enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,3980
EURO
8,9908
ALTIN
441,41
BIST
1.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
14°C
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
Salı Sağanak Yağışlı
16°C
Çarşamba Karla Karışık Yağmur
5°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
4°C
Cuma Yağışlı
10°C

Zeytin Destekleme Ödemeleri 2021 Sorgulama

Zeytin Destekleme Ödemeleri 2021 Sorgulama

Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama gibi buğday ve mazot ile ilgili raporlama gibi yardımlar gibi Tarım Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Sağlanan yardım, zeytin yetiştiren ücretli kişilere de uzanıyor. Son yıllarda sağlanan tarımsal yardımlar 2021 yılında da sağlanmaya devam edilecektir. Çiftçiler, mazot gübre ve buğday yardımı için dönüm başına ne kadar planlandığını ve ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Ayrıca içeriğimizde çiftlik destek haberlerini ve desteğin ne zaman ödendiğine ilişkin ayrıntıları bulabilirsiniz.

Zeytin Yetiştiriciliğine Verilen Destekler Nelerdir?

Devlet, zeytin yetiştiricilerine birçok farklı ödeme yapmaktadır. Yapılan ödemelerden yararlanan kişiler başvurmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı, zeytin yetiştiricilerine dizel ve gübre, biyolojik ve biyoteknolojik haşere kontrolü, ayrımlar, organik tarım yöntemleri ve geleneksel zeytinliklerin restorasyonu için ödeme yapmaktadır. İyi Tarım Uygulamalarının Desteklenmesi. Bakanlığa ek olarak, devlet, zeytinyağı elde etme konusunda yardım için zeytinyağı üreticilerine çok sayıda ödeme yapmaktadır. Yardım almak için yetiştiriciler belirtilen tarihlerde başvurmalıdır.

Dönüm Başına Ödenen Tarla Parası Miktarları

Zeytin yetiştiricileri son yıllarda destek aldıkları için ödemeler 2021 yılına kadar devam edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, Geleneksel Zeytinliklerin Restorasyonunu destekliyor. Hibe, 100 Türk lirasıdır. Özel yardım alan yetiştiriciler, dönüm başına en az 8 ağaç içeren zeytinlikler içeren bir ürün kayıt sistemine kaydolmalıdır.

TKDK aracılığıyla zeytin yetiştirenlere de destek verilmektedir. Mahsul üretimi desteklenen sektörlerden biridir. Bu kurumun desteğinden yararlanmak için başvuru koşullarını yerine getirmeniz ve mülakat sırasında belirtilen projeye katılım başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için, yardımın kapsadığı ilde olmanız gerekir. Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama adı altında TKDK tarafından desteklenen iller tabloda listelenmiştir.

DenizliMalatyaManisa
AfyonkarahisarDiyarbakırYozgat
ÇorumKütahyaMardin
AğrıElazığVan
ÇankırıKonyaMersin
ksaray Erzincan Uşak
ÇanakkaleKastamonuMuş
AmasyaErzurumTrabzon
BursaKarsNevşehir
AnkaraGiresunTokat
BurdurKaramanOrdu
ArdahanKahramanmaraşŞanlıurfa
BalıkesirHataySamsun
AydınIspartaSivas

Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı’na desteğini göstermek için tüm kararlar Resmi Gazete’de yayımlanır ve yayınlandıkları gün yürürlüğe girer. Zeytinlikler için sübvansiyonlarla ilgili olarak, Resmi Gazete’deki “Bitkisel üretim için sübvansiyonların ödenmesine ilişkin bildirim”, mahsul üretimini desteklemek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yardımını içermektedir. Basın açıklamasında belirtildiği üzere yetiştiriciler;

 • Mazot ve gübre desteği,
 • Organik tarıma yardım,
 • Tarım uygulamaları için iyi destek,
 • Toprak analizi konusunda yardım,
 • Tesis üreten küçük aile işletmelerine destek,
 • Yem bitkilerine destek,
 • Fındığa dayalı gelir desteği,
 • Ulusal sertifikalı tohum katkı maddesi,
 • Şerbetçiotu yönetimi
 • Ulusal sertifikalı bitkiler / fideler ve standart fideler için destek.
 • Bitkiler için Sertifikalı Ulusal Üretim Yardımı,
 • Sertifikalı tohumların ulusal üretimine destek,
 • Türkiye’de Tarım Havzası için ücretsiz desteğe dayalı üretim ve destek modeli verilmektedir.

