DOLAR
32,4969
EURO
34,5845
ALTIN
2.477,01
BIST
9.575,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Emekli Kefil Olabilir mi? 2023 Kefillik Şartları

Emekli Kefil Olabilir mi? 2023 Kefillik Şartları

Bazı durumlarda, bankalar müşterilerinden teminat veya teminat talep edebilir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalarda kefillik koşulları değişiklik gösterebilir. Emekli Kefillik Şartları Ancak kefil olamayanların durumu Borçlar Kanununda da belirtilmiştir. Ne yazık ki bankalar kredi borcu olan kişilerden teminat kabul etmemektedir. Babalar oğulları ve eşleri için birbirlerine kefil olabilirler. İçeriğimizde sorularınızın cevaplarını bulacaksınız, örn. Birden fazla kefil olabilir mi, hangi şartlar altında kefil vardır?

Emekli Kefil Olabilir Mi?

Emeklilerin garanti verip veremeyeceği sorusunun cevabı evet. Sabit geliri olan kişilerden teminat talepleri kabul edilmektedir. Ancak bankaların emekliler için yaş sınırlaması vardır. Bankaların krediler için yaş sınırı belirlemesi gibi, bu yaş sınırı kefiller için de geçerlidir. Ücret kesintileri yüksek olan kişilerin borcunu ödeyemeyeceklerini varsayarsak, kefil olamazlar. Bir emekli teminat olarak sunulmak isterse ödeme gücü kontrol edilir. Yukarıdaki koşulları karşılıyorsa bir güvenlik olabilir. Ancak yasalarımıza göre emekli aylıkları hariç tutulamaz. İnsanların kendi borçları olmasına rağmen, emekli aylıkları yaşlılık aylığı gibi çalıştığı için bankalar onları durduramıyor. Sözleşmede bir kredi nedeniyle ücretlerin kaybedilebileceğine dair bir hüküm varsa, bankalar ücretler üzerinden hareket edebilir.

Emekli Kefillik Şartları

Emekli Kefillik Şartları

Hukuk sistemindeki haklarınızı savunmak istiyorsanız maalesef bankalar haklı çünkü sözleşmeye imza atıyorsunuz. Maaşınız hariç tutulmasa bile bankalar bloke edecek. Kefil olacak kişinin dikkatli düşünmesi gerekir. Çünkü bu, ödenmemesi halinde tüm borçların kefil tarafından karşılanacağı anlamına gelir. Tabii ki, borcu ödemek için mali açıdan güvende olmanız gerekir. Bunu yapamadığın zaman arkadaşlarına zarar vermeyi bırak ve hayır demeyi öğren.

Ziraat Bankası Kefillik Şartları

Ziraat Bankası, müşterilerine belirli koşullarda kredi veren bankalardan biridir. Banka öncelikle ihtiyaç, konut, araç gibi kredi türlerinden birine başvurmak için gerekli belgelerle birlikte sizi araştırmaya başlayacaktır. Kontrolün başında dosyanız sorgulanacak ve ödeme gücünüz dikkate alınacaktır. Maalesef kredi notu yüksek olan kişiler kabul edilmiyor. Ancak, düşük riskli müşteriler için, bankaların teminat veya teminat sağlayarak kredi sağlama seçeneği vardır.

Emekli Kefillik Şartları

Emekli Kefillik Şartları

Ek olarak, kritik hastalara kredi sağlamak için bir banka kefilliği gereklidir. Banka müşterilerinin yaşı kredi almak için riskli görülüyorsa, teminat vermeleri gerekmektedir. Önce kredi arayanların önceki işlemleri doğrulanır. Banka kredisinin amacı, borçluları bu borcu geri ödemeye mecbur etmektir. Ancak riskli durumlarda krediyi geri ödeyebilecek birine ihtiyacınız var. Borçlunun borcunun ödenememesi durumunda, kefil kapısı olarak belirlenen kişi tahliye işleminden geçecek. Genel koşulları yazılı olan bir belge teminat olarak belirlenen kişi tarafından imzalanır.
Bankalar uygun önlemleri aldı. Örneğin Ziraat Bankası 70 yaş ve üstü müşterilerden gelen kredi başvurularını reddediyor. Ancak bu yaş sınırına yaklaşan bankanın müşterileri, bir varlık rehin vererek veya iki kefil davet ederek kredi alabilirler. Ziraat Bankası’nın 70 yıllık bakiyesini hesaplayabilir ve örnek bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Kefillik Şartları 2021

Bankacılık literatüründe, kredi alan banka müşterileri için teminat görevi gören iki tür kefillik vardır. Biri düzenli teminat, diğeri ortak teminattır. Her iki yöntem için de zaman sınırı yoktur. Sözleşme belirli bir süre için veya belirsiz bir süre için yapılabilir. Adi kefil durumunda, kredinin kefili olan kişi bu şekilde kefil ise, banka borcunu olağan kefaletten değil, önce asıl borçludan tahsil etmek ister. Borçlunun bankanın tavsiyesine uymaması ve verilen süre içerisinde borcunu ödememesi halinde bu süre kefil tarafından nakde çevrilir. Ancak, sıradan bir kefil, borcun asıl sahibine döndüğü bankaya bir açıklama yapabilir.

