DOLAR
32,4969
EURO
34,5845
ALTIN
2.477,01
BIST
9.575,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi Şartları 2021 (GÜNCEL)

Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi Şartları 2021 (GÜNCEL)

Tarım Bakanlığı güzel projelere imza atmaya devam ediyor. 2019 itibariyle, tarım makineleri ve ekipmanlarına yönelik sübvansiyonların% 50’si geliştirme aşamasındadır. Daha önce başvurduysanız, programa uygun olup olmadığınızı görmek için internet  web sitelerine bakabilirsiniz. Bahçeler devlet tarafından destekleniyor. Devlet, elma bahçeleri, sertifikalı ürünler ve üzüm bağları gibi alanlarda çiftçilerimize sübvansiyon sağlıyor. Bahçe oluşturmak istiyorsanız Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek alabilirsiniz. Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Meyve Bahçesi Devlet Desteği

Meyve bahçesi desteğinden yararlanmak, meyve, sebze ve fidan yetiştirmek için köye dönen çiftçilere devlet sübvansiyonları ve teşvikleri verilmektedir. Bu kapsamda meyve bahçesi desteği için tekrar Tarım Orman Bakanlığı’na başvurabilirsiniz.

Köye Dönen Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

Genç tarım projelerinin desteklenmesinin bir parçası olarak, köylerine dönen çiftçiler devlet desteği alıyor ve kapatılan bahçe projeleri kırsal projelere geri dönüyor. 30.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz kredi alan köylerine dönen çiftçilere destek projelerine destek amaçlı 100.000 TL faizsiz kredi:

 • En az 10 dönümlük bir alanda minimum 250 sertifikalı bodur olmayan veya yarı bodur bitki artı basınçlı sulama sistemi, püskürtücü ve fıskiye ile duvarla çevrili bir bahçe tasarımı.
 • En az 10 dönümlük bodur olmayan veya yarı bodur sertifikalı en az 250 bitki ve bir püskürtücü ve çapa dahil dikenli tel ve direklerle çevrili kilitlenebilir bir meyve bahçesi.
 • En az 500 sertifikalı yarı bodur bitki, basınçlı sulama sistemi veya dikenli tel ve direklerle çevrili kapatılabilir bir bahçe yapısı ve bir kablo demeti veya tahrik sistemi ve bir püskürtücü veya çapa ile en az 6 dönüm.
 • En az 4 hektarlık bir alanda en az 800 bodur sertifikalı bitki, basınçlı sulama ve süspansiyon sistemli veya tahrik sistemli, pülverizatörlü veya çentikli kapalı bahçe projesi. Basınçlı sulama sistemli veya borularla ve direklerle çevrili, soyucu veya püskürtücülü süspansiyon sistemi veya eğitim sistemi veya en az 5 dönümlük bir alanda minimum 1250 sertifikalı bitki bulunan bağ projesi.
Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi

Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi

 • Asma veya eğitim sistemi, soyucu veya doğrayıcı ile en az 4 hektarlık bir alanda yetişen en az 2.000 sertifikalı bitkiden oluşan bir ahududu yetiştirme projesi.
 • Süspansiyon sistemi veya güç ünitesi ve püskürtücü veya temizleyici dahil, en az 4 hektarlık bir alanda minimum 1.500 sertifikalı bitki içeren böğürtlen yetiştirme projesi.
 • En az 5 hektarlık bir alanda büyüyen en az 250 sertifikalı bitkinin kullanıldığı, bir koşum takımı veya tahrik sistemi ve bir püskürtücü veya çapa ile kivi yetiştirme projeleri.
 • En az 5 hektarlık bir alanda en az 20.000 bitkiye ve sulama sistemleri, malç ve püskürtücülerle çilek yetiştirme projeleri için devlet yardımı sağlanmaktadır.

