DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
9°C

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama 2021

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama 2021

2021 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi devam edecek sosyal yardımlar, ihtiyaç sahibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ödenmeye devam edecek. T.C No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama Bakıma muhtaç olanlara yaşlılar, engelliler ve hastalar için bakım parası ödenir. 2021’de evde bakım yardımlarının ne kadar olacağı, evde bakım yardımlarının koşulları ve evde bakım emekli aylığı alan kişiler T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama hakkında T.c Evde bakım maaşı olmadan nasıl talep edilir? evde sağlık bakımı emekli maaşı için gereksinimler nelerdir? Evde bakım aylığı için nereye başvurabileceğiniz, engelli yakınlarının aradığı sorular, engelli bireyler için evde bakım ödeneği alma koşulları hakkında detaylı bilgileri içeriğimizden talep edebilirsiniz.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

2021 yılı için güncel rakamlar 1,658 lira olan evde sağlık hizmeti ödemesi, hasta, yaşlı veya özürlülere sosyal yardım başlığı altında ödeniyor. Her ay düzenli olarak ödenen evde bakım ödeneğini nasıl bulacağını çok merak ediyor. Soruşturma iki şekilde gerçekleşir. Evde sağlık hizmetlerinin maaş talepleri internet ve SMS yoluyla yapılmaktadır. e-devlet ağ geçidi üzerinden ilk talepte bulunmak için, bir kişinin önce e-devlet için Tc kimlik numarası ve şifresiyle giriş yapması ve ardından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” gitmesi gerekir. T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama Engelliler için evde bakım için ödeme hakkında bilgi isteyin.

 • Bu nedenle evde bakım için ödeme bilgilerinin elektronik cihaz kullanılarak istenmesi için ekranda evde bakım yararına başvuru yapılır.
 • E-devlet aracılığıyla diğer destek bilgilerini kolayca alabilir veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı departmanına sorabilirsiniz.

SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

İkinci istek yöntemi SMS yoluyladır. Ziraat Bankası aracılığıyla evde bakım maaşı alan kişi SMS talebinde bulunulmaktadır. Bunun için; BAKİYE yazıp 4747 metnini yazdıktan sonra, evde bakımın maaş talebiyle ilgili tüm bilgiler kişinin cep telefonuna gönderilir.

Telefonla Engelli Maaşı Sorgulama

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bağlamda tercih edebileceğiniz adres Alo 144’tür. Kimlik bilgilerinize ek olarak, engellilik yardımlarıyla ilgili birçok farklı soruya yanıt alacaksınız. Nitelikli personel sizi eğlendirecek ve soru işaretleriniz kısa sürede yok olacaktır. Engelli aylığı için telefonla veya çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz. Ya da dilerseniz en yakın postaneden bilgi alabilirsiniz. %40 ve üzeri engelli vatandaşlarımız, hak kazanmaları halinde bu ödeme yardımından en iyi şekilde faydalanabilmektedir.

T.C. No ile 2022 Engelli Maaşı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Dijital dünya ile evrak takip taleplerine çok daha hızlı ve kolay cevap verebilirsiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkini kullanmanız yeterli olup, talep edilen bilgileri eksiksiz olarak doldurup onayınızı verdikten sonra talep ekranında gerekli bilgiler karşınıza çıkacaktır. Bu tür işlemler için artık yetkili makamları veya diğer resmi kurumları ziyaret etmeye gerek yoktur. Artık tek tıkla işlem yapabilir ve daha da önemlisi takip sürecini daha kolay ve güvenli hale getirebilirsiniz.

Engelli Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım ödeneği, muhtaç insanlara bakan kişilere sunulan bir yardımdır. Ülkemizde 517.000’den fazla kişi bakım ödeneği almaktadır. Devletin sosyal yardımlar adı altında sunduğu evde bakım ödeneği, her ay düzenli olarak maaş olarak ödenmektedir. Evde bakım emekliliği, hastalara, yaşlılara veya engellilere bakmaya ihtiyacı olmayan düşük gelirli ailelere ödenir. Her ay ödenen bu para,  alışılagelmiş araçları arasında ihtiyacı olanlara yöneliktir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, evde bakım yardımı alan kişileri kapsayacak yeni tedbirle ilgili olarak:

“Alınan kararların yanında ayrıca SGK tedbirleri kapsamında, sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak kaybına uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.”

