DOLAR
32,4759
EURO
34,5661
ALTIN
2.475,07
BIST
9.542,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Alkol Promil Hesaplama (Rakı Bira Viski Şarap)

Alkol Promil Hesaplama (Rakı Bira Viski Şarap)

Alkol sınırının kaç promosyon olacağını duyurduk! Konumuzun devamında ne kadar Promil yazıldığını, 1 biraya ne kadar Promil yazıldığını, alkollü araç içme cezasının nasıl olduğunu, alkol Promil limiti ve bira miktarına bağlı olarak Promil miktarını, Alkol Promil Hesaplama Promil düştükten kaç saat sonra, ne kadar bira olduğunu merak edeceksiniz. Sizi daha çok ilgilendiren alkol sınırlarına baktık.

Alkol Promil Hesaplama

Pro-Mille veya BAC (Kan Alkol İçeriği) olarak adlandırılmasına rağmen, hepsi “Kan Alkol Miktarı” terimini tanımlar. Kandaki alkol seviyenizin bir ölçüsüdür. Kandaki alkol seviyenizi hesaplamanın birkaç yolu vardır, ancak kan testi olmadan mutlak ve doğru bir ölçüm yapamazsınız.

Kandaki alkol seviyenizin makul bir tahminini almak için bir elektronik tablo veya çevrimiçi hesap makinesi kullanabilirsiniz. Doğru yapmak neredeyse imkansız çünkü sözünüze eklenen pek çok değişken var. Profesyonel testler olmadan teklif vermek imkansızdır ve bunu size açıklamaya çalışacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Viski Alkol Oranları 2021 (Jack Daniels Chivas Regal Red Rabel Viski)

Şüphe duyduğunuzda araç kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü kandaki alkol seviyelerini etkileyebilecek birçok faktör var. Bunlara aşağıda daha ayrıntılı olarak bakacağız.

Bira Sayısına Göre Promil Miktarı ve Hesaplama

İsimlendirmeyi ortalama bira sayısına göre böleceğiz. Hesaplamalarımız ve araştırmalarımızla şişelerdeki bira ve kerevit miktarını iki katına çıkarabilirsiniz. Bira, şarap, votka, rakı ve diğer alkollü içeceklerde sizin için indirimler hesapladık. 1 biradaki alkol miktarını, biranın dakikada 0.5 vuruş miktarını ve altındaki alkol seviyesini görebilirsiniz. Bu nedenle;

Alkol Oranları ve Promil Hesaplama

 • Alkol içeriği %0,5 olan 1 şişe 33’lük bira: 33 promil.
 • Alkol içeriği %0,5 olan 2 şişe 33’lük bira: 69 promil
 • %0,5 alkol içeriğine sahip 5 şişe 33’lük bira: 1.73 promil eder.
 • %0,5 alkollü 1 şişe 50’lik bira: 53 promil eder.
 • Her biri %0,5 alkol içeriğine sahip 2 şişe 50’lik bira: 10,5 promil eder.
 • Her biri %0,5 alkol içeriği olan 50’lik bira: 2,63 promil eder.
 • 1 bardak %12 alkol: 40 promil.
 • 3 bardak %12 alkol: 1,21 promil.
 • 5 bardak %12 alkol: 2.02 promil.
 • %40 alkol, viski, votka: 1.26 promil eder.

Bu verileri okuduktan sonra, alkol yüzdesinin boy, cinsiyet, ağırlık ve kanla karışım aşamasına göre değiştiğini unutmayın. Yukarıdaki veriler bu hesap altında görüntülenecektir. 0.5= 50 promil demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Rakı Alkol Oranları 2021 Zamlı Rakı Fiyatları

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Cezalandırılacağınız Promil alkol miktarını inceledik! Promil için sınır 0,50’dir (1000 milimetre kan başına 0,5 gram alkol). Ülkemizde ticari araç sürücülerinin ve kamu hizmetleri sürücülerinin alkol alması tamamen yasaktır. Diğer sürücüler için% 0. Dakikada 50 vuruşla sınırlıdır. Yani limitten sonra kaç tane alkol limiti cezalandırılır diye soracak olursanız, 0.50 limitinden sonra cezai yaptırımlar size ait diyebiliriz. Tüm kamu sektörü çalışanlarının alkol etkisi altında araç kullanmaları yasaktır ve ceza hukukuna tabidir. 0,50 Promil’lik yasal sınır yanlış olarak sınırlandırılmıştır. Yani alkolün çıkıp çıkmadığını söyleyemezsiniz. Bunun nedeni kan Promil düzeylerinin bir kişinin cinsiyetine, yaşına ve metabolik sistemine Alkol Promil Hesaplama bağlı olarak değişebilmesidir. Ne kadar alkol cezasına çarptırılacağınızı açıklarsak, yasal sınırı aşan alkollü araç kullanmayı suç sayabilirsiniz. Yazımızın geri kalanı için yasal düzeydeki gözlük sayısı, alkolün nefes alabilirliğinin hesaplanması gibi tüm bilgileri vermeye devam ediyoruz. Tüm bilgileri kullanabilirsiniz!