Yukarıdaki koşullar genç bir çiftçi projesi için geçerlidir. Bu proje ulusal tarım projesine dahildir ve 2021 yılına kadar destek alması beklenmektedir. Devletten bir proje için sebze kredisi almak istiyorsanız, aşağıdaki iş planlarını uygulamanızı tavsiye ederiz. Sıfır Faizli Yeni Destek Kredisi 150 Bin TL. 84 Ay Vadeli (Köy Kredisi)

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanan Çiftçilerin Alacağı Diğer Desteklemeler

Sübvansiyonun %50’si makine ve ekipman alımı için çiftçilere verilmektedir. Ayrıca çiftçilere toplam 10 milyar TL tarım sübvansiyonu sağlandı. 2021 yılında çiftçilere verilen tarımsal destek bölgeleri şu şekilde belirtilebilir:

 • Mazot, gübre ve toprak analizi desteği
 • Fındık desteği
 • Bitki üretimine destek
 • Tohumlar,  fideler için sertifikalı ortam
 • Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları alanlarında destek sağlanmıştır.

Ayrıca, tarımsal üretim kamu tarım sigortası ile garanti altına alınmış, kırsal kalkınma projeleri başlatılmış ve desteklenmiştir. Tarım Bakanlığından devletin sağladığı tarımsal sübvansiyonlar, tarımda verimliliği ve üretimi artırmıştır. Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi dikim için sertifikalı ve yaygın fidan kullanmalıdır.

Bahçeye devlet desteği için başvuru belgeleri aşağıdadır. Resmi Gazete’de 2019’dan beri mahsul yardımı ödemelerine ilişkin bir basın bildirisi yayınlandı. Artan tarımsal üretim, kalite iyileştirme, sürdürülebilirlik desteği ve sürdürülebilir tarım uygulamaları hakkındaki bu basın bültenine ulaşmak için buraya tıklayın.

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanım Devlet Desteği

Sertifikalı meyveler, çilek bitkileri ve kapalı bağlar ile üzüm bahçelerine destek Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Alıcının talep ettiği belgeler aşağıdaki gibidir:

 • ÇKS belgesi ÇKS Kayıt Evrakları (GÜNCEL)
 • Uygulama ve yükümlülük beyanı,
 • Bitki ve genç ağaçların kullanımına yardım başvuru formu,
 • Satış fişi,
 • sertifikanın kopyası,
 • Fabrika denetim raporu,
 • Bahçe kiralanmış ise kira kontratının bir nüshası,
 • Fide ve fide yetiştiricisi veya satıcısı tarafından faturaya dahil edilen sertifika kopyası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği 

Tarım Bakanlığı Fidan Desteği 2021

Fidan ekimi desteğinin ödenmesi için gerekli finansman, Tarım Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden sağlanmaktadır. Banka, hizmet için %0,2 komisyon alıyor. Ödeme bazlı elektronik tablolar, departman tarafından bankaya gönderilen onaylı maaş bordrolarından oluşturulur. Ödemeler her şubede çiftçi adına açılan veya açılan hesaplara yapılır.

Meyve Bahçesi Hibesi Destek Tutarları

 • Bodur bitkiler için bahçe sertifikalı ceviz ve badem için 400 TL
 • Yarı bodur bitkilerin bulunduğu bahçe kompleksi 350 TL
 • Üzüm ve diğer meyve bitkilerinin bulunduğu meyve bahçesi (mavi etiketli) 280 TL
 • Zeytinyağlı bahçe aletleri 150 TL
 • Narenciye bahçelerinde aşılama ile varyasyon değişimi 250 TL
 • Sarı etiketli fidanlara ek olarak 100 lira
 • Çilek için sertifikalı destek 350 TL

Yardım isteyen çiftçiler, Bakanlıktan iki yetkili uzman tarafından seçilir ve durum tespiti raporu mevcuttur. Tüm şartları sağlayan, kural ve şartlara göre sertifikalandırılmış fide, çilek ve fidan diken çiftçiler destek kullanırlar.

