DOLAR
32,1725
EURO
34,9607
ALTIN
2.436,93
BIST
10.657,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
21°C
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? (HER AY) 2021

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? (HER AY) 2021

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı sorgulama 65 yaş aylığı PTT Kartı nasıl Alınır Aile Bakanlığı 65 yaş başvuru formu 65 yaş aylığı başvuru e-devlet, 65 yaş aylığı hangi Bankadan alınır 65 yaş aylığı başvuru şartları 65 yaş aylığı başvuru dilekçesi örneği 65 yaş üstü maaş başvurusu hakkında detaylar içeriğimizde..

Yaşlılık Parası Nedir? Ne Zaman Alınır?

Devletimiz, sosyal güvencesi olmayan ve bu imkanlardan yararlanamayan yaşlılarımıza maaş imkânları, sözde emeklilik yardımı sunmaktadır. Emeklilik ödeneği alan vatandaşların en az 65 yaşında olması gerekir. Bu sebeple bugünkü yazımızda 65 yaşındaki sevgili okurlarımıza nasıl bir avantaj sağlayabiliriz? Başlıkta da belirtildiği gibi 65 yaşında kimler maaş başvurusunda bulunabilir, nasıl ve nerede başvurabilirler, maaşlar ne zaman ödenir? Emekliler, bankaların ödediği bu fırsatlardan yararlanacak mı? Sevgili okuyucular gibi konular ekleyerek sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır?

Bu 65 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve yaşlılarımız için teklif üzerine devlet maaşlarımızla bağlantılıdır. Emeklilik ödeneği alan 65 yaş ve üstü vatandaşların sosyal güvenceye ihtiyacı yoktur. Geçmiş yıllarda yaşlılık aylığı almış olan vatandaşlarımız, kendileriyle birlikte kalan çocukları ve torunları üzerinden bu duruma göre emekli aylığı almışlardır. Ancak yeni düzenlemelerin kabul edilmesiyle hükümetimiz, 65 yaşında emeklilik ödeneği alan vatandaşlarımızın yanında kalanlardan ayrı değerlendirileceğini duyurdu. Bu düzenleme sayesinde 65 yaş üstü pek çok kişi, çocuklarına veya torunlarına maaş alarak destek olmaktan kurtulmuş ve aldıkları maaşla temel ihtiyaçlarını karşılayabilmiştir.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

65 Yaş Aylığı Kimler Başvuru Yapabilir?

Emeklilik ödeneği almaya ve talep etmeye uygun olan vatandaşlarımızın aşağıdaki yazımızda sizlere göstermiş olduğumuz maddelere uymaları gerekmektedir.

 • Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
 • 65 yaşın üzerinde olmalısınız.
 • Sosyal güvenlik primi ödemeniz gerekmez.
 • Bir sosyal güvenlik kurumundan maaş veya emekli maaşı almanıza izin verilmez.
 • Geliri, valinin veya kaymakamın asgari gelirinin altında olan vatandaşlar 65 yıllık emekli maaşı için başvurabilirler.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ile bağlantılı yaşlılar ve 65 yaş ve üzeri ikamet edenler ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde 2022 sayılı Kanun kapsamında vatandaşlarımız için yaşlılık aylığı başvurusu prosedürü marjinal ihtiyaçlar da böyle görünmelidir.

 • Başvuru belgeleri, vergi daireleri veya valilik veya kaymakamlığa bağlı emlak bürolarından alınmalıdır.
 • Değerlendirme belgeleri il veya ilçe idaresi tarafından hazırlanmalıdır.
 • Tamamlandığında, alınan belgeler Sosyal Koruma Kurumu yönetimine iletilecektir.
 • SGK, başvuru belgelerinizi kontrol ettikten sonra emeklilik aylığı hakkınızı kontrol edecektir.

Bir sosyal güvenlik kurumu ile kimlik kontrolünüze dayanarak, yaşlılık aylığı almanız uygun göründüğünde maaş alma hakkınız vardır. Ayrıca emekli aylığı alan bir kişinin bir yakını tarafından talepte bulunulduğunda mahkemeden velayet kararı alınmalıdır.

Yaşlılık Maaşı Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Mülk yönetimi veya vergi daireleri tarafından ebeveynlerden veya kendileri yaşlılık aylığı alan kişilerden alınan tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvuru prosedürleri veya belgelerinin eksik olduğu tespit edilirse, aylık defter ciltleme süresi uzatılır. Ve yaşlılık aylığının daha sonra tahsil edilmesi gerekebilir. Bu nedenle belge ve bilgilerinizin eksiksiz ve eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Yaşlılık aylığı alan vatandaşlarımıza ilk ödeme Türkiye Cumhuriyeti ve Ziraat bankaları tarafından yapılmaktadır. Ülkedeki herhangi bir PTT şubesi aracılığıyla ek ödemeler yapılabilir. Yaşlılık aylığı alan vatandaşlarımıza yapılan bu ödemeler sosyal yardım olarak kabul edilmektedir. Ayrıca üç ayda bir gerçekleşir.

Yaşlılık aylığı ile ilgili bilgiler bağlantı altında mevcuttur. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yaslilik_ayligi

Yaşlılık Maaşı Ödeme Günleri Ne Zaman ?

Yaşlılarımıza 65 yıllık emekli maaşı alacak olan vatandaşlarımızın ödeme günleri aşağıdaki yazımızda anlattığımız ile aynıdır.

 • Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasında olan 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımıza her dönemin 5. günü,
 • 1 ile 6 arasında olanlar ayın 6. günü,
 • 2 ile 7 arasında olanlar dönemin 7. günü,
 • 3 ile 8 arasında olanlar ayın 8. günü,
 • 4 ile 9 arasında olanlar 9. günü maaş ödemesi yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların emlak yetkilileri veya vergi daireleri ile başvuru belgelerini eksiksiz ve eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bulundukları il veya ilçelerin yönetim kurullarından karar almak için gerekli belgeleri alarak sosyal sigorta kurumlarının birimlerine gönderirler. Başvuruları değerlendirilen vatandaşlarımızın evraklarını inceleyerek ve yaşlılık aylığı almaya engel olmaması durumunda belirtilen süre içinde maaş alabilirler.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

Emekli Eşler 65 Yaş Aylığından Yararlanabilir mi?

Yukarıdaki yazılarımızda yaşlılık aylığı alan vatandaşlarımızın sosyal güvencesi olmaması gerektiğini belirttik; Böylece eşi 65 yaşın üzerinde olan vatandaşlarımız 65 yıl emeklilik maaşı alamamaktadır. Bunun bir nedeni, eşin düzenli maaş alması ve aynı zamanda eşin emeklilikte ölmesi durumunda emeklilerimizin bu fırsatlardan yararlanamamasıdır.

65 Yaş Aylığı Kaç Para?

Yaşlılık aylığı alan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için gerekli şartları sağlayanlar kişi başına düşen milli geliri 423 liranın altında ise aylık maaş alacak. 65 yaşında emekli maaşı alan vatandaşlarımız için bu yıl üç aylık miktar 705,62 TL, aylık miktar ise 235,21 TL. Bu rakamlara göre 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız hayatlarının geri kalanında daha rahat yaşayabilmekte ve temel ihtiyaçlarını çok rahat karşılayabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve kullanmak isteyen Ziraat Bankası yurttaşlarının yaşlarına göre emekli maaşları bağlantısını takip edin. http://www.ziraat.com.tr/tr/Bireysel/Pages/default.aspx

Aile Bakanlığı 65 Yaş Başvuru Formu

Bildiğiniz gibi 65 yaş üstü düşük gelirli kişilere yaşlılık aylığı ödenmesi için belli koşullar vardır. Aylık geliri olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar için yaşlılık aylığı, 65 yaşında yaşlılık aylığı nasıl alınır ve ne kadar merak uyandırdı. Sonuç olarak 2019 yılında yaşlılık yardımı 637 lira olarak belirlendi, ancak bugüne kadar 2021’de 672 liraya çıkarıldı. İlçelerin 65 yaş üstü kişiler istemesi durumunda başvurular Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Fonu birimleri tarafından yapılır. Burada yapılacak başvuruların gerekli tanımları onaylanırsa ve kişi 65 yaş üstü paraya hak kazanırsa ilk ödeme Ziraat’e yapılır. Banka. Önümüzdeki aylarda yatırılan 65 yaş üstü paralar PTT aracılığıyla kişilerin hesaplarına aktarılır.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır

65 Yaş Yaşlılık Parası E-devlet Başvurusu

E-devlet aracılığıyla 65 yaş ve üstü yardımlar için başvurabilirsiniz. E-Devlet portalı üzerinden online başvuru almak için 3 adımdan oluşur. Bu adımlar aşağıdaki gibidir ve bu adımların talimatları aşağıdaki gibidir:

 • 65 yaş için yardım başvurusu,
 • 65 yaşından itibaren emeklilik talebi,
 • İşlemin sonucu

Elektronik idare yoluyla gerekli bilgilerin girilmesi halinde 65 yaş altı yardım talepleri kabul edilecektir. İşlemlerin üç adımda doğru şekilde yürütülmesi ile 65 yaş ve üstü vatandaşlara para verilir. 65 yaşın üzerindeki kişilerin e-devlet portalı üzerinden para kazanmaları için adımlar:

 • Çevrimiçi yönetim sistemine erişmek için, TC ve şifreyi girmelisiniz.
 • Bir sosyal güvenlik kuruluşunun hizmetlerine erişim gerektirir.
 • O halde “5510 4/1 (c) sayılı yasaya göre yaşlılık aylığı verilmesi” hizmetine üye olmalısınız.
 • Bir gereksinim türü seçerken, aşağıdaki seçeneklerden birini seçmelisiniz:
  • 61 yıllık hizmet ve 15 yıllık hizmet ve 5510 yıla kadar emekli aylığı talebi
  • 20 yaşındaki kadınlar ve 25 yaşındaki erkekler için başvuru ve 5510 yıla kadar emeklilik maaşı
  • İşlemin sonucu başvuru bilgileri doldurularak görüntülenebilir.

65 Yaş Aylığı Veren Bankalar Hangileridir?

65 yaşında emekli maaşı almak için başvurmanız gereken ilk emekli maaşı TC Ziraat Bankası tarafından yatırılıyor. Bundan sonra ülkemizde şubesi olan tüm bankalarda maaş alabilirsiniz. 65 yaş üstü emekli maaşı ödeyen bankaların listesi aşağıda verilmiştir. 2021 yılı Garanti Bankası emeklilik kredisi hesaplaması hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • ING Bankası
 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Bank Yapı ve Kredi
 • Şekerbank
 • Burgan Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Asya Özel Sermaye Bankası
 • Alternatif banka

65 yaş emekli maaşınızı yukarıda belirtilen bankalardan alabileceğiniz için, yaşlılık aylığınızı da ülkemizdeki PTT şubelerinden üç ayda bir tahsil edebilirsiniz. Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.