Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2021 GÜNCEL

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2021 GÜNCEL

Tarım ve Orman Bakanlığı bitki yetiştiriciliğini desteklemektedir. Bitki yetiştirebilenler iş dağılımını inceleyebilir ve devlet desteği alabilir. Bahçe bitkileri karlı bir iştir. Sorumlu meyve bahçesi bakanlığı da destek sağlar. Fidan yetiştiriciliğinin yanı sıra fındık ve ceviz yetiştiriciliği de devlet tarafından destekleniyor. Ancak destekten yararlananların ve destekleme koşullarına uygun olanların hak kazanması gerekiyor. Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği adlı içeriğimizde konu ile ilgili ayrıntıları ele aldık..

Meyve Bahçesi ve Fide Kredisi

Bu yazıda, destekleyici mahsullerin bir parçası olarak erik, kiraz, turta kiraz, şeftali gibi meyve bahçeleri ve tarla ve bahçeler için devlet teşviklerini inceleyeceğiz. Fidanlık seçerken dikkat edilmesi gereken ana noktalar şunlardır:

 • Toprak: En az 120 cm derinliğinde ve 5.0 ile 6.5 derece arasında pH değerine sahip olmalıdır. Bu değerler bazen 7-8 dereceye ulaşabilir pH.
 • Arazi: Fidanlık, bitki kullanım alanlarına yakın, yazın ve kışın ulaşılabilen, elektrik ve haberleşme imkanlarına sahip, kullanıma uygun yerlere kurulmalıdır. arabalar.
 • İklim: Ilıman, yetişme mevsimi uzun olmalı, yağış istenen miktarda olmalıdır.
 • Su: Dikim için kurak alanlarda on yılda 10 ton, sulak alanlarda günde 5 ton su düşünülmelidir.

Fidan Yetiştiriciliği Proje Destekleri

TKDK tarafından bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması için sunulan IPARD projeleri, üretim malzemeleri ve genç ağaç yetiştirmek için seralara yapılan yatırımları içermektedir. IPARD projeleri için, genç ağaç yetiştirme alanları, 20.000’den az nüfusu olan kırsal alanlar olmalıdır. Bu projeler kapsamında oluşturulan tesislerin enerji ihtiyacının karşılanması için kapalı seralarda yenilenebilir enerji kaynaklarına ve üretim kapasitesine yapılan yatırımlara karşılık gelen maliyetler 1 ha, açık seralarda ise 2 ha olmalıdır. Makine, alet ve ekipman temini, hizmet alımı, dikim, dikim, söküm, bahçe aletleri ve sulama ile desteklenen IPARD projeleri için Fidan’da ekimde sis sönümleme sistemleri doğdu. Proje bütçesi 5.000 ila 500.000 avro arasında değişiyor ve sübvansiyon desteği oranı da %65 olarak belirlenmiştir.

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Devletten köylerine dönen genç çiftçilere bahçe ve fidan dahil bitki yetiştirmek ve yetiştirmek için 30.000 TL ve 100.000 TL faizsiz kredi verildi. Fide yetiştiren genç çiftçiler, projeleri Tarım Bakanlığına başvurarak onaylanırsa devlet yardımı alabilirler. Genç Çiftçi Kredisi Ziraat Bankası Fide yetiştirme projesine ek olarak, Tarım Bakanlığı, devlet mahsulü üretiminin verimliliğini ve kalitesini artırmak için ulusal sertifikalı fidelerin ve geleneksel fidelerin kullanılmasını destekledi.

Fidan Yetiştiriciliği Hibesi Başvuru Belgeleri

Devlet yardımı alanlar, kullandıkları bitkileri ve fide yetiştirme ekipmanını bir tohum satıcısından satın almalı ve bunları satan yetiştiriciler ve tüccarlar bir tohum sertifikasına sahip olmalıdır. bitki ve doku kültürlerinin üretici ve distribütör sertifikası sahip olmaları gerekmektedir.

