DOLAR
32,4775
EURO
34,5485
ALTIN
2.475,37
BIST
9.542,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

AÖL Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır 2021 (E-Devlet)

AÖL Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır 2021 (E-Devlet)

Açık Lise öğrenci Girişi Açık lise KAYIT YENİLEME Açık Lise sınav tarihleri AÖL Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır  Açık Lise sınavları MEB giriş Açık lise sınavı ne zaman Açık Öğretim sınavı ne zaman MEB Açık Lise t.c. kimlik numarası ile açık lise öğrenci giriş linki açık lise kredi sorgulama açık lise diploma işlemleri açık lise 35 kredi verilecek mi Açıköğretim Lise sınav tarihleri hakkında detaylar içeriğimizde…

AÖL Kredi Sorgulama E-Devlet

E-devlet üzerinden öğrenci durum belgesi sorgulaması yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-devlet sistemine TCKN ve şifre ile giriş yapmak. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama butonuna tıklayarak açık lise kredi sorgulaması yapabilirsiniz.

Açık Lise Kredi Nasıl Öğrenilir?

Açık Lise ye  yeni başlayan ve derssiz kayıt yaptıran öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir yarıyılda en fazla 30 kredi veya daha az ders alabilirler. Örgün eğitim öğrencileri dersleri tamamlamaktan muaftır ve haftalık ders sayısına göre kredi puanı alırlar.

Açık öğretim Lisesi’nden muafiyet veya muafiyet yoktur. Bir öğrenci yeniden kayıt yaptırırsa, mezun olana kadar ömür boyu eğitim görebilir. Açık Lise Kredi Nasıl Öğrenilir? sorusuna cevaben ilgili bağlantı linkine tıklayarak kısa süre içerisinde açık lise kredi bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz

Açık Lise Nedir?

Ortaokullarda açık öğretim sistemi uzaktan eğitim sistemine uygun olarak oluşturulmuştur. Açık öğretim lisesinde ders almak yerine akademik başarı ve kredi sistemi kullanılmaktadır. Açık öğretimin üst sınıflarında “sınıf” terimi kullanılmaktadır. Öğrenci 8. yarıyılın sonunda final notu alırsa diploma alır. Açık öğretim lisesinde sınıfta kalmak veya okuldan çıkarılmak yasaktır. Öğrenci kaydını yenilerse mezuniyet koşullarını karşılanıncaya kadar okuyabilir. Açık öğretim lise öğrencileri örgün eğitim sistemine kayıtlı öğrencilerin tüm haklarına sahiptir.

2,5 yılda açık öğretim lisesini tamamlama şansına sahipsiniz.

Açık Lise Dönemleri

Açık Öğretim Lisesi örgün eğitim sınıflarının denkliği aşağıdaki gibidir;

 • 1. sınıf lise eşdeğeri lise açık öğretimin 1. ve 2. yarıyılıdır.
 • 2. sınıf lise eşdeğer lise açık öğretimin 3. ve 4. yarıyılları.
 • Lise 3. sınıfın karşılığı bir açık öğretim lisesinin 5. ve 6. yarıyıllarıdır.
 • Lise 4. sınıfın karşılığı bir açık öğretim lisesinin 7. ve 8. yarıyıllarıdır.

Açık Öğretim Lisesinde zorunlu ve genel dersler bulunmaktadır. Öğrenciler dönem başına genel ve seçmeli konularda en fazla 35 kredi alabilir. Bir yarıyılda tamamlanan ve alınmayan zorunlu ders, bir sonraki yarıyıla yeniden planlanır.

Açık Lise Sınavları

Sınavı üç kez geçerek normal zorunlu dersleri tamamlamayan öğrenciler bu derslerden muaftır (Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Böylece bu dersi takip etme zorunluluğu ortadan kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını alamazlarsa muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

