DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Esnaf 1.000 TL Yardım Parası (E-Devlet) Başvurusu

Esnaf 1.000 TL Yardım Parası (E-Devlet) Başvurusu

1000 TL esnafa kira yardımı! Pandemi nedeniyle zor günler yaşayan esnaflarımız için kiralama ve fatura desteği vazgeçilmez hale geldi. 14 Aralık toplantısının sonunda imtiyaz sahiplerine yönelik kira sübvansiyonlarının şartları belirlendi. Hibe ve kira yardımı koşulları, başvurular nerede yapılır ve kimler faydalanır? 24 Aralık tarihli resmi gazetede, Esnaf 1.000 TL Yardım Parası korona virüs salgını bağlamında, esnaf ve bireylerin desteğinin yanı sıra esnafları desteklemek için sübvansiyon talebinin detayları açıklandı.

Esnafa Kira Desteği Başvurusu

Salgın sürecinde devletimizin ekonomik alanda esnaflara finansmana erişim kolaylığı sunmaktadır. Bu sebeple esnafa kira yardımı desteği devreye alınmıştır. Esnafa kira yardımı detaylarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Esnafa Hibe ve Yardım Başvuruları Başladı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamaya göre, esnaflar için sübvansiyon başvuruları yapıldı. Yapılan açıklamaya göre;

Stopaj KDV Hibe Esnaf Desteği Geliyor !

Kirasını ödemekte zorlanan milyonlarca insan için müjde geldi. Esnaf 1.000 TL Yardım Parası Devlet eli, kira ile mücadele eden ve nasıl ödeyeceklerini düşünen esnaf ve vatandaşlara hitap ediyor. Kiralama yardımı ile ilgili müjdeye ek olarak elektrik, su ve doğalgaz faturalarının ödenmesi konusunda yardım da verilmektedir.

 • 1 milyon 239.000’den fazla kişiye destek ödemeleri,
 • İşyeri kiralanan esnafa destek,
 • Belirli vergileri daha da düşürerek,
 • 3 ay süreyle 5 milyar Türk Lirası hibe desteği verilecek.

Bu süreçte esnafların işini kolaylaştırmak için, elektrik, su ve doğal gazın yanı sıra kira için tüm masraf ve faturaları üstlenmek zorunlu hale geldi. Bu desteğin bir kısmının kredi şeklinde, bir kısmının ise hibe şeklinde sağlanabileceğine inanılıyordu. Son olarak beklenen duyuru yapıldı.

Esnafların pandeminin sonuna kadar kira yardımı alacağı netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı kararının ardından yaptığı konuşmada;

Mülkiyet saklama sistemi Haziran ayına kadar uzatıldı. Ticari kiralamalara uygulanan% 8 KDV indiriminin 1 Haziran tarihine kadar uzatıldığını ve imtiyaz sahiplerine kira sübvansiyonu hazırlıklarının başladığını duyurdu.

Esnaf 1.000 TL Yardım Parası

Esnaf 1.000 TL Yardım Parası

Esnafa 1.000 TL Yardım Başvurusu

Kısıtlamalar nedeniyle pandemiden doğrudan etkilenen 432.000.567 esnaftan 1.239.000.438 esnafa sübvansiyon verildi. Basit yöntemle geliri belirlenenler için esnaf ve perakendecilere 1000 TL, 3 ayda toplam 3000 TL ödeme yapılacak. Resmi gazete, hibenin doğrudan sağlanacağını söyledi.

Esnaflar 3 ay boyunca 750 TL kiralama yardımı alıyor. Basit usule tabi olan ve işyeri kira olanlar 3 ay süreyle Büyükşehirlerde 750 TL., diğer şehirlerde  500 TL. kira desteği verilecek.

Kadın ve erkekler için taksiler, minibüsler ve servis şirketleri, esnaflar, terziler, garajlar, restoranlar, fırınlar ve kuaför gibi gruplar hibe şeklinde destek almaktadır. Yurtlar, yurtlar, çocuk odaları, düğün salonu operatörleri.

 • İşe alımlarda % 8’e indirilen KDV oranı % 8 seviyesinde kalıyor.
 • KDV indirim süreleri 1 Haziran’a kadar uzatılmıştır.
 • Esnafa kira yardımı için çalışmalar başlatıldı.

