DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
9°C

Çocuklu Hanelere Mama Bez Yardım Başvurusu 2021

Çocuklu Hanelere Mama Bez Yardım Başvurusu 2021

Devlet tarafından düzenli bir şekilde her yıl ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar yapılmaya bu yılda devam etmekte. 2021 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sağlamış olduğu yardımlarda çocuklu aileleri de kapsayan Çocuklu Hanelere Mama Bez Yardım Başvurusu yardımı bulunmaktadır. Durumu olmayan binlerce kişiye yapılan yardımlar da çocuklu ailelerin çocuklarını için mama, bez ve süt yardımları haricinde çocukların eğitimi için de yardımlar söz konusudur. Geçirdiğimiz bu zorlu süreçte geliri olmayan hatta olmayan geliri ile çocuk büyüten ailelere bez ve mama yardımları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da veriliyor. Çocuk sahibi ve durumu olmayan ailelere yönelik mama ve bez yardımları hakkında SGK bez yardımı, bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet ve bez mama yardımı başvurusu ile ilgili tüm bilgileri detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

2021 Yılı Bez ve Mama Yardımları

Durumu olmayan kişilerin gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasını devlet üstlenmiş durumda. Birden fazla alanda yapılan yardımların içerisinde çocuklu ailelere belli başlı yardımlarda yapılmaktadır. Her yardımın getirdiği gerekli şartlar olduğu gibi mama ve bez yardımı içinde şartlar bulunmaktadır. Geliri belirli seviyenin altında ve bakmakla yükümlü çocuğu olan ailelere maddi destekler sağlanmaya devam etmektedir. Yardımdan yararlanabilecek olan anne ya da babanın şartlara uygun olup başvuru yapması halinde değerlendirme sonucu onaylanan ailelere 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Ödenekten yararlanacak olan ailenin başvuruları gerekli incelemeler sonucunda karar bağlanır. Bu süreç ise yaklaşık 30 günü bulmaktadır.

Mama ve Bez Ödeneği Ne Kadar?

Bu yıl için güncellenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mama ve bez yardımı 150 TL olarak verilmektedir. 2 yıl boyunca alınacak bu ödeneğin başlıca şartı ise kişi başına düşen gelir ile alakalıdır. Kişi başına düşen gelir 701 TL olarak belirlenmekte ve bu gelirin altında geliri olan ailelere bez ve mama yardımı Bakanlık tarafından sağlanmaktadır. Çocuklu aileye devletin verdiği ödenekler mama ve bez yardımıyla sınırlı kalmıyor aynı zamanda doğum parası ve süt parası da (emzirme ödeneği) veriliyor.

Süt parası olarak karşımıza çıkan emzirme ödeneği, mama ve bez yardımları gibi belirli süre aralığında yapılmamakta, bir defalığına ödenmektedir. Başvuruları ise Sosyal Güvenlik Kuruma yapılmaktadır. Gereken evraklar ise başvuru formu, kimlik belgesi ve doğum raporu gunceldetay.net olmaktadır. Süt parası / emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan anneye verilmektedir. Anne çalışmıyor ve baba SGK’lı ise yine bu ödenekten hane yararlanabilmektedir.

Mama Bez Süt Yardımı Kaç Para?

150 TL olan mama ve bez yardım parasına 202 TL süt parası ve 300 TL – 600 TL arası doğum parası da ekleniyor. Birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum parası ödeneği veriliyor. 2021 yılı için ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilen çocuk destek ödenekleri bu rakamlarda olmaktadır.

Mama Bez Yardım Başvurusu Gerekli Evraklar

Durumu olmayan dar gelirli çocuklu ailelere mama ve bez yardım ödeneği verilirken bazı şartlar istenmektedir. Şartlar yardım almayı gerekli kılıyorsa belirli süreçlerin geçmesinden sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ödeneği çocuklu ailelere vermektedir. Aynı zamanda mama ve bez yardım ödeneği başvuruları çeşitli kurumlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflarda, Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Muhtarlıklarda ve Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde başvurular yapılabiliyor. Bakanlık tarafından çocuklu ve dar gelirli gunceldetay.net ailelere yapılan mama ve bez yardımı belirtmiş olduğumuz kurumlarda başvuruları alınırken, başvuruda bulunacak olan anne ya da babanın yanında olması gereken evraklar bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabilir;

 • Kurum tarafından başvuran kişiye verilen başvuru formu,
 • Kişinin T.C kimlik kartı,
 • Gelir belgesi.

