DOLAR
32,4775
EURO
34,5485
ALTIN
2.475,37
BIST
9.542,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu 2021 (HESAPLAMA)

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu 2021 (HESAPLAMA)

Mart ayından bu yana görülmekte olan salgın sebebi ile ekonomileri etkilenen esnaflar için sağlanan kredi kullanımlarında bu kez yapılandırma imkanı tanındı. Esnaf Kefalet kredisi yapılandırma ile 220 bin esnafın ödemekte zorlandığı, gecikmiş borçları için 2 milyar liralık kısmı yapılandırma (refinansman) olanağı sağlanıyor. Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu Esnaf kefalet kredi borçları affı 2021 Esnaf kefalet kredisi icra takibi Esnaf Kefalet kredi taksit gecikmesi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma 2021

Buna benzer kredi yapılandırması geçen senelerde de olduğu gibi anapara borçlarının yapılandırılmasında anapara borç faiz tutarları bölünerek 2 yıllık yapılandırma 2021 yılında da devam ediyor. Esnaf kefalet kredi borcu yapılandırmasında peşin veya taksitler halinde anaparaya faiz oranı uygulanarak hesaplaması yapılıyor. Kredi borçlarını yapılandırma taahhüdü veren ancak borçlarını ödeyemeyen esnaflara önceki dönemlerdeki borçlarının yapılandırma imkanı sağlanıyor. Baştan belirtmek gerekirse kredi yapılandırma başvuru işlemleri esnafın bağlı olduğu esnaf odasından ya da bankalar aracılığıyla yapılabilecek. Esnaflara sunulan kredi yapılandırma işlemlerinden başvuruların değerlendirilmesinin ardından taksit seçeneği istemeyen esnaflar kredi borçlarını faizsiz bir şekilde ödeyebilecek ancak 1 yıl için taksit uygulanmasını tercih edenlerin mevcut borçlarına %8 oranında faiz yansıtılacak.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma  Başvurusu

Esnaf kredi erteleme konusu hakkında 23 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren karar metni ardından vatandaşlar esnaf kefalet kredi borçlarını yapılandırma başvurusunda bulundu. Ticaret Bakanlığının belirlediği son başvuru tarihine kadar vatandaşlardan geçen yıldan 30 Haziran 2020 tarihinden önce takibe düşen borcu bulunan esnaflar yapılandırma hakkı tanınacak.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredi Şartları

Esnaflara yönelik olan esnaf kredilerinin kullanılabilmesi için bazı gereken şartlar bulunmaktadır. Öncelikle esnaf kredisini kullanacak olan kişilerin esnaf ve sanatkar olması gerekir. ESKKK’dan kredi kullanacak olan kişiler zaten esnaf olmaktadır. Başvuru işlemlerinde şartlar arasında esnaf ve sanatkar siciline kayıt şartı bulunmakta fakat kaydı olmayan kişiler başvuruda bulunmadan önce kayıt işlemlerini yapabilmektedir. Esnafın, esnaf kefalet kooperatifinin faaliyet bölgesi içerisinde ikameti bulunması da gerekmektedir. Son olarak ise esnafların başka bir kefalet kooperatifine ortağı bulunmaması da gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Sıralanan bu şartlar yerine getirildiği takdirde rahatlıkla esnaf kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvurular ise yalnızca Halkbank şubelerinde gerçekleştirilmektedir. Kefalet kooperatifi Halkbank’tan kullanılacak olan esnaf kredisi için kişiye kefil olmaktadır. Genel olarak bakıldığında da esnaflara kullandırılan kredilerin büyük bir kısmı Halkbank tarafından sağlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Esnaf kredisi çekmek isteyen esnaflardan esnaf kefalet kredisi için istenen gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır:

  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • T.C kimlik kartı fotokopi ve aslı
  • Esnaf sicil belgesi fotokopisi ve aslı
  • Bağlı olunan odanın faaliyet belgesi
  • Vergi levhası aslı ve fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Ortaklık beyannamesi
  • Onaylı son dönem hesap özeti
  • Ticari araç varsa ruhsat fotokopisi ve aslı
  • Sosyal Güvenlik Kurumu fotokopisi