Bu hizmetler aynı zamanda geleneksel zeytinliklerin rehabilitasyonu ile ilgili yardımı da içerir. Bakım ödenekleri ve sağlanan destek hizmetlerinin her biri için koşullar farklıdır. Birçoğunun ortak hastalıkları var. Bu, çiftçilerin üretim faaliyetlerini yürüttükleri yerde tarımsal kayıt sistemine kayıtlı olmaları gerektiği anlamına gelir. Zeytin yetiştiricilerinin yardımdan yararlanabilmesi için en az sekiz ağacın beyanname verilen bir alanda olması gerekir. Bu miktara zeytin yetiştiriciliği ile uğraşanlara destek olmakla kalmayıp, biyoteknoloji ve / veya biyolojik mücadeleyi desteklemek için 33 TL veriliyor. 

Buğday Destekleme Ödemeleri (GÜNCEL)

Geleneksel Zeytin Bahçesi Desteği Şartları Nelerdir?

Yabancı ülkenin kararı, zeytinliklerin restorasyonu için geleneksel desteği kullanmak için atılması gereken aşağıdaki adımları içermektedir.

 • Yardım talebinde bulunan çiftçiler, açıklamaya göre gerekli ağaçların ıslah edildiğinden ve budandığından en az 1 / 5’inin tatmin olmasını ve gençleştirme ve iyileştirme için budayan çiftçilere kestikleri kısma göre ödeme yapılmasını sağlamalıdır.
 • Zeytin yetiştiricileri, yardım alabilmek için pazarlama yılı boyunca tarımsal kayıt sistemine kaydolmalıdır. Ayrıca kesim yardımı formu ile il ve ilçenin tarım müdürlüğü ile iletişime geçerek gerekli tanım ve etütleri hazır bulundurmaları gerekmektedir.
Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama

 • Yenileyici budamanın yapılacağı, tarım kayıt sistemine kayıtlı zeytinlikteki korunan alan en az 5 dönüm olmalıdır. ÇKS Kayıt ve Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?
 • Zeytinlik uzun süre budamadan sonra, il ve ilçe hizmetlerinde bedel karşılığı gerekli kontroller yapılarak taksit belirlenerek zeytinliklerin geleneksel gençleştirme budaması sonrası denetim yoluna kaydedilir.
 • Ayrıca, yardım alan kişilerin bir deklarenin bir bölgesinde en az sekiz ağaca sahip olması gerekmektedir.

Destek koşulları makalelerde belirtilmiştir. Çiftçiler, başvuruyu gönderirken il veya ilçe tarım ve ormancılık otoritesine gerekli belgelerle birlikte bir başvuru sunmalıdır. Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Belirtilen ortam için yeni mesaj yayınlandığı gün yürürlüğe girecektir. Destek için askıya alma süresi 5 gündür. Nihai ürünler Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Fark Ödemesi Desteklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Zeytin Destekleme Ödemeleri İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Türk Tarım havzasının üretim ve destekleme modeline uygun olarak Tarım Bakanlığı’na yapılan ödemelerde; Ayçekirdeğinden yağ, soya fasulyesi, kolza tohumu, mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale için pamuk üreten ve satan çiftçiler Bakanlar Kurulu’nun kurduğu ve onayladığı kararname uyarınca yurt içinde üretilen yulaf, pirinç, kuru fasulye, nohut, mercimek ve tohumlar farklılaştırılmış ödeme hacmine yapılacak ödemeyi de dahil etti.

