DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredisi Şartları 2021

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredisi Şartları 2021

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredi Şartları 2021 adlı içeriğimizde Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik Resmi Gazete’de 2021 yılı başlarında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar yayınlandı. Kararın yayınlanmasının ardından çiftçilerimize kredi kullanım şartları hakkında banka ile iletişime geçmeye başladı. Mart ayında ise Tarım ve Orman Bakanlığının yayınlamış olduğu tebliğnamede düşük faizli kredi kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık üretim konularının hepsini kapsayan tebliğ açıklandı. Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredi Şartları 2021 ile Tarımsal ve hayvansal üretim konularında her konu için belirlenen faiz indirimleri ve bunlara ek indirimler ile birlikte sera kurmak isteyen üreticilerimize yazımızın devamında seracılık için sıfır faizsiz kredi ve bu krediden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimize seracılık kredisi hakkında tüm detaylı bilgiler yer almaktadır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Hesaplama

Tarımsal üretim ve hayvansal üretim konularının yer aldığı resmi gazete kararında her üretim konusu için belirli indirim oranlarıyla üreticilere düşük faizli ve sıfır faizli kredi imkanı tanınmıştır. 3 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren kararın uygulama esasları 25 Mart 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığının yürütmesiyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredi kullandırılmasına ilişkin tebliğ yayınlanmıştı. Tarım ve hayvancılık üretim konuları ve bu konular için belirlenmiş her sektörde ayrı ayrı şartların yer aldığı tebliğde kredi kullanacak olan çiftçilerimizin sıfır faizli kredi için gerekli şartlar kesinleşmiş oldu. Ziraat Bankasında seracılık kredisi çekecek yetiştiricilerimizin sıfır faizli seracılık kredisinden yararlanabilmesi için gerekli şartlar, seracılık kredisinde istenen belgeler ve seracılık olarak bildiğimiz örtü altı tarım hakkında bilinmesine gereken her türlü bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

bkz: Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları 

bkz: Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (%50 Destek)

Ziraat Bankası Sera Kredisi Faiz Oranı (2 Yıl Geri Ödemesiz)

Ziraat Bankası  tarafından sağlanacak sera kredisinin detayları aşağıdaki gibidir:

 1. Sera kredisinin vadesi 7 yıldır.
 2. Diğer tarım kredilerinde olduğu gibi 2 yıl ödemesiz dönem bulunmaktadır.
 3. 1 yıla kadar sera koşulları için kredi faiz oranı yıllık %8, 1 yıldan 4 yıla kadar kredi faiz oranı %10,4, 1 yıldan 4 yıla kadar kredi faiz oranı %10,4’tür.
 4. Bakanlık desteği ile kredinizi %8,25’e varan faiz oranı ile kullanabilirsiniz.
 5. Örtü altı yetiştiriciliğine yapılan yatırımın yüzde 75’ine kadar kredi sağlanacak.

Ziraat Bankası ve TKK Sıfır Faizli Tarım Kredileri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretimde yatırım ve işletme dönemleri için düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tarım ve hayvancılık alanlarında kullandırılacak olan kredilerin resmi gazetede belirtilmiş hali tarım için bitkisel üretim, hayvancılık için de hayvansal üretim konuları olmaktadır. Bu üretim konuları içerisinde toplamda 18 sektör bulunmaktadır. Bu krediler için ayrı ayrı kredi limitleri ile yatırım ve işletme dönemleri için faiz indirimleri yer almaktadır. Tarıma ve hayvancılığa yeni yönelecek olan ya da hali hazırla işletmesi olan üretici ve yetiştirici çiftçilerimize devletin sunduğu imkanlar ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işletme ve yatırım kredilerini uygun şartlarda çiftçilere sunmaktadır. Ziraat Bankası ve TKK beraberliğinde çiftçilere yönelik olan kredilerden faydalanabilmek için başvuru tarihleri 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredi Şartları

