DOLAR
32,4759
EURO
34,5661
ALTIN
2.475,07
BIST
9.542,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Çocuk Parası Başvuru 2021 Nasıl Yapılır? (HESAPLAMA)

Çocuk Parası Başvuru 2021 Nasıl Yapılır? (HESAPLAMA)

Yeni doğum yapmış annelere yardımcı olmak için her çocuk için farklı miktarlarda aile yardımı ödenir. Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA) adı altında, annelik ödeneği, aile yardımı, doğum yardımı, kimlerin çocuk parası ödeneği alabileceği, aile ödeneği, Aşı parası ne kadar? Çocuk parası başvurusu nereye başvurulur ve ne zaman yatacak? Doğum yardımı başvuru yap Çoçuk parası başvurusu nereye başvurulur doğum yardımı başvuru formu e-devlet Süt parası başvuru çoçuk parası ne kadar-2020 Süt parası başvuru formu Süt parası ne kadar Çoçuk parası ne kadar PTTgibi konulara değineceğiz…

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aile yardımı alabilmek için, yaşayan bir çocuğun doğumundan hemen sonra, çocukların kimliklerinin KPS (Kişisel Veri Değişim Sistemi) üzerinden nüfusa kaydedilmesi ve başvurunun bakanlık ofisine şahsen veya posta ile yapılması gerekmektedir. Talep doğum sistemine kaydedildikten sonra aile ödenekleri PTT aracılığıyla anne hesabına aktarılır. Bu sayede doğum yapan aileye çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

Çocuk Parası HESAPLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yasaya göre, SGK üzerinden doğum yapan annelere maddi yardım yapılmaktadır. Çocuk parası olarak da bilinen doğum yardımı tutarı 300 TL’den başlamaktadır ve çocuk sayısı arttıkça artmakta olduğunu söylemek mümkün. Çocuğun parası T.C. Kimlik numarası ile arşivlenmiş olarak ödenebilir. Her T.C.’de süresiz maddi yardım yapılabilir. 15.05.2015 tarihinde doğan tüm çocuklara vatandaş olsalar dahi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm doğum yapan annelere çocuk parası yardımı yapılabilir. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren bu kanuna göre, bu tarihten sonra doğan tüm çocuklar için yaşayan her çocuk için yardım ödenmektedir.

 • İlk çocuk ödeneği: 300 Türk Lirası.
 • İkinci çocuk için: 400 TL
 • 3. Çocuklar ve diğer çocuklar: Bir seferde 600 TL verilir.

Yardım talepleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlantılı ofislere yönlendirilmelidir. Yeni doğmuş bir bebeğe doğum belgesi verildikten sonra, çocuğun kimliğiyle ofise başvurarak PTT aracılığı ile ödeme kullanılabilir. Yurt dışında ikamet eden kredi kartı sahipleri de konsolosluk ile iletişime geçerek bu destekten faydalanabilirler.

Öğrencilere Devlet SED Yardımları 

E-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

E-devlet üzerinden çocuk parası sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz ve T.C Kimlik numaranı ile kısa süre içerisinde e-devlet çocuk parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak yönlendirme sayfasına gidebilirsiniz.

Çocuk Parası Kimler Alabilir?

Doğum yardımı adı altında belli kriterler sonucunda karşılıksız maddi yardım alacak olan annelerden;

 • TC vatandaşı olanları
 • Mavi kart sahibi olanı
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları herhangi bir kısıtlama olmaksızın başvuru yaparak bu yardımdan yararlanabilirler.

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Doğum yardımı ödemeleri, bebeğin doğumundan sonra bebeğe ait olmak üzere TC kimlik kartı ile beraber  annenin CT taramasından sonraki bir ay içinde DYS’ye talep yapılmasının ardından PTT üzerinden kimlik numarasıyla hesaba aktarılmaktadır.. Doğum yardımı başvuru sorgulama yı e-DEVLET üzerinden yapabilirsiniz. Çocuk parası sorgulama yapmak için tıklayınız.

Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA)

Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA)

Çocuk Parası Başvuru Sonucu Sorgulama 2021

Annelik yardımı, nakit bir yardımdır. Bu ödenek, talebin yapıldığı ayı takip eden ayın 25’ine kadar PTT hesaplarına anne adına yatırılır. Bu, bankaya gitmeden yardıma erişmenizi sağlar.

Şahsen doğru mal sahibi olarak talebinizin kabul edildiğini veya paranın yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için;

 • En yakın PTT Şubelerine gidebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden çevrimiçi sorgulama yapabilirsiniz.
 • 444 1 788’den PTT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Çocuk Parası Ödeneği Nasıl Alınır?

