DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
9°C

SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır? TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama

SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır? TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama

TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır? SGK tarafından bir defaya mahsus verilen cenaze parası 2021 yılında ilgili kanun çerçevesinde fiyat değişikliğine gidilmiştir. Cenaze parasının kimlere verildiği, cenaze parası ne kadar olduğu, cenaze yardımından yararlanmak için gereken şartların neler olduğu, cenaze parası nasıl alınır hangi kuruma başvurmak gerekir TC no ile cenaze yardımı SORGULAMA Emekli ölüm parası ne kadar Emekli ölüm parası ne kadar 2021 Cenaze yardımı 2021 cenaze yardımı ne kadar TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama Bağkur ölüm parası SGK cenaze ödeneği formu Emekli Sandığı cenaze yardımı ve diğer tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Cenaze Parası Nedir? Kimlere Verilir?

Cenaze ödeneği adıyla bilinen cenaze parası 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 37. maddesi gereğince; İş kazası sonucu vefat eden, Meslek hastalığı sebebiyle ölen ve herhangi bir aylığı bulunan kişilerin vefat etmesi sonunca cenaze ödeneği 360 gün malullük bildirmiş olan sigortalıların hak sahiplerine verilmektedir. Vefat eden kişinin cenaze kaldırma işlemleri için bir seferlik cenaze yardımı yapılmaktadır. Vefat eden kişinin hak sahiplerinin olmaması durumunda cenaze işlemlerinin yakınlarının kaldırmış olması ve cenaze masraflarının belge üzerinde ibraz edilmesi ile gerekli kuruma teslim edilmesi ile bu kişilere cenaze parası verilmektedir. Şayet hak sahiplerinin eşi veya çocukları için ölüm aylığı bağlanmış ise Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatta bulunmaya gerek kalmadan hak sahiplerine cenaze parası verilmektedir. Cenaze Parası Ne Kadar? SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır? detaylarıyla…

TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze parasından yararlanmak için SGK tarafından belirlenen bir sürede bulunmaktadır. Ölen sigortalının hak sahipleri için belirlenen bu süre 5 yıldır. Hah sahipleri dilerse sigortalının ölümünün hemen sonrası cenaze parası alabileceği gibi 5 yıl içerisinde de alabilmektedir. 5 yılın tamamlanması gunceldetay.net ardından halen cenaze parası yardım başvurusu yapmayanların 5 sene sonrasında yapacağı başvurular geçersiz sayılacaktır. Zaman aşımına uğrayan cenaze yardımı belirlenen sürenin sonunda hak sahiplerine ödenmeyecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze parası hakkındaki resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

SGK Cenaze Parası Ne Kadar?

Müstahaklık durumuna göre belirlenen öncelikle eş ardından çocuklar yoksa anne ve baba ya cenaze parası verilmektedir. Sigortalının hak sahiplerinin olmaması durumunda üçüncü şahıslara yanı hak sahipleri altından değerlendirilemeyenler cenaze işlemleri gunceldetay.com masraflarının faturasını ibraz etme kaydı ile yakınlarından kardeşlerine para yardımı yapılmaktadır. Karşılıksız olarak yapılan cenaze ölüm yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından öncesinde 594 liradan ödeme yapmakta idi. Karşılıksız cenaze parası ödemesi için vefat eden kişinin sigortalı ve 360 gün prim ödemiş olma şartı aranmaktadır.

Ancak 2020 yılı itibari ile cenaze parası Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl önceki yıla nazaran belirlenmekte olup 2020 için belirlenen Cenaze Parası ödeneği 801 TL olarak belirlenmiştir. Buna ilave olarak kişinin emekli sandığı emeklisi olması durumunda vefat edenin emekli aylığından az olmamak şartı ile 2020 yılı cenaze parası yardımı 2 bin 775 lira olarak hesaplanmıştır.

TC No ile Cenaze Yardımı Sorgulama Belirlenen rakamlar ile cenaze parasından yararlanabilmek için ölen kişinin sigortalı olması gerekmektedir. Aksi halde sigortasız olan birinin vefat etmesi durumunda sigortalı olmadığından dolayı hak sahibi bulunmayacak ve dolayısıyla cenaze parası verilmeyecektir.

Cenaze Ödeneği Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK tarafından alınan cenaze yardımı başvurusu için kişinin; vefat eden kişinin ölüm tarihinden sonra cenaze yardımı dilekçesi ile birlikte SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Yeşil Kart Nedir? Nasıl Alınır? Şartlar

Ölen kişinin 360 gün prim doldurmuş olma şartına uygunluğunun tespiti ve müracaatta bulunan kişilerin ölen sigortalının hak sahibi olduğunun tespiti ile cenaze parası 801 TL verilmektedir. 801 lira cenaze gunceldetay.net ödeneği bir defaya mahsus yapılmaktadır. Cenaze ödeneği düzenli bir yardım değil kişinin vefatı ardından cenaze işlemleri için oluşabilecek masrafların SGK tarafından karşılanması adına yapılan yardımdır. Vefat eden sigortalının hak sahiplerine belirlenmiş hususlar çerçevesinde düzenli olarak verilen ölüm aylığı ve diğer tüm detaylarını yazımızda görebileceksiniz.

Cenaze Parası Ne Kadar SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır

Cenaze Parası Ne Kadar SGK Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır

Cenaze Parası ve Ölüm Maaşı Aynı mıdır?

Cenaze Ödeneği yalnızca bir kez geçerlidir ve merhumun cenaze masraflarını karşılamak için kullanılır. Ölüm aylığı, ölen kişinin ailesine ödenen düzenli bir maaştır. Ölüm aylığı almaya hak kazanan kişiler; Ölen kişinin ebeveynleri, ölen kişinin çocukları ve eşidir.

Ölüm Maaşı Ne Kadar? Şartları Nelerdir?

Cenaze ödeneği ile cenaze masrafları karşılanan sigortalının eşi/ çocukları yani hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölen sigortalının eşine ölüm aylığı oranı yüzde 50 olarak belirlenirken, sigortalının çocuklarında ise bu oran yüzde 75 üzerinden belirlenmiştir. 2020 ölüm maaşı ise en az 370 lira olurken en çokta 4 bin liradır. Vefat eden kişinin ölüm tarihi esas alınarak; ölüm sonrası aybaşı itibari ile ölüm maaşı verilmektedir. Ancak başvuruyu ölüm tarihi sonrasında yapan hak sahipleri için başvuru tarihi esas alınarak ölüm parası verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.