Üreticilerin kayıt yaptırmak ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) destek başvurusu yapmak için arazilerinin bulunduğu il / ilçelerde Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Yaşadığınız ilin il / ilçelerindeki tarım ve orman müdürlükleriyle birden fazla ilçede araziniz varsa.

Zeytin Yetiştiriciliği Biyoteknolojik ve Biyolojik Mücadele Desteği

Bu desteğin bir parçası olarak birçok alanda kişilere çeşitli ödemeler yapılmaktadır. İç ve dış mekanlarda üretim yapan toplam insan sayısı birbirinden farklıdır. Bitkisel üretimde biyolojik ve / veya biyoteknolojik kontrol programının uygulanmasına ilişkin basın bülteninde belirtildiği üzere;

 • Sera üretiminin eksiksiz olması için. Ödeme 520 TL,
 • Açık alanda; 130 TL ödendi.

Geçen yıl resmi gazetede çıkan kararın ardından bazı haberlerde yardım ödeme rakamları değişti. Daha önce açık alanda çalışanlara toplam 100 TL ödenirken, değişiklik nedeniyle 130 TL olması kararlaştırıldı. Ayrıca organik narenciye ödemeleri 50’den 80 TL’ye çıktı. Aşağıdaki ürünler desteklenmektedir:

 • Zeytin,
 • Bağ,
 • Elma,
 • Turunçgiller,
 • Kayısı
 • Ayva,
 • Şeftali,
 • Armut,
 • Salatalık, domates, kabak, biber, patlıcan (üstü kapalı),
 • Açık alanda domates yetiştirmek.

Ürünleri destekleniyor ve görünen o ki zeytin yetiştiricileri de destek alıyor. Zeytin yetiştiricileri, yetiştirme sırasında zeytin ağacı sineklerine karşı önlem almak için biyoteknoloji kullanmak istiyorlarsa, zeytin sineğinden yararlanmak için en az 40 hektar zeytin bahçesinin biyoteknoloji kontrollü olduğunu bireysel olarak beyan etmeleri gerekir. Zeytinyağı üreticilerine verilen destek kapsamında biyoteknolojiye destek olmak üzere 33 Türk lirası sağlanıyor.

Fark Ödemesi Desteği 

Türkiye’de Tarım havzasında açığın kapatılması için biyoteknolojik veya biyokontrollü destek ile üretim ve destek modeli zeytin sıkma destek faaliyetleri ile sağlanmaktadır. Zeytinin preslenmesinin yanı sıra zeytinyağı üretimi ile uğraşanlara destek olur. Bu amaçla tarımsal veriler kullanılır ve belirli verim değerlerine yardım yapılmasına karar verilir. Zeytinyağındaki farkın ödenmesi hizmetinde yer alan ürün miktarı belirlenirken üretilen alana karşılık gelen üretim hacmi, onay faturası ve alış ve satış fişi alınır. Faturalarda belirtilen faturalama tarihleri, il veya ilçe hakem heyetleri tarafından belirlenen zeytin sıkma başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasında yer alır.

Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Bir zeytinyağı şirketinin farklılaştırılmış ödeme yardımı aldığından bahsetmiştik. Gerçek ve yasal çiftçiler tarafından üretilen zeytinler için belirlenecek maliyetler ölçülmekte ve zeytin presine imtiyaz hesabı oluşturmak amacıyla tahmin edilmektedir. Faturaya dahil edilecek bilgiler kayıt altına alınmalı ve yasal kabul edilen bir deftere kaydedilmelidir. Kaydedilen bu belgeler, il ve ilçe müdürlükleri tarafından basılmış “orijinal olarak görüldü” ifadesine sahip olmalıdır. Aksi takdirde hizmet faturası olarak kabul edilmeyecektir.

2021 için Zeytin Destekleme Ödemeleri Sorgulama başvuruları henüz sunulmadı. Başvuru başvuru tarihi ve destek ödeme tarihi duyurulduğunda ihtiyacınız olan bilgileri size sağlayacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.