Devlet Destekli Meyve Bahçesi Hibesi Şartları

Devlet sübvansiyonları genç çiftçilerin ve yatırımcıların dikkatini çekiyor. Öncelikle bir köye dönüş projesi kapsamında 30.000 TL sağlayan bir devletin 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi alabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca köye dönen çiftçiler 100.000 TL faizsiz bahçe kredisi alıyorlar. Bu projenin kapsadığı maddeler aşağıda listelenmiştir:

 • Yarı bodur veya bodur olmadıkları sürece, en az 10 yıllık bir alanda en az 250 sertifikalı genç ağaç yetiştirme projesi.
 • Bodur ve yarı bodur olmamak kaydıyla minimum 10 yıllık bir alanda en az 250 sertifikalı fidan.
 • 40 yıllık bir alanda en az 800 sertifikalı bodur fidan.
 • En az 6 yıllık bir alanda en az 500 yarı bodur sertifikalı fidan

Bu destek elemanlarına ek olarak, bahçeye destek olarak sıradan bir kültivatör, dikenli tel kafes ve kafeslerle çevrili askı sistemleri sunulmaktadır. Genç ağaç sayısı 800’den 2.000’e kadar projeye konu olabilmekte, ayrıca en az 40 yıllık bir süre için 1.500 fidan için başvuru yapılabilmektedir. Kivi, böğürtlen ve ahududu yetiştirmek için sertifikalı bitkilerin de bulunduğunu lütfen unutmayın.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2021

Ziraat Bankası bitkisel üretimi desteklemekte, yasal ve gerçek yetiştiricilere kredi sunmaktadır. Ziraat Bankası, yağlı tohum, yem bitkileri, sertifikalı tohumculuk, sebzecilik, meyve ve mantar yetiştiriciliği gibi alanlarda kredi sunmakta, kredi yatırımları ve ticari faaliyetleriyle dikkat çekmektedir. Çiftçilere 100.000 TL’ye varan faizsiz kredinin detaylarını Ziraat Bankası “Tarım Kredisi” bölümünden inceleyebilirsiniz.

Şu anda, bahçeler için devlet desteğinin yanı sıra, Ziraat Bankası’ndan işletme kredisi veya yatırım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir işletme kredisi size gübre, tohum, nakliye, bakım ve onarım, kiralama, sigorta ve pazarlama gibi hizmetler sağlayabilir. Yatırım kredileri kapsamında, meyve bahçeleri kurma, biyogaz üretimi için enerji yatırımı, sulama sistemleri kurma ve derin kuyu açma gibi alanlarda hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası Tarım Kredisi Şartları 2021

Tarım TV tarafından yayınlanan bahçe sera bitkileri ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeye sera yapmak istiyorsanız, bahçe dışında da olsanız devletten kredi alabilirsiniz. Seraların kurulumunda devlet yardımı için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet desteği ile bahçe hibesi aldınız. Meyve bahçenizi kurdunuz. Kurduğunuz bahçe için bahçe mobilyası bakmayı düşündünüz mü? Gelin size bir öneride bulunayım. Birçok ev aktivitesi açık havadadır; özellikle iklim mükemmel olduğunda. Bahçe mobilyaları ve yapıları, yatar koltuklar, çardaklar ve çardaklar gibi birçok farklı tarza sahiptir. İnsanlar iç mekanlarda çok zaman geçirdikleri için, pasif olmaktan çok aktif olan bazı aktiviteler için evler sıkışık ve sıkışık hissedebilir. Bunu her yerde çocuklar ve evcil hayvanlarla birleştirin, bahçe mobilyaları size dışarıda kaliteli zaman geçirmelerini ve istedikleri her şeyi yapmalarını sağlamanın bir yolunu sunar; Oyunlar ya da sadece buluşmalar olsun. Bu nedenle, evdeki etkinliklere çok yönlülük ve esneklik sağlamak için uckardesler.net’e yatırım yapmaya değer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.