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Engellilere, hastalara ve yaşlılara bakacak vatandaşlara sosyal destek şeklinde bakım ödeneği verilmektedir. Evde bakım ödeneğini alabilmek için yerine getirilmesi gereken dört koşul vardır. Koşullara bağlı olarak, kişiler başvurabilir ve başvurduklarında evde bakım hakkına sahip olurlar. T.c Evde bakım maaşı için koşullar uygun değilse, kişinin ihtiyaçları ne olursa olsun evde bakım emekliliği verilmez. Çalışanlar evde bakım alamaz ve alamaz. Evde bakım ödeneği almak için 4 koşul;

 • Haneler gelir kriterlerini karşılamalıdır
 • Hastanın yardıma ihtiyacı var
 • Hasta kurulu raporu hazırlayın
 • Aynı evde yaşamıyorsa, en az 8 saat bakım sağlamalıdır.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı alacak olanlar tarafından yapılan evde bakım maaşı sorgulama, evde bakım maaşı ne zaman yatacak? vb. araştırmalar üzerinde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşını her ayın 15’i ile 31’i arasında başvuruda bulunmuş kişilerin hesaplarına yatırmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli bireylerin evde bakımı için evde bakım hizmeti verilmekte olup, 2021 yılının ilk altı ayında evde yardım için kişi başı ödenen yardım tutarı 1657,86 TL’ye çıkarılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Alma

Hane gelir kriterlerini karşılıyorsa:

Evde bakım ödeneği almanın ilk koşulu, ailenin gelir kriterlerini karşılamasıdır. Hane halkı gelir kriteri asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu, evde bakım maaşının her yıl değiştiği ve daha yüksek evde bakım maaşlarına karşılık gelen asgari ücretin yükseldiği anlamına gelir. Asgari ücreti 2021’de 2.825,90 TL’ye ulaştı. Gelir testi, kişi başına düşen gelir ile doğru orantılıdır, Yaşama ücreti asgari ücretten düşülür. 2021 yılına kadar asgari yardım 220 TL vergi yardımına çevrilecek. Bu hesaplama için kalan miktar 2.675 lira olup, 2.675 liradan başlayan gelir kriteri hesaplandığında kişi başına gelirin 2 / 3’üne tekabül ettiğinde evde bakım için ilk şart karşılanmaktadır. 2/3 2.104 lira 1.783 liraya tekabül ediyor.

Boşanan Kadına Devlet Destekleri ve Maddi Yardımlar 

2021 yılında kişi başına gelir 1.783 TL ve evde bakım için gelir kriteri için kişi başına gelirin gelirden az olması gerekiyor. Dört kişilik bir ailenin evde bakım aylığı alabilmesi için toplam 5,608 TL gelire sahip olması gerekir. Şu şekilde hesaplanır: 1.402 * 4 = 7.132 lira. Hanede yaşayan insan sayısını ve kişi başına düşen geliri hesaba katmalıdır.

Hastanın tıbbi yardıma ve tavsiyeye ihtiyacı varsa:

Eski kurallara göre özürlü veya ağır özürlü olarak hastanın bakım ihtiyacını belirleyen sıklık% 50’nin üzerindeydi. Yeni kararname, rapordan engelli ve ciddi şekilde devre dışı bırakılan tanımları kaldırdı. Engellilik durumuna bakılmaksızın kişi 18 yaşından küçükse çocuğun engellilik raporunda özel bir izne veya özel bir duruma ihtiyacı vardır ve kişi 18 yaşından büyükse kişiler bağımlı veya tamamen bağımlı talepler raporlarda yer almaktadır. Bu yeni yönetmeliğe göre evde bakım ödeneği, engellilik belirtisi olmaksızın yeni düzenleme ile dikkate alınmaktadır. Hastanın tıbbi bakıma ihtiyacı olması ve hastanın tıbbi raporunun olması evde ek bakım almanın şartlarından biridir.

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Ödeneği Başvuru Belgeleri

Evde bakım hizmetinden yararlanabilmek için yukarıdaki koşulların karşılanması gerekir. Koşullar karşılanırsa başvuru süreci başlar. Aile Hizmetleri ve Sosyal Politikadan evde bakım emekliliği için başvurabilirsiniz. Aile ve sosyal politikada talepte bulunulması için talep yapılırken belirli belgelerin sunulması gerekmektedir. Hastalardan ve bakıcılarından istenen belgeler;

 • T.C kimlik kartı
 • Pasaport fotoğrafı
 • Sağlık komisyonunun sonuçlanmasından kaynaklanan belgeler
 • Mülkiyet ve gelir beyanı
 • Gerekirse mahkeme kararı gereklidir (ebeveyn boşanmışsa ve hastanın bir vasisi varsa)

Bakım ödeneği almak isteyen vatandaşlar, yukarıda belirtilen gerekli belgelerle birlikte ikamet ettikleri yerdeki aile, çalışma ve sosyal hizmetler bölge ofisine başvurmalıdır. Başvuru gönderildikten sonra inceleme ve değerlendirme başlar. Hane, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne üye olan kişilerin bakım ihtiyaçları ile ilgili bir araştırma yapar. Aile ve Sosyal Politikalar Dairesi’nin onayı ile başvuru olumlu kabul edilir.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı 1384 TL. Maddi Yardım Başvurusu

E-Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? 1000 Lira

Pandemi nedeniyle Mart ayından bu yana salgından olumsuz etkilenen vatandaşlara destek ödemesi yapılmaktadır. T.C Kimlik numaralarının son rakamına göre başvuru tarihlerinin belirlendiğini belirtmek ister ve pandemi destek başvuruların halen devam ettiğini belirtmek isteriz. E-Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? Destek Sorgulama adlı içeriğimizde konu ile ilgili tüm detayları ele aldık. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.