Promil Kaç Saatte Düşer?

Size bu soruyu sorduk ve yazımıza kaç Promil saat girdiğini merak ediyorsunuz. Birçok içeceğin farklı alkol seviyeleri vardır. Bu durumda vücut ve karışımı üzerindeki etkisi de farklılık gösterecektir. Ülkemizde milyon başına yasal sınır 0,5’tir. Alkol yoksunluk süresi 48 ila 72 saattir. Başladıktan bir saat sonra alkol vücuttan atılır. Kişiye ve vücuda bağlıdır. Ancak vücuttan her saat 0.1 Promil atılır. Kadınlar alkole erkeklerden daha duyarlıdır. Çünkü midelerindeki ADH aktivitesi erkeklere göre daha az görünüyor. Ayrıca yiyeceklerle birlikte tüketilen alkol, bir kişiye daha yavaş etki eder. Söylenenin aksine kahve içmek alkolün etkilerini azaltmaz. Sonuç olarak alkol, yutulduktan sonraki bir saat içinde kana karışır. Ve içinde bulunduğunuz alkole ve kan hasarının derecesine bağlı olarak Promil sayısı giderek artacaktır. Tüm bu adımlar bir saatten az sürer. Bu da kişinin metabolizma hızına göre vücuttan alınmasının etkisini gösterir.

Alkol Promil Sınırı

Promil kuralları ülkemizde ticari araçlar ve sürücüler için sınırlı olmakla birlikte kamu sektörü için tamamen yasaklanmıştır. Kullanıcılar için yasal sınır, 1 litre kanda yarım gram alkol ve ticari araç sahipleri için 0.20 promil olan dakikada 0,50 atımdır. Örneğin 0,50 promil 100 milimetreye dönüştürülür. Bu, kanda 50 miligram alkol olduğunu gösterir. Bu duruma göre, 50/100 = 0,50 promil alkol. Alkol Promil Hesaplama Alkol içeriği brom içeriğini 0.2 aşarsa, promil sınırı aşılır. Kanla karıştırmanın etkileri kişiden kişiye değişmekle birlikte %0,50 hava geçirgenliği ile alkol içmek için en iyi yaklaşım değildir. Çünkü alkollü içeceklerin oranları farklı. Trafikte canınızı yakabilir.

Trafik Sigortası Alkollü Kaza Hasarını  Karşılar mı?

Alkol kullanan bir sürücü trafik kazasına karışırsa, rota belirlenen kurallara göre sürülür. Alkolle ilgili bir kaza durumunda, araç sigortası herhangi bir hasarı karşılamaz. Ancak bu, üçüncü şahıs sorumluluk sigortası için geçerli değildir. Sigorta şirketi ödeme yapmak istemiyorsa, kazanın yalnızca alkole bağlı olduğuna dair kanıt sunmalıdır. Uzmanlardan oluşan bir ekip bunu test ediyor. Uzmanlardan oluşan bir ekip, sürücünün trafik kurallarına uyup uymadığını kontrol ediyor. Kazadan karşı taraf sorumluysa veya kaza araçtan kaynaklanan bir arızadan kaynaklanıyorsa sigorta şirketi ödemelidir. Ancak kazaya sadece alkollü bir sürücü sebep olmuşsa, sigorta şirketi ödememeye karar verebilir. Detaylı aracınızı bir sigorta şirketinden temin edebilirsiniz.

Alkol Promil Hesaplama

Alkol Promil Hesaplama

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Araba sürerken içerseniz, para cezası maliyetli olabilir. Hatta arabanızdan inebilirsiniz. Ülkemizde alkol kontrolünün amacı kandaki alkol miktarını belirlemektir. Ölçüm sonuçlarına göre alkollü sürücülerin dakikada 0,50 atımı aşan bir hızda trafiğe girmemesi gerekiyor. Ve cezai yaptırımlar uygulanıyor. Bu tekniği alkol ölçer ile kullanarak, alkol oranınız 0,50’nin üzerindeyse para cezalarına hazırlıklı olun. 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununun 48/5. Maddesine göre, ilk başta para cezasına çarptırılır ve sürücü ehliyeti trafik polisi tarafından 6 ay süreyle iptal edilir ve araba kullanmak yasaktır.

