sertifikası gerektiren belli meslekler ve çalışanların, gıda firmalarının, kuaförlerin, havuz çalışanlarının ve saunaların hijyen sertifikası almaları gerekmektedir. Bu talimata uyulmaması 250 TL ile 1000 TL arasında para cezası ile sonuçlanacaktır.

Online Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Online hijyen belgesi almak için ihtiyacınız olan e-devlet platformudur. E-Devlet hijyen belgesi talep etmek için hizmetin Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim belgesi için belge talep sayfası açmanız gerekir. Açılan ekranda hijyen belgesine ulaşabilir ve istediğiniz durumda çıktısını alabilirsiniz.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sürekli Eğitim Genel Müdürlüğü adı altında faaliyet gösteren kurumlar, hijyen sertifikası verebileceği gibi, hijyen sertifikası talep edilebilecek seçkin akademiler de düzenleyebilir. Halk eğitim merkezleri, tüm illerde hijyen sertifikası almanın bir başka yoludur. Halk eğitim merkezlerine yaptığınız başvurulara göre, stajyer olarak bir hijyen kursu başlatılabilir. Hijyen kursunu tamamladıktan sonra alacağınız eğitim içeriği:

 • Hastalıklar nasıl bulaşır
 • Hastalık riskini azaltıcı önlemler,
 • Mikropların belirlenmesi için,
 • Mikrop türleri hakkında
 • Mikrobiyal bulaşma yolu türleri
 • Girişimciler için geçerli olan mevzuat ile ilgili olarak,
 • Çalışanlar yasası ile ilgili olarak,
 • Hastalıktan sorumlu mikrop ve virüslerin özellikleri,
 • Hastalığın kaynakları nereden geliyor?
 • Hastalık bulaşma biçimleri,
 • Enfeksiyon zinciri
 • Yaygın hastalıklar hakkında bilgi sağlar.

Aynı zamanda öğrencilerin hijyen eğitimi aldıktan sonra aldıkları bilgiler şu şekildedir:

 1. Kişisel temizlik
 2. Elde yıkayın ve kurulayın
 3. Hastalık kaynakları
 4. Hastalık bulaşma türleri
 5. Maske kullanın
 6. Başlık ve önlük kullanımı.
 7. Tuvalet temizliği
 8. Tuvaletin kullanımı
 9. Koruyucu giysiler giyin.
 10. Hastalığı önlemenin yolları

Hijyen Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk eğitim merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sürekli Eğitim Genel Müdürlüğü ile ilgili özel akademiler tarafından verilen hijyen eğitimi almak isteyenler ve hastanede hijyen sertifikası almak isteyenler eğitimlerini tamamladıysa, yukarıdaki belgelerden birini kullanmaları gerekir. Kurumların talep ettiği belgeler şunlardır:

 1. TC kimlik kartı ve öğrencinin fotokopisi,
 2. Hijyen eğitimi kursuna katılmak isteyen kişinin yetkili makamı tarafından sunulan ve başvuru sahibi tarafından doldurulan başvuru formu.
 3. Kursiyer, hijyen eğitimi ücretlerinin departman hesabında yatırılmasıyla birlikte banka dekontu veya dekontu ile hijyen sertifikası eğitimine başlayabilir.

Hijyen Belgesinin Zorunlu Olduğu Sektör ve Çalışanlar

Hijyen belgesine göre yapılan mesleklerden bazılarına daha önce değinilmiştir. Ancak hijyen sertifikası sadece çalışanlar için değil, yöneticiler ve işverenler için de zorunlu hale geldi. Hijyen sertifikası olmayan bir işçi veya işverene durum yetkili makamlarca tespit edildikten sonra 250-1000 lira para cezası kesileceği bir kez daha hatırlatılıyor. Belgeyi alan işyerinin ve çalışanların belirtilmesi gerekip gerekmediği;

 • Su çıkarma yerleri,
 • Gıda şirketleri,
 • Mağazalarda ürün satışı yapılan yerler,
 • Toptan satış yerleri,
 • Gıdanın taşındığı veya servis edildiği yerler,
 • Kalacak yerler,
 • Temizlik hizmeti veren firmalar,
 • Kuaför ve kuaför,
 • Aşçı ve mutfak,
 • Türk hamamı, yüzme havuzu ve sauna
 • Pansiyon, otel ve motel,
 • Oteller,
 • Öğrenci yurtları,
 • Diğer pansiyonlar.

Hijyen Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hijyen eğitimi adayları, eğitim sürecini tamamladıktan sonra çoktan seçmeli soru sertifikasyon testine girmelidir. Belirtilen puanlara ek olarak bu testi geçen kişiler de hijyen sertifikası alabilirler. Kişi, sorumlu sertifikalı bir eğitim kurumu ve kuruluşundan bir el hijyeni sertifikası alır. Ancak bazen belgenin kaybolmasına veya zarar görmesine rağmen böyle bir durumda bulan sertifika sahipleri, hijyen belgelerini belge yerine elektronik devlet sistemi üzerinden sunabilmektedir.

E-devletten bir hijyen sertifikası alın;

 1. Bir e-Devlet Hijyen Sertifikasına nasıl başvurulacağı hakkında bilgi için Yaygın Eğitim Sertifikası sayfasını ziyaret edin.
 2. Gerekli TC kimliği ve şifresi çevrimiçi yönetim sistemine girilir.
 3. Açılan ekrandan hijyen sertifikasına ulaşabilir ve dilerseniz yazdırabilirsiniz.

Hijyen Eğitimi Parası

Hijyen sertifikası eğitimi için başvurduğunuzda, hijyen eğitim tesisine belli bir miktar ödenmesi gerekmektedir. Kursu alacak kişinin çalıştığı sektöre bağlı olarak zorunlu olduğu durumlarda gerekli olan hijyen sertifikaları yönetmeliğinde;

“Genel müdürlük eğitime katılan kişilerden, eğitim için yapacağı masrafları karşılayabilmek adına ücret talep edebilir. Eğer kurs süresince uygulama yapılması gerekirse, uygulama esnasında ihtiyaç duyulacak olan şahsi malzemelerin kursiyerler tarafından karşılanması gerekir.” 

Bu kamuoyu tarafından güvenilir bir şekilde bilinmemekle birlikte, kurum ve yetkililerin hijyen sertifikası almak için alacağı ücretler ilin nüfus yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurumlarda ortalama rakam 50 ile 80 TL arasında iken, halk eğitim merkezlerinde sertifika alanların ücreti 50 TL’dir.

Yorumlar
 1. deniz dedi ki:

  ben 05******** ve 0 5********* özge ve lokmancert den aldım çok memnun kaldım tavsiye ederim