Yetişen bir ağaç için devlet desteği almak isteyenler tarafından istenen belgeler

 • ÇKS sertifikası,
 • Başvuru talebi ve taahhütleri,
 • Genç bitkilerin / bitkilerin kullanımına destek için başvuru formu
 • Satış işlemine dair faturası,
 • Genç ağaçlar / bitkiler, fıstık tohumları veya aşı materyalleri için sertifika kopyası.
 • Fabrika denetim raporu,
 • Bağ / meyve bahçesi kiralanmış ise kira sözleşmesinin bir nüshası,
 • İhraç edenin mülkiyeti; Fide / tohum yetiştirme sertifikası veya tohum bayi sertifikası fotokopisi (resmi makamlar hariç),
 • Patates Siğili Hastalığı görülen bölgelerde ek yardım için destek formu

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği Ödemeleri

Fidan yetiştiriciliğine yönelik desteğin ödenmesi için gerekli finansman Tarım Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden sağlanmaktadır. Bankaya hizmet için% 0,2 komisyon ödenir. Bakanlık tarafından, bankaya gönderilen onaylı maaş bordrolarına dayalı olarak ödemeye dayalı hesap tabloları oluşturulur. Her şubede çiftçiler adına açılmış veya açılacak hesaplara ödeme yapılır.

Çiftçi TV’nin hazırladığı bitki yetiştirme dersini izlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Aynı zamanda maviyemiş bahçesi de yine devlet destekli olarak vatandaşa sunulmaktadır. Detayları; Devlet Destekli Maviyemiş Bahçe Hibe Alma Şartları

Fidan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle bitkinin yetiştirileceği alan için toprağı hazırlamanız gerekir. Toprak gübrelenmeli ve ardından sürülmelidir. Çukurlar döküldükten sonra hazırlanmalıdır. Bu delikleri olabildiğince geniş açın. Daha sonra bitkiler oraya yerleştirilmelidir. Bununla ilgili bilgileri internetteki videolarda bulabilir ve yazılı kaynaklardan bilgi alabilirsiniz. Üniversitelerin iki yıllık bir mahsul üretim programı bile var.

Tarımsal Üretim Devlet Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan tarımsal yardım ödemeleri devam ediyor. Yukarıda sayılanlar dışındaki bazı ürünlerin yetiştirilmesinde mazot ve gübre ile yardım sağlanmaktadır. Dizel kumpas 8 TL buharlar için tasarlanmıştır. Dizel içeriği en yüksek besinler pamuk ve pirinçtir. Askı taşıyıcısı buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi 8 TL ve diğer ürünler için 4 TL’dir. Yulaf, tritikale, arpa, buğday ve çavdar gibi ürünler için 19 TL, kuru fasulye, mercimek ve nohut için 22 TL, aspir, çay ve fındık gibi ürünler için 17 TL.

ÜRÜNLERMazotGübreToplam Destek Tutarı
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale19 TL8 TL27 TL
Çeltik, Kütlü Pamuk62 TL4 TL66 TL
Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek22 TL4 TL26 TL
Patates27 TL4 TL31 TL
Yağlık Ayçiçeği, Soya26 TL4 TL30 TL
Dane Mısır25 TL4 TL29 TL
Kuru Soğan, Kanola, Aspir, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri17 TL4 TL21 TL
Zeytin15 TL4 TL19 TL
Diğer Ürünler15 TL4 TL19 TL
Nadas8 TL8 TL

Yetiştirilen meyve bahçeleri, genç ağaçlar ve fideler ve yukarıda listelenen tarım ürünleri için devlet yardımı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Fidan Yetiştiriciliği

Ziraat Bankası bitkisel üretimi destekleyerek yasal ve özgün üreticilere kredi sunmaktadır. Ziraat Bankası, yağlı tohum, yem bitkileri, sertifikalı tohumculuk, sebze yetiştiriciliği, meyve ve mantar yetiştiriciliği gibi alanlarda kredi sunmakta, yatırımları ve ticari kredileriyle dikkat çekmektedir. Ziraat Bankası Tarım Kredisi bölümünde 100.000 TL’ye varan faizsiz tarımsal kredinin detaylarına ulaşılabilir.

Fidan Yetiştiriciliği

Fidan Yetiştiriciliği

Bugün bahçeler için devlet desteğinin yanı sıra Ziraat Bankası’ndan iş veya yatırım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir işletme kredisi size gübre, tohum, nakliye, bakım ve onarım, kiralama, sigorta ve pazarlama gibi hizmetler sağlar. Yatırım kredileri, meyve bahçeleri kurma, biyogaz enerjisine yatırım yapma, sulama sistemleri kurma ve derin kuyu açma gibi alanlarda hizmet almanızı sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.