 • Canlı bir çocuğun doğumundan hemen sonra yenidoğanın kimliği Nüfus Müdürlüğünde KVS’ye (Kişisel Veri Değişim Sistemi) kaydedilir,
 • Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlıklarından kimlik belgesi ile annelik / babalık yardımı başvurusu tamamlanır.
 • Çocuk parası başvurusu, yetkili bakanlık il idaresi bağlı birimlerine iletilir,
 • Doğum yardımı için yapılacak olan başvuru annenin kendisi olacak, aynı zamanda posta yoluyla veya taahhütlü posta ile yapılabilir.
 • Tüm kimlik bilgileri ve başvurular DYS (Doğum Yardım Sistemi) tarafından onaylandığında ödeme PTT üzerinden alınacaktır.

Doğum Yardımı Alma Şartları

Doğum parası için 300 Türk Lirası ve çocuk başına 600 Türk Lirasına kadar aile ödeneği alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan ilki, tüm Türk vatandaşlarına herhangi bir kısıtlama olmaksızın yardım sağlanmasıdır. Ayrıca mavi kartı olanlara doğum yardımı sunulmaktadır. Doğum yardımı hamilelik sırasında değil, doğumdan sonra yaşayan bir çocuğa ödenir. Bunun için 05.2015 tarihinden itibaren canlı doğum yapma ve doğum yapma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Aile yardımlarından yararlanmak için doğum sonrası başvurunun adımlarını da tamamlamanız gerekir. Ayrıca çocuk bezi ve mama sütü talep ederek de emzirme faydaları elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Çocuklu Hanelere Mama Bez Yardım Başvurusu 

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu için yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

 • Doğan bebeğin T.C. kimlik kartı
 • Anne veya babasının T.C. kimlik kartı
 • Başvuruda bulunmak için başvuru merciinden alınmış olan belgeler ve tam, doğru biçimde doldurulmuş olması gerekir.

Bu belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumlarına Başvuru Yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde tüm Türk vatandaşlarının yararlanabileceği yukarıdaki şartları yerine getiren kişiler, il aile, sosyal ve istihdam hizmetleri ile sosyal hizmet merkezlerine başvurabilirler. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar ve Türk vatandaşları ülkenin büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurabilirler. İnsanlar ayrıca çalıştıkları kurumda doğum parası için başvurabilirler. Devlet kurumlarında ve kuruluşlarında aktif olarak devlet memuru olarak çalışan bireyler, hamilelik ve doğumla ilgili yardım için kendi kurumlarına başvurmalıdır. Devlet çalışanlarının devlet kurumları ve çalıştıkları kuruluşlar aracılığıyla başvurması için, ebeveynlerden birinin kararlaştırıldığı şekilde bir devlet çalışanı olarak veya bir devlet kurumunda çalışması yeterlidir.

Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA)

Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA)

Devlet Destekli Doğum Yardımları Nelerdir?

2021’de devlet, aile yardımları adı verilen 4 tür destek sağlar. Bu yardımlardan ilki, doğumu desteklemek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum ödeneğidir. Bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihinde sağlanmıştır ve yukarıda açıklandığı gibi çocuk sayısına göre değişen bu tarihten sonra doğmuş veya evlat edinilmiş çocuklar için mevcuttur. İkincisi, aile yardımları, emzirme yardımı adı altında sağlanan aile yardımlarıdır. Emzirme, sigortalı annelere ve sigortalı erkeklerin sigortasız eşlerine de SGK tarafından ödenmektedir. İkizleri olan muhtaç ailelere de “Doğum Yardımı” adı altında aile yardımı verilmektedir. Son olarak, nafaka, SGK tarafından ücretli annelere sağlanan bir engellilik ödeneği.

 1. Doğum parası (birinci çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü çocuk 600 TL) farklı isimler altında mevcuttur.
 2. Birkaç çocuğun doğumu için yardım (ayda ve çocuk başına 150 Türk Lirası)
 3. Süt parası (emzirme parası) 180 TL
 4. Annelik yardımları (malullük yardımları)

Çocuk Aşı Parası Ne Kadar 2021

0-6 yaş arası çocuklar için aşı ücretinin ne olduğu açıklanarak, kız-erkek ayrımı yapılmaksızın ayda 35 lira verilmektedir. Ancak bu yardım çocuk 6 yaşını doldurduğunda sona erer, ancak 72 ayı geçmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.