 • Alkollü Araç ile İlk Yakalanmada: 1.228,00 TL
 • Alkollü Araç ile 2. Kez Yakalanmada: 1.539,00 TL

Gelen trafik cezalarının ödenmesi için yasal süre 15 gündür. Erken ödeme durumunda, cezalarda% 25 indirim sağlanır. Uygulanabilir indirim tutarları:

 • 1 Defa Yakalanmış İndirim Uygulama Tutarı: 920- 925 TL
 • 2. Defa Yakanmış İndirim Uygulama Tutarı: 1.150,00- 1.155,00 TL

Aynı sürücü suçu yeniden işlerse; Kanunun ilgili maddesine göre ilk defa 5 yıl içinde, ilk defa 6 ay, ikinci defa 2 yıl ve üçüncü ve daha fazlası için 5 yıl karayolu yetkilileri tarafından uygulanmaktadır. Artı, alkol ve araba kullanma cezalarınızı sorgulamak artık çok kolay. İdari kayıtlarınızı online olarak doldurarak ceza borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durumda aracınız kiralanmış ise cezanız kiraladığınız firmaya gidecek ancak ceza sizin adınıza olacaktır. Sarhoşken araba kullanmanın ciddi ölümlere yol açabileceğini unutmayın!

Alkollü Araç Kullanma Mahkeme Kararları

Araç sürücüleri için dakikada 0,5 atım ve ticari araç sürücüleri için dakikada 0,2 atış alkol limiti vardır. Devlet kurumlarında çalışan kişiler için böyle bir kısıtlama yoktur. Alkol içerken trafik sıkışıklığına takılan bir sürücünün kandaki alkol seviyesi 0.2’den yüksekse, kişi hakkında kovuşturma açılacak ve sanık TCK 179. maddeye göre cezalandırılacak. Mahkeme kararı ile para cezası ödemeyen ve aynı şekilde hapis cezasına çarptırılanlar, ehliyetlerini kaybetmeye ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Burada cezalara ilişkin cezai kovuşturma açıklamalarını ve alkol ve tütünle ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Yasal Sınır Alkolü Kaç Kadehe Eşit

Ülkemizde devlet çalışanları ve ticari araçlar için yasal sınır 0,50 promil veya 50’dir. 0.50’lik yasal sınır, yaklaşık 45 yaşında, 70 ila 75 kg ağırlığındaki bir erkek aday için 50 ml’lik bir şişe biraya karşılık gelir. Ayrıca 1 duble rakı, 1 duble rakı ve 2 bardak şarap miktarına denk geliyor. Ortalama olarak, 40 ila 45 yaşları arasındaki 70 kilogram kadın için bu rakamlar yarıya indirilebilir. Unutmayın, 2 bardak bira veya bir bardak votka içtiyseniz, bu sürekli olarak kanınızdaki alkol miktarının tam olarak 0,50 (50) promil olduğunu veya henüz olmadığını söylediğiniz anlamına gelmez. Yaşa, kiloya ve genetik yapıya bağlıdır. Taşlar kadar içseniz bile kandaki alkol seviyesinin kandaki alkol monitöründen daha yüksek olabileceğini unutmayın. Promil aracıyla ilgili olabilir. Veya alkol ve sigara ile ilgili olabilir. Onlarla alkol içtiniz ve bir eğirme çubuğu yakaladınız. PPM üfleyiciyi patlatmadınız. Deneme!

Alkolmetreye Üflememe Cezası Nedir?

Trafik polisinde alkol sayacını patlatmanız gerektiğinde havaya uçmak istemezseniz  3520 lira para cezasına çarptırılacaksınız. Ya da 2 yıl ehliyetle arabanıza el konulabilir. Çünkü bu, topun toplamına eşit bir ceza almanın daha kolay bir yolu. Bu durumda, tasfiye etmeme cezası kaldırılır. Ve aynı zamanda kaç ünlüyü havaya uçurduğunuzu görmek istiyorsunuz, polis bu kişiyi göstermek zorunda kalıyor. Aksi belirtilmedikçe, Ceza İdare Mahkemesi ile temasa geçerek karara itiraz etme hakkına sahipsiniz. İsterseniz trafik kurallarında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Motosiklette Alkol Sınırı Nedir?

Motosiklet sahipleri için alkol kısıtlamalarına hızlıca göz attık. Sürücüler için 0,5 BAC’nin uygun olduğunu düşünmeyin! Motosikletçilerin Alkol Promil Hesaplama kandaki alkol seviyeleri 0.20 / 0.25 arasında değişiyor. Diğer bir deyişle, bu sınırı aşarsanız, tüm cezai cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! İçkilerin Alkol Oranları Güncel Alkol Fiyatları 2021

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.