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Süreci

Yukarıdaki kredi koşullarını karşılayan ustalar birkaç aşamadan geçer ve krediyi daha sonra kullanabilirler. Esnaf yazılı bir başvuru ile kooperatife başvurur. Yönetim kurulu, başvuranın durumunu araştırıyor. Test sonucunun kabul veya red kararı, kişiye 2 hafta içerisinde yazılı olarak bildirilecektir. Esnaf ve sanatkârlar, kredi ve kefalet kooperatifi başvurusu ile ilgili olarak ekonomik ve mali durumu incelemeye başlar ve mevduat miktarı belirlenir. Kişinin talep ettiği kredi başvurusu Halk Bankası’na gönderilir. Banka tarafından onaylanan kredi teklifinin olumlu olması durumunda kredi kullanılabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2021

Bilindiği gibi 2021 yılında esnaf kefalet kooperatiflerinin kullandırılacak olan esnaf kredisi faiz oranları %8,5’dan %9,5 oranına yükseldi. Mevcut esnaf kredisini ödemekte zorluk çeken esnaflar yapılandırma yaptırdıktan sonra %9,5 faiz oranı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden esnaf kredisi kullanabilecektir. 2021 yılı itibariyle esnaf kredisi üst limiti 200 bin TL olmaktadır. Kredi vade sayısı ise en fazla 5 yıldır. Kredi faiz oranları 1 yıl kadar ve 1 yıldan fazla olan krediler için aynıdır. 2021 yılı mevcut esnaf kredisi faiz oranları %9,5 olmaktadır.

Esnaf Kredisi Borç Yapılandırma Hesaplaması 2021

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları %8,5 iken, 2021 yılı itibariyle %9,5 olarak güncellenmiştir. Borç yapılandırma kredisinin faiz oranları 1 yıla kadar %7, 1 yıldan fazla olan kredi borçları için yapılandırma faiz oranı ise %8 olmaktadır.

5 yıl vadeli olarak kullanılacak olan kredilerde aylık, 3 aylık veya 6 aylık olacak şekilde ödeme planı oluşturulmaktadır. Esnaf kredisi yapılandırma hesaplaması yapılırken 5 yıllık kredi için yüzde 8 faiz oranı aylık olarak hesaplanmaktadır. Aylık borç yapılandırma faiz oranı  8 / 12 = % 0,66 olmaktadır.

Kredi Tutarı Yapılandırma Faizi Vade Sayısı Aylık Taksit Tutarı
15.000 TL 0,66% 12 1.307,02 TL
20.000 TL 0,66% 12 1.742,69 TL
25.000 TL 0,66% 12 2.178,37 TL
30.000 TL 0,66% 12 2.614,04 TL
35.000 TL 0,66% 12 3.049,71 TL
40.000 TL 0,66% 12 3.485,38 TL

2 Milyar Liralık Esnaf Kefalet Kredi Yapılandırma 2021

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN geçtiğimiz günlerde esnaf ve kefalet kooperatiflerinden kullanılan kredilere ait borçların yapılandırılmasına dair açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Pekcan, kooperatifler aracılığıyla ortalama 1.7 milyon esnafın Halkbank tarafından düşük faizli kredi desteği sağlanacağını bildirdi. Ayriyeten Cumhurbaşkanlığının 23 Temmuz 2020 tarihli kararı doğrultusunda esnafların Halkbank’tan kullandıkları krediler için 3 ay süre ile faizsiz olarak yapılandırma olanağından söz etmişti. Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu ile gelen müjdeli haber ile esnafların borcuna 2 milyar liralık yapılandırmayla borçlarda iyileştirme yapılacaktır.

30 Haziran tarihinden önceki kredilerde takibe düşen esnaflar, kooperatiflere yazılı olarak başvuru yapmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.