Bu şartlar ile anne ya da ilgili kurumlardan herhangi birine başvuruda bulunabilir. Başvuru işlemleri tamamlanan kişilere 1 ay süre içinde değerlendirme sonucu hakkında dönüş sağlanacaktır. Başvuruda bulunan kişinin kişisel bilgilerini beyan ettiği formdan alınacak iletişim numarası ile sonuç bildirilecektir. Talepleri olumlu değerlendirilen ailelere mama ve bez ödenekleri PTT aracılığı ile verilmektedir. Başvuru ve gerekli belgelerden önce asıl bilinmesi gereken mama ve bez yardım ödeneği şartları yazının devamında yer almaktadır.

Doğum Yapan Annelere Yardım Parası Ne Kadar?

Doğum yapan annelere devlet desteği ile maddi yardım yapılmaktadır. Doğum yardımları adı altında yeni doğum yapan annelere tanınan bu hak ile yardım yapılmaktadır. Doğum yapan annelere yapılan yardımlar ve bunların kaç para olduğunu aşağıda listeledik;

 • Doğum parası: Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL ve üzeri.
 • Emzirme ödeneği: Anne veya eşi için emzirme ödeneği olarak da adlandırılan emzirme ödeneği ile annenin SGK veya Bağ tedavisinden olması ve priminin en az 4 ay ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Yarı zamanlı ödenek: Bir çocuğu olan anneler, çocukları okula gidene kadar yarı zamanlı ödenek alır. Bir çocuğun bu yardımdan yararlanabilmesi için en az 3 yaşında olması gerekmektedir. Doğum izninden sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üç ve daha fazla çocuk için 180 gün çalışabilir ve tam ücret alır. Çocuklarla çalışan anneler yarı zamanlı çalışır ve tam ücret alırlar. Çocuğu engelli doğan anneler de 1 yıl yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.
 • Maluliyet Aylığı: Devlet, doğum iznindeyken SGK maluliyet maaşı alan çalışan annelere yardım eder. Bu yardımdan yararlanabilmek için en az 3 aylık sigorta primi ödemeniz gerekmektedir. Ödenek tutarı, 90 gün çalışan annenin brüt maaşı üzerinden hesaplanır. Günlük brüt paranın 2/3’ü anneye ödenir.

Mama ve Bez Yardım Ödeneği Şartları

Durumu olmayan aynı zamanda çocuk bakmakla yükümlü ailelere 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde verilecek olan mama ve bez yardım ödeneği şartları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 1. Çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olması,
 2. Doğumdan sonra bebeğin sağ olarak hayatına devam etmesi,
 3. Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 4. Anne ve babanın mavi kartlı olması,
 5. Anne / babanın sağ olması,
 6. Toplam hane geliri kişi başına düşen gelirden alt seviyelerde olması (701 TL),
 7. Aileye farklı kaynaklardan gelir girişi olmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan aileler rahatlıkla başvuru işlemlerini yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerle tamamlayabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların sorgulama işlemleri genellikle e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi sorgulama işlemleri de e-devlet kapısından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Mama ve bez yardımı sorgulaması, başvuruda bulunan kişinin e-devlet hesabı üzerinden olmaktadır. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Giriş işlemi ardından arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılır. Açılan sayfa üzerinden bez ve mama yardımı sorgulama ekranı açılmaktadır. E-devlet üzerinden yapılacak olan sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle haneye yapılan diğer yardımlarda görüntülenebilmektedir.

Açık Kapı Maddi Yardım Kabul Ediyor mu? son günlerde tartışma konusu olan Açık Kapı maddi yardım yapıyor mu? hakkındaki içeriğimize erişebilirsiniz.

Öğrencilere Devlet SED Yardımları 2021

Çocuklu hanelere mama bez yardımının ardından yine çocuklu aileleri sevindiren diğer bir yardımda SED ödemesidir. Sosyal Ekonomik Destek adı altında öğrencilere verilecek olan maddi yardımda belirlenen birtakım kriterler bulunmaktadır. T.C kimlik belgesi, Öğrenci belgesi, Gerekli görülürse sağlık raporu, İşkur ya da meslek kurslarına başvurduğunu gösteren belge eşliğinde başvuruların alındığı SED yardımları için öğrencilere ödenecek olan destek tutarları için Öğrencilere Devlet SED Yardımları 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.