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredi Şartları

Tarım Orman Bakanlığı Sera Desteği

Ziraat Bankasından kullanılacak olan kredilerden gerçek kişiler ya da tüzel kişiler faydanabilecektir. Seracılık kredisinden yem bitkisi kredisine kadar tüm kredi türleri için yüzde 25’ten yüzde 100’e kadar faiz indirimleri uygulanmaktadır. Üretim konularında her kredi için işletme ve yatırım dönemleri faiz indirim oranları farklı olduğu gibi kredi limitleri de birbirinde farklı olmaktadır. Ziraat Bankasından ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanılacak olan kredi türleri 18 olmakta ve bunlar; Kontrollü Örtüaltı Tarımı, Yem bitkisi üretimi, Yurt içi sertifikalı tohum- fide- fidan üretimi, Süs bitkisi üretimi, Stratejik bitkisel üretim, Meyve yetiştiriciliği ve bağcılık, Geleneksel bitkisel üretim, Tarım makineleri, Traktör, Modern basınçlı sulama sistemi yatırımı, Tarım makineleri parkı, Arazi alımı (birleştirme), Lisanslı depoculuk yatırımları, ELÜS karşılığı kredi, Soğuk hava deposu yatırımları, Tarımsal ürünlerin işlenmesi, Sözleşmeli üretim ve Ormancılık olarak sınıflandırılmıştır.

Seracılık için Sıfır Faizli Kredi Ziraat Bankası

Seracılık kredisi olarak bildiğimiz kontrollü örtüaltı tarımı kredisi kullanacak olan üreticilerimize belirtilen seracılık kredisi üst limiti 25.000.000 TL olmaktadır. Yatırım dönemi için yüzde 50 faiz indirimi ve işletme dönemi için de yüzde 50 faiz indirimi tanınmaktadır. Sıfır faizli/ faizsiz seracılık kredisi kullanacak üreticilerimize kararnamede yer alan özellikli kriterlere sahip olması şartı aranmaktadır. Seracılık kredisinden sıfır faizli kredi kullanabilmek için belirtilen özellikli kriterler şu şekildedir:

 • Jeotermal / Atık enerji kullanımı
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fidan ve fide kullanımı
 • Organik tarım / iyi tarım uygulamaları
 • Genç girişimci / çiftçi
 • Kadın girişimci/ çiftçi

Seracılık kredisi için belirlenen kredi faiz indirimi işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 50 olmaktadır. Fakat yukarıda belirtilen kriterleri barındıran üretici çiftçilerimize sıfır faizli / yüzde 100 faiz indirimli kredi imkanı sunulmaktadır. Seracılık kredisinde sıfır faizli krediden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz özellikli kriterleri taşıdığında faydalanabileceği ek faiz indirimleri; jeotermal / atık enerji kullanımında % 20 faiz indirimi ve % 20 işletme dönemi faiz indirimi uygulanmaktadır. Yurt içi sertifikalı tohum, fidan ve fide kullanımında işletme dönemi için % 20 ve yatırım dönemi için de % 20 faiz indirimi, organik tarım/iyi tarım uygulamalarında sadece işletme kredisinde % 10 faiz indirimi, genç girişimci / çiftçi için işletme ve yatırım dönemlerinde % 10 ilave faiz indirimi, kadın girişimci / çiftçi de ise işletme dönemi için % 10, yatırım dönemi için de % 10 faiz indirimi uygulanacaktır.

Bu özellikli kriterlere sahip olduğunda uygulanacak en yüksek faiz indirimi % 100’dür. Seracılık kredi kullanacak olan ve sıfır faizli krediden faydalanmak için üretici çiftçilerimizin yukarıda belirtilen kriterleri taşıması gereklidir. Aksi halde bu kriterleri taşımayan çiftçilere sıfır faizli kredi yerine % 50 oranında faiz indirimi uygulanacaktır.

Örtüaltı Tarım 2021

Seracılık kredisi olarak bilinen fakat resmi gazete kararında kontrollü örtüaltı tarım olarak geçen örtüaltı tarım, tarımsal faaliyetlerin dışarıdan gelecek herhangi bir olası zarardan koruyabilmek için belirli malzemelerle kapatılmış tarım arazisine denmektedir. Belirli malzemeler naylon, cam ve çadırdan oluşmaktadır. Ekimi tamamlanmış tarımsal ürünlerin belirli şartlarda oluşması ve ortamına uygun yetişmesini sağlanmaktadır. Örtüaltı tarım, tarımsal ürünlerin belirli malzemelerle örtülü yapılmasına denir. Seracılık için gereken şartların sağlanmasıyla birlikte örtüaltında sebze, meyve ve süs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Örtüaltı tarımda amaçlanan ürünlerin istenen verimin sağlanması ve dış etmenlerden gelecek olası zararları önlemektir.