 • Açık liseye yeni başlayan öğrenciler için mezuniyet notu 170 puandır. Bu öğrenciler dönem başına en fazla 35 kredilik veya daha az kredilik dersler seçebilirler.
 • Örgün eğitimden ayrılan ve sertifika ile başvuran öğrenciler, başarıyla tamamladıkları derslerden muaf tutulur ve haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.
 • Açık Öğretim Lisesi üç sınav dönemine sahiptir. (18 yaş ve üstü öğrenciler üçüncü yarıyılda sınava girebilirler.)
 • Sınavlar Cumartesi ve Pazar günleri sınav takviminde belirtilen tarihlerde iki gün üç oturum olarak yapılır. Açık öğretim lise sınavlarında verilecek yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemeyecektir.
 • Açık öğretim lisesi bir yarıyıl sürer ve öğrenci çalışmalarını yılda 3 yarıyıl yenilemek zorundadır.
 • Bu öğrenciler kayıtlarını yenileyemedikleri için ders seçemez veya sınavlara giremezler. Bu nedenle, öğrencinin ilk kez kaydını yenilemesi ve “Kayıt Yenileme” için AÖL web sitesinde “Sınav Takvimi” de belirtilen tarihlerdeki dersi seçmesi gerekir.
 • Açık öğretimde lise not sistemi 100 puanlık not sistemi olarak kullanıldığından, dersi tamamlamak için 45 puan gerekmektedir.

AÖL Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

“AÖL diploması nasıl hesaplanıyor?” İnternette bir soru aradı. Öncelikle aldığınız derslerin geçme notunu (sınavdaki notunuz 45’in üzerindedir) o dersin haftalık saat sayısı, yani kredi sayısı ile çarpmanız gerekir. Öğrenciler, AÖL puanını hesaplamak için robotla ilgili sorulara cevap ve bilgi talep ederler. On binlerce lise öğrencisi İnternet AÖL Final Notunun nasıl hesaplandığını açıkça araştırdığı için, AÖL Diploma Notunuzu ve Final Notunuzu hesaplayabilirsiniz.

AÖL Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır

AÖL Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır

Açık Lise Kredi Hesaplama

İşte AÖL Lisesi Açık’ın final puanını hesaplamak için yapmanız gerekenler; Başarılı kurs puanınızı (sınavdaki puanınız 45’in üzerindedir), krediniz olan o kursun haftalık ders saatleriyle çarparak başlayın.

Örneklem: Matematikte 80, Dil ve Anlatım dersinden 70 ve Türk edebiyatı 85, Yabancı Dil dersinden 55 aldığınızı varsayalım. Bu durumda, önce bu derslerin notlarını kredileriyle çarpmanız gerekir.

 • Matematik: 80 x 4 = 320
 • Dil ve Anlatım: 70 x 2 = 140
 • Türk Edebiyatı: 85 x 3 = 255
 • Yabancı Dil: 55 x 2 = 110 

Yukarıdaki yapılan çarpım işleminin ardından bulduğunuz sonuçları toplayın: 320+ 140+ 255+ 110= 825

Ders kredi toplaması yapın:  4 + 2 + 3 + 2 = 11

Elde ettiğiniz sonuç toplamını ders kredi toplamına bölün: 825 / 11 = 75

Diploma notunuz: 75

Bu notu OBP’ye (Ortaöğretim Başarı Puanına) çevirmek için 5 ile çarpın: 75 X 5 = 375

YKS’de yerleştirme puanınıza eklenecek OBP: 375 * 0,12 = 45 puan.

Açık Öğretim Diploma Notu Hesaplama

Diploma notunuzu hesapladıktan sonra, mezuniyet puanınızı kaça tamamladığınızı öğrenebilirsiniz. Diploma olmadan sistemde diplomanın değerlendirmesini göremeyeceğiniz için kendi yönteminizle yapmanız gerekecektir. Yayınlandıktan sonra doğrudan giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz. Bunun için gerekli bilgilerle giriş yapmalısınız. Eğer şifreniz ve öğrenci numaranız yoksa 147 numaralı AÖL çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz.

Açık Lise Mezunu Olmak için Kaç Kredi Gerekir?

 • Genel dönem: en az 8 ve üzeri,
 • Toplam puan: 192 ve üstü,

Alan kredisi (alan okuyucular için): 80’den büyük veya buna eşit olmalıdır. Bu öğrencilerin öğrenci durumuna göre dağılımı aşağıdaki gibidir:

 • Sahada bulunanlar için: “ortak” için 112 kredi, “alan” için 80 kredi,
 • Alıcı olmayanlar için: “normal” derslerden 120 kredi ve “seçmeli derslerden” 72 kredi alınmalıdır.

Burada verilen örnekler, yüksek öğrenim için gerekli kredilerin alt sınırını temsil etmektedir. Daha yüksek puanlı yüksek öğretim mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Üniversite Mezunlarına Gecikme Faizleri Sildirme KYK

AÖL Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler, sınav kağıtlarını bilgisayarlarına görüntülemek için www.aol.meb.gov.tr ​​adresinden başvuru belgelerini almalıdır. Öğrenciler, sınav kabul belgesindeki tüm bilgileri dikkatlice okumalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.