DOLAR
32,4961
EURO
34,5758
ALTIN
2.478,95
BIST
9.557,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Mahalle Bekçisi Olma Şartları Nedir? Bekçilik Maaşı 2021

Mahalle Bekçisi Olma Şartları Nedir? Bekçilik Maaşı 2021

Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığının denetiminde 81 ilde mahalle ve gece bekçi istihdam etmektedir.  Başvuran ve velayet hakkı bulunanlar, eğitimlerini tamamladıktan sonra görevlerine başladılar. Mahalle Bekçisi Olma Şartları Nedir? Bekçilik Maaşı ile ancak yeni açılan pozisyonlar için de emirler tetiklenir. Vatandaşlarımız, gardiyanların maaşlarının ve çalışma saatlerinin ne kadar olacağını merak ediyor. İçeriğimizde, güvenlik görevlilerinin işe alınması, başvuru gereksinimleri, mevcut pozisyonlar, çalışma saatleri ve maaşlar gibi ilginizi çekebilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz. Mahalle Bekçisi Olma Şartları Nedir? Bekçilik Maaşı adlı içeriğimizde; 2021 bekçi alımı, 2021 bekçi maaşları, Bekçi olma şartları, Üniversite mezunu bekçi maaşı vb. detaylandıracağız…

8000 Mahalle Bekçisi Alımı Yapılacak!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan bir kararnamede, orta ve benzeri eğitim görmüş vatandaşlarımızın İçişleri Bakanlığı’na bağlı SBKP’yi hiçbir koşul olmaksızın koruyacakları açıklandı. Emniyet Müdürlüğü, resmi internet sitesinde yaptığı duyuru ile 8 bin gece bekçisi alacağını duyurdu. Geçen yıl küratörler, ülke için planlanan kotalara göre işe alındı. Kaleci adayları antrenmandan sonra görevlerine başladı. Belirlenen kotalar doğrultusunda 81 ilde korucu istihdam edilecek. Başvuru sahipleri web sitesi üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş yaparak başvurabilirler. Tarihler, koşullar ve diğer bilgiler Polis Akademisi’nde bulunabilir.

Başvurarak kalifiye olmak isteyenler sunulan eğitimlere katılabilir. Onlar için belirli pozisyonlar tanımlanır ve belirli alanlardan muhafızlar sorumludur. Bu bölgelerde vasi, vatandaşların can ve mallarından sorumludur. Bölgede düğün, cenaze gibi etkinlikler varsa bu da bölgedeki sorumluluk alanındakilere yardımcı olur. Bu görevleri yerine getiren gardiyanların çalışma saatleri ve maaşları netleştirilecektir. Yeni personel özellikle vatandaşlarımız tarafından takdir edilmektedir. Güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız, verilen tarihlerde başvuru yapabilirsiniz.

Mahalle Bekçi Olma Koşulları Nelerdir?

 • Mahalle Güvenlik görevlisi olmak için aşağıdaki koşulları karşılamanız gerekir:
 • T.C. vatandaş olmak
 • Minimum 1,67 yüksekliğe sahip olmak
 • Lise veya dengi okullardan mezun olmak
 • Vücut kitle indeksi orantılı olmalıdır (18’den 27’ye kadar).
 • Askerlik görevini yapış olmak
 • İlde en az bir yıl süreli ikamet izni bulunmalı
 • 18 yaşına girdi (18 Mart 2001) ama 31 değil (18 Mart 1989)
 • Sicil kaydı bulunmamalı
 • Kamu yönetiminde hiçbir engel yok
 • Güvenlik araştırması ve arşiv araştırmalarından olumlu sonuçlar
 • Zimmete para geçirme, yolsuzluk, hırsızlık, dolandırıcılık, hileli iflas, iflas, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezasından mahkum olmamak
 • Genel haklardan yoksun değil
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmadan
 • Başvuru anında herhangi bir siyasi partiye üye olmamak.
 • Silah taşımak veya orduda hizmet etmek için hiçbir engel olmaması.
 • Terör örgütlerine ve bunların yasadışı veya yasal uzantılarına, tezahürlerine, toplantılarına katılmamak veya desteklememek
 • Uyuşturucu, uyarıcı ve alkol için tedavi edilmemiş
 • Sağlık durumu, polis teşkilatının sağlık durumu yönetmeliklerinde belirtilmelidir.
 • Polis eğitim kurumlarından herhangi bir nedenle (sağlık mevzuatı dışında) istifa etmeme
 • Veli olacak kişi ve evli ise eşi, genelevde, buluşma yerinde, fuhuş yerinde çalışmamış, aracılık yapmamış, hareket etmemiş, ses, yazı veya ahlaki standartları ihlal eden video ürünleri, kumar veya uyuşturucu gibi uyuşturucular nedeniyle kovuşturulmuyor veya masumiyet gibi koşullar gerektiriyor.

Bekçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Başvuru;

 • www.pa.edu.tr adresine gidin.
 • Bu aşamadan sonra e-devlete yönlendirileceksiniz.
 • T.C. Çevrimiçi yönetim kimliğiniz ve şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Başvurunuzu doldurun.
 • Sınav ücretleri kayıt olduktan sonra ödenmelidir.