Ziraat Bankası Seracılık Kredi Şartları

Seracılık kredisi için 25 Mart tarihinde resmi gazetede Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre belirlenen şartlar;

(1) Yatırım kredileri ile ilgili olarak; kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az on dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı il/ilçe müdürlüğünce tespit edilerek Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmeler ile kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az on dekar büyüklüğünde sera kuracak, sera modernizasyonu yapacak ya da mevcut serasının ölçeğini asgari on dekar ve üzerine çıkaracak üreticilerin il/ilçe müdürlüklerince onaylanan projeleri çerçevesindeki kredi talepleri Karar kapsamında değerlendirilir.

(2) Yeni kurulacak işletmelerin başvuruları ve özlük bilgileri ile işletmeye ait yapısal bilgiler, projenin tamamlanmasının ardından, başvuru sahibinin ilave beyanı aranmaksızın il/ilçe müdürlüğü tarafından Örtüaltı Kayıt Sistemine kaydedilir. Üretim ile ilgili bilgilerin kaydında üreticinin beyanı aranır.

(3) İşletme kredileri ile ilgili olarak; kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az on dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı Bakanlıkça tespit edilerek Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmelerin işletme kredisi talepleri Karar kapsamında değerlendirilir.

(4) Örtüaltında yapılan süs bitkisi üretimi ile ilgili işletme ve yatırım kredileri bu Tebliğin 17 nci maddesi hükümlerince değerlendirilir.

(5) Örtüaltında yapılan muz yetiştiriciliği ile ilgili işletme ve yatırım kredileri bu Tebliğin 20 nci maddesi hükümlerince değerlendirilir.

Örtüaltı Tarım Kredisinde İstenen Evraklar

Ziraat Bankasından seracılık kredisi başvurusunda bulunurken aşağıdaki belgeler ile başvurular tamamlanabilmektedir. Başvurular Ziraat Bankası gunceldetay.net ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin usul ve esaslarına göre değerlendirilmeye alınmaktadır. Faizsiz seracılık kredisinden faydalanabilmek için yukarıda belirttiğimiz özellikli kriterlere uygun olması gereklidir.

 • T.C kimlik kartı
 • İkametgah (yerleşim yeri) belgesi
 • Örtüaltı kayıt sistem belgesi (ÖKS)
 • Faaliyette bulunulacak olan arazinin tapu belgesi
 • Kira ise kira kontratı
 • Kredi için teminat belgesi

ÖKS Örtüaltı Kayıt Sistemi Nedir?

Tarım veya hayvancılık sektörlerinden faaliyette bulunacak olan çiftçilerin elde ettikleri üretimlerin veri tabanına kaydedilmesi örtüaltı tarımda Örtüaltı Kayıt Sistemiyle (ÖKS) gerçekleşmektedir. Tarımsal üretimde üretim seviyesinin yüksek tutulması ve teknik sorunların kolaylıkla giderilebilmesi için kayıt sistemi oluşturulmaktadır. Faaliyette bulunan çiftçilerin ÖKS sistemine kayıt olması gerekmektedir. Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıt olabilmek için örtüaltı tarım arazisinin 500 metre kare ve üstünde olması gerekmektedir. ÖKS başvuru formaları İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından başvuru esnasında verilmektedir. Formda istenen tüm bilgiler eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. İnternet üzerinden başvurular ise e-devlet aracılığıyla yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları 2021

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifince desteklenen tarımsal ve hayvansal üretim konuları üzerinden finansman desteği alarak işletme kuracak olanlara düşük faizli kredi kullandırılmaktadır. İster tarımla isterse de hayvancılık ile ilgilenen ve ilgili meslek kolunda faaliyette bulunan vatandaşların sahibi olması gereken en önemli makinelerden biri elbette ki traktör olacaktır.! Devletimiz çiftçi ve üreticilerimizin bu ihtiyacını göz ardı etmeyerek Ziraat Bankası ve TKK destekli traktör kredisi vermektedir. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.