DOLAR
32,4831
EURO
34,5443
ALTIN
2.475,04
BIST
9.526,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

EGM Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Bekçi Maaşı

EGM Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Bekçi Maaşı

Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan bekçilik uygulaması halen günümüzde oldukça rağbet görmektedir. 2021 yılı içerisinde TBMM’de kararlaştırılan konular arasında bekçilere zor kullanma ve silah yetkisi verildi. Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Bekçi Maaşı ve Bekçi alımlarının 2021’de ne zaman olacağını merak eden vatandaşlar aynı zamanda bekçilik başvurusu nasıl yapılır? bekçilik başvuru şartları nelerdir? EGM Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır bekçi maaşı ne kadar oldu? gibi sorular vatandaşlar tarafından egm bekçi başvuru e-devlet oldukça sorulmuş Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Bekçi Maaşı hakkında tüm cevaplar yazımızda..

Bekçilik Başvurusu E-Devlet

bekçilik başvurusu e-devlet görevlisi olmak için e-devlet girişinizi kullanarak online başvuruda bulunabileceğiniz gibi, polis akademisi web sitesinde ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde saat adaylığı tarihiniz resmi olarak açıklandığında polis akademisi web sitesinde de başvuru yapabilirsiniz.

 • İnternet üzerinden başvuru kanalı e-Devlet
 • Bireysel Başvurular ise; Polis Akademisi resmi üzerinden alınmaktadır.

EGM Bekçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik alımları aşama olarak gerçekleşmektedir. Öncelikle her ilde alınacak bekçi, taleplere doğru belirlendiğini söylemek isteriz. İçişleri Bakanlığı tarafından bekçi sayılarının illere göre dağılımı belirlenip bekçi alımları ve başvuruları ve diğer tüm aşamaları sizler için yazımızda ele aldık. Bekçi alım yetkisi ilgili ildeki sayı belirlenmesinin ardından Polis Akademisine alım yetkisi verilmektedir. Polis akademisi ardından hangi illere ne kadar bekçi gerektiğini ve kontenjanları kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bekçilik başvurusu yapmak için izlemeniz gereken adımlar;

 1. Başvuru internet üzerinden alınabilmektedir. Ön başvuru niteliğinde olduğunu belirtmek, alım ilanı kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra e-devlet hizmet kapısı üzerinden şifre ve TCKN girilerek ön başvuru yapılabilir. Belirlenen tarihler arasından ön başvuru yapılmaktadır. Posta veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular geçersiz olacaktır.
 2. Polis akademisi resmi web sitesi üzerinden gereken evraklar ve evrak teslim yerleri açıklanarak ikinci aşamaya geçmiş oluyorsunuz. Burada sizlere öncesinde gunceldetay.net yaptığınız ön başvurunun ardından şahsen başvuru yapmanız için başvuru tarihleri belirlenmektedir. İkinci aşama ile bekçilik başvurusu için ön sağlık kontrollerinizi yapmanız için yine Polis Akademisi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Bekçilik başvurusu polis akademisi resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
 3. Gereken işlemleri takip etmenizden sonra üçüncü aşamada sizler yazılı bir sınava tabii olursunuz. Burada sizler Türkçe- Matematik- egm bekçi başvuru e-devlet Fen Bilgisi- Sosyal Bilgiler ve Genel Kültür soruları üzerinden MEB sınavı tamamlayacaksınız.
 4. Tüm aşamaları eksiksiz tamamlayan vatandaşlar dördüncü aşamada Fiziki Yeterlilik sürecine alınmaktadır. Tahmin edildiği üzere burada bekçi olmak isteyen vatandaşlar standartların Polis Akademisi tarafından belirlendiği parkura katılmaktadır.
 5. Son olarak bekçi olmak isteyen kişilere mülakat yapılmaktadır. Tüm aşamaları başarı ile tamamlayanların bekçilik hakkı kazandığı Polis Akademisi Başkanlığı sitesi üzerinden yayımlanacaktır.

E-Devlet Bekçilik Başvurusu 2021 Sorgulama

Yasal vasiler velayet başvurularını e-devlet üzerinden talep edebilirler. E-Devlet erişim bilgilerinizi doldurduktan sonra “Bekçi Başvuru Sorgulama” araması yapabilir ya da Polis Akademisi Uygulama Talebi ile formlarının işletim sistemi tarafından onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz. Bilgi istemek için TIKLAYINIZ.

Bekçilik Başvurusu Ne Zaman Başlayacak? 2021

Bekçi olmak isteyen herkes Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir anket doldurmalıdır. Örneğin, en sık sorulan sorulardan bazıları Türkiye’de çocuk bakımı başvurularının ne zaman yapıldığı ve ne zaman yapıldığıdır. Mahalle ve çarşı korucuları, genel polis teşkilatına destek olarak jandarma ve güvenlik güçlerinde düzeni sağlamak için her yıl belirli bir zamanda ek bir güç olarak kullanılmaktadır. 2021 yılında bir bekçi alımı için henüz net bir açıklama yapılmadı.