Kişisel başvuru:

Kişisel başvurular başvuru ve sınav merkezlerine alınır. Adaylar kişisel uygulamaları ile birlikte cep telefonu, ses veya video kayıt cihazı getiremezler. Ayrıca İstanbul ve Ankara illerinde ikamet eden vatandaşlarımız için ayrı bir başvuru sayfası bulunmaktadır.

Ücret Kayıt Ücretleri Nedir?

Çarşı ve mahalleye başvuran adaylara 130 TL. Bir ücret ödemelisin. Bu tutarın belirtilen tarihler arasında Halkbank Gölbaşı Dönme Fonu Müdürlüğü’ndeki Polis Akademisi Müdürlüğü nezdindeki Ankara hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu kayıt ücretlerini sadece şubelere yatırmakla kalmayıp, online bankacılık, ATM gibi kanallardan da yatırabilirsiniz. Ancak internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunmanız halinde ücretleri ödediğinizi gösteren dekontu yazdırmanız gerekmektedir. Bu ücreti göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ancak şehitlerin veya engellilerin eşleri veya çocukları okul ücreti ödememektedir. Adayların sınavlarının yeri Polis Akademisi’nin internet sitesinde duyurulacak. Adaylara e-posta aracı ile diploma ilanı gönderilmeyecektir. İnternette yayınlanan ilanlar başvuru sahiplerini takip etmelidir. Adayın sorumsuzluğundan dolayı sınavı geçmekle sorumludur. Diploma teslim rehberine başvurabilirsiniz.

Bekçi Maaşı GÜNCEL

Güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri ve maaşları herkesin sorduğu sorulardan biridir. Güvenlik görevlisi olmanın ön koşullarından birinin liseyi bitirmek olduğunu söylemiştik. Maaş da eğitim bazında belirleniyor. 2021 yılında güvenlik genel yönü doğrultusunda hareket edecek güvenlik görevlilerinin maaşları;

 • Lise öğrencilerinin ve karşılık gelen mezunların maaşı: Aylık 4527 TL.
 • Temel diplomalı güvenlik görevlilerinin maaşı: Aylık 4534 TL

Maaşlar hizmet verilen şehirlere göre değişebilir veya ek ödeme miktarları eklendiğinde artabilir. Veliler ayrıca çocukları ve eşleri için yardım alabilirler. Ayrıca, ücretleri enflasyon oranında artıyor.

Kadrolu Bekçi Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bekçi maaşları vatandaşların eğitim derecelerine göre belirlenirken aynı zamanda yeni bekçi ve kadrolu bekçi üzerinden de değişiklik göstermektedir. Buna göre yeni bekçi maaşı 3 bin 650 TL ile 3 bin 700 TL arasında değişmektedir. Doğu illerinde görev yapılması halinde bu yeni bekçi maaşında artış göstermektedir. Verilen ortalama bekçi maaşı bekar bir bekçinin alacağı maaş olarak üzerinden verilmiştir. Ancak KADROLU BEKÇİ maaşı ise yeni bekçi maaşına göre;

 • 11/1 kıdeminde ki ilkokul mezunu bir mahalle bekçisinin maaşı: 3702,80 TL
 • 11/1 kıdeminde ki lise mezunu bir mahalle bekçisinin maaşı: 3752,80 TL
 • 10/1 kıdeminde ki mahalle bekçisinin maaşı: 3755,14 TL
 • 9/1 mahalle bekçisinin maaşı: 3757,50 TL
 • 8/1 ön lisans mezunu mahalle bekçisinin maaşı: 3804,98 TL
 • 1/1 lisans mezunu bir bekçinin maaşı: 3957 TL olarak belirlenmiştir.

Bekçilik Sınavı

Muhafızlar sınavlara 3 aşamalı olarak girerler. Yazılı sınavı, dersi ve sözlü sınavı geçen adaylar ödüllendirilir.

1 – Yazılı sınav: Adaylar önce yazılı sınava girmelidir. Diploma adayları;

20 Türkçe
15 Sosyal bilgiler
15 bilim
15 Yaşam Bilimleri
15 Matematik

20’si genel bilgi olmak üzere toplam 100 soru sorulur. Kursu geçmek için yazılı sınavda 100 üzerinden 50 başarmanız gerekir.

2- Parkur Sınavı:

Adaylar 72 metrelik parkurda sınavlara girerler. 40 saniyede belirlenen etapları geçen adaylar tam puan alırken, 41 saniyede geçen adaylar 95, 42 saniyede geçenler 60, 43 saniyede geçenler 85 ve 46 saniyede geçenler 70 puan. Fizik muayenede alt geçme sınırı 60 olarak belirlenir ve 60’ın altında puan alanların başarısız olduğu kabul edilir.

3- Sözlü Mülakat:

Adaylar sözlü sınavda beş kategoride puanlanır. Kendine güven, kendini ifade etme, beden dili kullanımı, anlama ve bilgi düzeyi gibi alanların her biri 20 puan olmakla birlikte, başvuru sahiplerinin başarılı sayılabilmeleri için en az 70 puan almaları gerekmektedir. . Nasıl Kamu Görevlisi Olunur başlıklı içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Giriş puanı, adayların üç sınavdan sonra aldıkları puanların ortalaması olacaktır. Sınavları geçen adaylardan sağlık raporu istenecektir. Bu aşamadan sonra gece bekçileri belirlenen pozisyonlarda göreve başlayacaklardır. Son tarihe kadar başvurabilirsiniz. Dilerseniz Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?  Bekçi Maaşı makalemize göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.