Esnafa Hibe ve Kira Desteği Şartları

 Esnafa 1.000 TL Kira Yardımı 24/12/2020 tarihli Resmi Gazetede Yayınlandı. Buna göre Esnafların aşağıda yer alan şartları taşımaları gerekiyor. Desteğe ilişkin maddeler;

Desteğe ilişkin hususlar

MADDE 4 – (1) Destek programı kapsamında hibe desteği; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde sağlanır.

(2) Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç aydır.

Gelir kaybı desteği

MADDE 5 – (1) Ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği sağlanır.

Kira desteği

MADDE 6 – (1) 5 inci maddenin birinci fıkrası çerçevesinde gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanır.

(2) İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenir.

Esnafa 1.000 TL Yardım Parası Başvurusu

Başvuru prosedürü 24 Aralık Resmi Gazete’de belirtilmiştir.

 • Destek talepleri E-Devlet portalı üzerinden iletilir.
 • Kiralama yardımı başvurusunda bulunanlar, T.C. kimlik, işyeri adresleri ve firmaların ödediği aylık kira e-Devlet başvuru formu üzerinden doldurulacaktır.
 • Bilgi vermeyenlere ödeme yapılmayacaktır.
 • e-Devlet üzerinden tüm şartları kapsayan karşılık gelen taahhüt yerine getirildiğinde işlemlere başlanır.
 • Son başvuru tarihi en az 10 gündür.
 • Destek talepleri, onaylandıktan sonra bireysel banka hesap numaralarına yatırılır.
 • Ocak, Şubat ve Mart 2021’de doğrudan sübvansiyon 3 ay süreyle ayda 1.000 Türk Lirası’dır. Sübvansiyona ek olarak, işi kiralama ile ilgili olanlara kira desteği verilmektedir.
 • Gelir ve kira başvurusu yapanlar için yetki yoksa Genel Müdürlükler bunları kullanabilir. 10 gün içinde itirazda bulunanların notu 5 gün içinde Genel Müdürlükçe değerlendirilecektir.

Salgın sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına göre engellilik / meslek hastalığı durumu hızla işlenecek. Sağlık çalışanlarını ve diğer çalışanları desteklemek için, anaokulları dışında kamu okul öncesi kurumları faaliyetlerine devam edebilir. Konuttan gıdaya, yolcu taşımacılığından bakıma kadar birçok sektör için KDV indirimi uzatıldı.

Acil nakit talepleriniz için ücretsiz yüksek limitli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnafa 1.000 TL Destekten Kimler Faydalanacak?

Yukarıdaki Resmi Gazeteyi okuyarak aşağıdaki esnaf grupları destek alacak. Yatırımcılardan 3 ay süreyle 1000 TL tutarında yardım isteyen ve bu yardımdan alan esnaflar;

 • Vergiden Muaf Esnaflar Faydalanacak
 • Basit Usul Vergi Ödeyen Esnaflar Yararlanacak
 • Salgından Etkilenen ve Bakanlığın Tespit Ettiği Esnaflar
 • Salgından Etkilenen Tacirler de Destekten Faydalanacak

Kira Desteğinden Faydalanacak Olan Esnaflar

Yukarıdaki maddeler için 3 ay süreyle 1.000 TL sübvansiyon alan esnafa kira sübvansiyonu verilmektedir. Kiralama yardımı için koşullar aşağıdaki gibidir:

 • 1000 Türk lirası hibe alma şartlarını yerine getirmek,
 • İşyerinin kiralık olması,
 • Büyük şehirlerde 3 ay boyunca aylık 750 TL. Destek sağlanır.
Adana Gaziantep Mardin
Ankara Hatay Mersin
Antalya İstanbul Muğla
Aydın İzmir Ordu
Balıkesir Kahramanmaraş Sakarya
Bursa Kayseri Samsun
Denizli Kocaeli Şanlıurfa
Diyarbakır Konya Tekirdağ
Erzurum Malatya Trabzon
Eskişehir Manisa Van
 • Esnaf 1.000 TL Yardım Parası Diğer illerde 3 ay boyunca aylık 500 TL. 1.500 TL destek verilmektedir.
 • Satıcının kirası verilen yardımın altında ise, yardım kira bedeli üzerinden sağlanır. Örneğin büyükşehirlerde 700 TL kiralayan bir esnaf (kira kontratının incelemede olduğunu tahmin ediyoruz) 700 x 3 = 2.100 TL 3 ay kira yardımı alacak
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.