Bekçilik Başvurusu Askerlik Şartı

Bekçi olabilmek için adayın askerlik yapması gerekir. Daha önceki yıllarda bu yükümlülüğe uymayan kişiler koruma başvurusunda bulunamıyordu. 30942 sayılı Resmi Gazete’de esneklik getirilmiş ve şartlar değiştirilmiştir. Askere alınma koşullarının değiştirilmesi sırasında eski “askerlik hizmeti” şartının yerine “erkek adaylar için askerlik yapılmaması” getirildi. Yani 2021’de askerlik bitiyorsa, o hizmeti yapmayanlar nöbetçi göreve hak kazanamazlar.

Bekçilik Başvurusu Gereken Evraklar

Aşamalı olarak gerçekleştirilecek bekçi başvurusu için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından başvuru esnasında bekçi olacak kişinin yanında bulundurması gereken evraklar sırasıyla;

 • T.C Kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Mezun olduğu okula ilişkin mezun olduğuna dair diploma aslı ve fotokopisi
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak ikametgah belgesi
 • 4 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde)
 • Engellilik durumunun olmadığı belirten belge
 • Bekçilik Sınav giriş belgesi
 • Sınav ücretinin ilgili hesaba yatırıldığını belli eden banka dekontu
 • Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi
 • Onaylı yaş düzeltme belgesi
 • Sağlık kurulundan alınacak sağlık bilgilendirme formu talep edilecektir.

2021 Bekçi Alımı Başvuru Şartları

2021 bekçi alımı başvurusunun egm bekçi başvuru e-devlet nasıl yapılacağı hakkında adım adım izlemeniz gereken yolları belirttikten sonra bekçi alımı başvuru şartlarının 2021 yılı itibari ile nasıl olacağı merak edildi. 2021 yılı güncel bekçilik başvuru şartları şu şekildedir;

 • Bekçilik başvurusu yapmak için öncelikle kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Eğitim ve öğretim hususunda en az lise veya dengi okullardan mezun olma şartı,
 • Başvuruda bulunacak erkek adaylarda askerlik ile herhangi bir bağı bulunmaması, tamamlamış veya muaf olması gerekmekte ve buna dair belge alması,
 • Yaşadığı yerde söz konusu bekçi başvurusu yapmak için yaşadığı yerde 1 sene ikamet etmesi,
 • Memur olmaya engel bir durumu olmaması,
 • Alkol ve uyuşturucu nedeniyle tedavi görüyor olmaması,
 • Silah taşımaya engeli bulunmaması,
 • Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezasının olmaması,
 • Herhangi bir suç işlemiş ve bu suça ilişkin ceza yükümlülüğünün bulunmaması,
 • Diğer Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğince belirlenen koşullara uygun olması gerekmektedir.

2021 Bekçi Maaşı Ne Kadar?

2008 yılında yetkinin Polis Akademisi Başkanlığına verildiği üzere bekçi alım ve kontenjanlarının belirlenmesinin ardından yapılan başvurular ve ilgili evrakların gunceldetay.net tamamlanması ardından güncellenen bekçilik maaşlarının 2021 yılında ne kadar olduğunu belirtmek isteriz. Bekçilik Maaşı bekçi olacak kişinin lise mezunu olması durumunda egm bekçi başvuru e-devlet 5 bin 71 lira, üniversite mezunu bekçi ise 5 bin 78 lira maaş almaktadır. maaş derecelerinin yükselmesi ile lise mezunu bekçi 5 bin 267 lira maaş alırken üniversite mezunu bekçide 5 bin 625 lira maaş alacaktır.

Bekçiliğe yeni başlayan lise mezunu bekçi maaşı 4 bin 527 lira olarak belirlenirken üniversite mezunu bekçi maaşının da 4 bin 534 lira olduğu kamuoyuna duyurulmuştur.

Bekçilik Yaş Sınırı Kaçtır?

Bekçi olmak isteyen kişi gerekli kanunların belirlediği üzere 18 yaşını doldurmuş olması gerekirken aynı zamanda 31 yaşından gün almamış olması gunceldetay.net gerekmektedir. Ancak bu yaş aralığında olan kişilerin bekçilik başvurusu alınmaktadır. Aynı zamanda başvuruda bulunan kişinin fiziki özellikleri de değerlendirmeye alınacak olup en az 167 cm boyu olması şartı da aranmaktadır.

Başvuru ve sorgulamalar hakkında bilgi almak için GÜNDEM kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.