enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,5025
EURO
9,0529
ALTIN
442,01
BIST
1.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
3°C
İstanbul
3°C
Kar Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
5°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
7°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
10°C
Cuma Parçalı Bulutlu
12°C

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları 2021

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları 2021

Ülkemizin kırsal bölgelerinde hayat kuran ve kurdukları hayatla ilişkili sektörden gelir elde eden kişilere yönelik sağlanan kredi ( Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları) imkanlarının yanında köyüne dönmek isteyen ve bu amaç doğrultusunda çiftçilik ile geçimini sağlamayı düşünen üretici çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafından kredi kullanımında düşük faizli dönem başlamıştır. Resmi Gazete’de 3 Ocak itibarıyla yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararında tarım ve hayvancılık sektörü üretim konularından biri olan Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları kullanmak isteyen üreticilerimizden eğer sizde bu kapsamda Bu işe nasıl girerim? Traktör kredisi nasıl çekebilirim? Çiftçilere kredi imkanları nelerdir? gibi sorularınıza cevaplar verebilmek adına Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları okumaya devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Erteleme

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize sunulan üretim konularından Tarımsal Mekanizasyon kredisi adıyla Ekipman desteği sağlayarak ihtiyaçlarını finanse edebilmek adına hayvancılık, tarım ve su ürünleri üretimi yapan üreticilere ve bu faaliyetleri gerçekleştirebilmek için gerekli olan ekipman alımlarında kredi imkanı yurdumuzun çiftçileri ile buluşuyor. Zirai kredilendirme belgesi olan traktörler için yatırım kredisi imkanı üreticilerimize sunulmakla beraber traktör kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin faaliyet konuları arasında bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) konularından en az birisinin bulunması şartı da ayrıca aranıyor. O halde Tarımsal Mekanizasyon kredisi kapsamına dahil olan konular sırasıyla;

 • Hasat makinelerinden (pamuk, zeytin, patates, badem, meyve hasat  toplama makineleri)
 • Çayır biçme, Balya ve Silaj,
 • Süt sağım makinesi ve Süt soğutma tankı,
 • Yem karma makinesi,
 • Pulluk, Kültivatör ve Patoz,
 • Balık bulucu cihaz
 • Mibzer, Suluk ve Yemlik

Ziraat Bankası Kredisi İçin Gereken Belgeler

Tarım Kredi Koopetiflerince sağlanan düşük faizli kredi kullanımına ilişkin çiftçilerimizin Ziraat Bankasına başvuru esnasında yanında bulundurması gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

 • T.C Kimlik Belgesi,
 • ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Tarımsal işletmesini kanıtlayıcı tapu kaydı,
 • Tarımsa işletmeye sahip değilse kira kontratı ,
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin evraklar,
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu.

Traktör kredisi almayı düşünen tüzel kişilerden istenen gerekli belgeler ise;

 • Tüzel kişilere ait Çiftçi Belgesi, ÇKS çiftçi kayıt sistemi belgesi,
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesi yapılan Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Tarımsal işletmeye ait vergi levhası,
 • Tüzel kişilik noter onaylı imza sirküleri,
 • Bağlı bulunduğu oda kaydı belgesi,
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş son yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Mevcut tüzel kişilerin ise son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Tapu kaydı, kira kontratı gibi tarımsal işletmesini kanıtlayıcı belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler talep edilmektedir.

Traktör Kredisinden Yararlanmak İçin

Tarım ve Orman Bakanlığının Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle ilgili 2000/37 sayılı Tebliğine konu olan traktör kredisi kapsamında iki konu ele alınmaktadır. Üreticilerin traktör ya da traktör dışındaki makine alımlarına ilişkin koşullar kanunlara göre ;

 • Ziraat bankasından kredi kullanımı ile alınacak traktör makinesinde “Zirai Kredilendirme Belgesi” (araçların, kredili satışının yapılabilmesi için Bakanlıktan alınması zorunlu olan belge) şartı aranmaktadır. Zirai kredilendirme belgesine sahip olan traktörler için üreticilere yatırım kredisi kullandırılmaktadır.
 • Traktör kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerine yönelik faaliyet konuları arasında bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi ve damızlık dahil olmak üzere ilgili üretim konularından en az birisinde uğraş verme şartı aranır.
 • Traktör kredisi kullanımı ile gerçekleştirilecek kredi konularından tarımsal makinelerinde (sabit süt sağım tesisleri, tam otomatik süt sağım makineleri, sağım robotları ve sabit güneş enerjisi sistemleri) zirai kredilendirme belgesi bulundurma zorunluluğu yerine işletme kapsamında düzenlenen “deney raporu” şartı aranır.
 • Ziraat Bankası tarafından desteklenecek kredi türünde elektrikli traktör alımı ve mevcut traktörlerin elektrikli traktöre dönüştürülmesi için yapılacak giderlerde kredi kullanım konusu olabilir.
 • Ancak kredi ile alınacak traktörlerin ikinci el olması durumunda aranan şart ise; ikinci el traktörlerin sekiz yaş ve altı olması gerekmektedir.
Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Şartları

Ziraat Bankası % 50 İndirimli Traktör Kredisi

2021 yılında Ziraat Bankası aracılığıyla Tarım Kredi Kooperatifleri ile aracılığıyla tarımsal işletmelere düşük faizli kredi verilmesi kararı kapsamında traktör alımlarında çiftçilerimizin kredi kullanımlarından yararlanabilmesi için Resmi Gazete’de 25 Mart’da şartlarıyla verilmiştir. 3 Ocak da ise yine Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararınca düşük faizli kredi kullanımları için belirlenen indirim oranları aşağıdaki gibi olmakla beraber aynı zamanda traktör kredisi kullanımında kredi üst limiti de traktör dışındaki tarımsal makineler için 2.500.000 TL ile traktör kredisi için ise kredi üst limiti 500 Bin TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Traktör KredisiYatırımİşletmeKredi Üst Limiti
25% 500.000 TL
Yurt İçi Üretilen Traktör Alımı 25%
En Yüksek Faiz İndirimi 50%

Tarım Makinelerinde traktör dışında alınacak makineler için;

 • Belirlenen yüzde 50 indirim oranına yurt içinde makine alımı koşulu sağlanırsa şayet % 25 ilave indirim ile tarımsal makineler için yüzde 75 indirim oranı çiftçilerimize sağlanacaktır.

Traktör kredisi almak isteyen çiftçilerimiz içinde;

 • Kredi kullanımına ilişkin yatırım kredisi kapsamında belirlenen yüzde 25 indirim oranına gereken kriterlerden biri olarak yurt içinde makine alımı ile % 25 indirim oranıyla birlikte % 50 indirim oranı üreticilerimize sağlanacaktır. Hayvan Kredisi Ziraat Bankası

Burada çiftçilerimizin dikkat etmesi gereken nokta Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklaşa sunduğu kredi kullanımında traktör kredisi için işletme dönemi kapsamında bir kredi indirim oranı bulunmamaktadır. Çiftçilerimiz yatırım dönemine ilişkin kredi kullanımı gerçekleştirebilirler.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama

2021 yılında Ziraat bankası tarafından sağlanacak krediye ilişkin alınacak yeni sıfır km yada ikinci el olarak traktör alımlarında  çiftçiler 25.000 liraya kadar 12 aylık vadeler ile yıllık %6 faiz oranları ile kredi alabilirler. Yıllık % 6 faiz oranı ile kredi hesaplaması yapacak olursak aylık (%6 / 12) % 0,5 faiz oranından yararlanabilirler aynı zamana 84 aya kadar vadeli olarak kredi kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. bkz: Ziraat Bankası Sıfır Faizli Seracılık Kredi Şartları 

 • 10.000 TL kredi kullanımında 60 ay vadeli olmak üzere yılda bir ödenecek taksit tutarı yüzde 6 faiz oranında ödemenin taksit tutarı %6 faiz oranına ile 2.600 TL olarak belirlenmiştir.
 • 20.000 TL 60 vadeli % 6 faiz oranları ile taksit tutarı 5.200 TL olacaktır. Toplam geri ödeme 26 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • 30.000 TL kredi kullanımında yıllık ödeme 7.800 TL olurken toplam geri ödeme ise 39.000 TL olacaktır.
 • 40.000 TL kredi kullanımında % 6 faiz oranı ile 60 ay vadeli yılda bir ödeme yapacak çiftçilerimizin için belirlenen, taksit tutarı 10.400 TL olurken toplam geri ödeme bedeli ise 47.800 TL olacaktır.
 • 50.000 TL traktör kredisi çekeceklerin %6 faiz oranları ile yaptığımız 5 yıl boyunca yılda bir ödeyecekleri tutar 13.000 TL olurken ödeyecekleri toplam tutar ise 65.000 TL’tir.

Ayrıca Türk Traktör Finans’tan alınacak traktörün ikinci el ya da sıfır olması durumunda traktörün modeli vadesi ve kredi tutarına göre ödenecek hesaplamalar için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.