Müşterek teminatın bir parçası olarak, bankalar borçlu veya kefilden borcu geri ödemesini isteyebilir. Kefillik geçerli değildir. Bu, bankalar tarafından ortak bir kefil olarak yaygın şekilde kabul edilmektedir. Bu nedenle banka borcu tahsil etmek için de depozito talep edebilir. Teminat, her iki teminat türü için de aynı olmak kaydıyla, borçlu tarafından ödenen tutarı gerektirebilir.

Tüm bankalardaki mevduat için şartlar ve koşullar aynı olmakla birlikte, aşağıdaki gibidir:

 • Kefil yasal yaşta olmalıdır. Teminat, 18 yaşın altındaki veya teminat almaya hakkı olmayan bir kişi olamaz.
 • Sponsorun gelir durumu kontrol edildi. Krediyi geri ödeyecek kadar geliri yoksa, depozitosu geçerli olmayacaktır.
 • Bankadan elde ettiğiniz gelirin kanıtını sağlamanız gerekecektir.
 • Hiçbir icra takibi başlatılmamış ve tutuklama kararı alınmamıştır.
 • Sponsor olmak için iyi bir krediniz ve temiz bir itibarınız olmalıdır.
 • Önceden ödemeler düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Bu genellikle konut kredilerinde geçerli olmakla birlikte, bankaların aynı ilde ikamet etmesi gerekebilir.
 • Bir kefillik sözleşmesi imzalamak gerekir. Bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için kefil sözleşmeyi kendi eliyle düzenlemelidir.
 • Teminat tarihi, beyanname ve borç tutarına ilişkin bilgiler kefil sözleşmesinde yer almalıdır.
 • Medeni hali evli olanlar eşlerinin rızasını almalıdır.
 • Okuma yazma bilmeyen kişilerin depozitoları da geçerli kabul edilir. Ancak noterden yazılı beyan alınmalıdır.

Sözleşmenin kefil tarafından düzenlenmemesi ve teminat altına alınan borcun tutarı kamuya açıklanmaması durumunda bu sözleşme Borçlar Kanunu uyarınca geçersiz sayılacaktır. Teminatsız kredi çekme yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olanlara teminat vermenin mümkün olup olmadığı sorusunun cevabı maalesef olumsuzdur. Kefil hakları, nüfusun ekonomik koşullarına bağlı olarak değişebilir. Aslında teminat bulmak artık çok zor. Çünkü çoğu insanın bankayla ilişkisi var. Bir kredi kartı ödünç almış veya sahibi olan kişiler, düzenli ödeme yapmazlarsa düşük kredi puanlarına sahip olacaklardır. Hatta bu insanlar borçlarını bile dava etmiş olabilirler. Borcunu ödeyeceğini vaat eden kişi, tabiri caizse, borçlu ile aynı büyüklükteyse, birini alıp diğerini yenecek, böylece bankalar kredili kişileri kabul etmeyecektir. Kefil olarak sunulurlar.

Emekli Kefillik Şartları

Emekli Kefillik Şartları

Bankalar için önemli bir nokta, borcu bir şekilde ödemektir. Borçlu için gerekli şartlar teminat için aranır. Kefilin sorumluluğunun farkında olmanız gerekir. Çünkü kefil sadece kağıt üzerinde bir beyan değil, aynı zamanda bir borcu ödeme yükümlülüğüdür. Dolayısıyla bir bağlantı olarak görülebilir. Küçük meblağların ödenmesi durumunda, kredibilitesi yüksek bankaların kredi verme konusunda herhangi bir sorunu yoktur.

Bu nedenle kredi borcu olanlara kefil kabul edilmeyecektir. Ancak krediyi alan kişi katkı paylarını kolayca ödeyebiliyorsa, kredi notu da iyi ve kefaletle ödediği borçları ödeyebilecek mali kabiliyete sahipse girişim bankalara aittir. Kara listeye alınanlara kredi veren bankalar var. Bu taktiği öğrendiğinizde herhangi bir teminat veya kefil olmadan kredinizi çekebilirsiniz.

Kimler Kefil Olamaz?

Yukarıdaki koşulları sağlayanlar bir kefil verebilir. Ancak bankalar, düşük kredi değerine ve kötü geçmişe sahip kişilerden teminat kabul etmemektedir. Teminat, daha önce bankaya ödenmemiş borcu olan olamaz. Borçlular, kredi için başka bir bankaya gittiklerinde pes ettikleri gibi, teminat olarak kabul edilmiyorlar. Borçlular aleyhine yasal işlem olduğu için teminat olarak gönderilemez. Bankalar, geliri kredileri geri ödemeye uygun olmayan kişiler tarafından atanamaz. Uygun faiz oranlarıyla Yeni Yıl kredisi veren bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Eşler Birbirine Kefil Olabilir Mi?

Evet, eşler birbirlerine kefil olabilir. Daha doğrusu garanti koşulu olan herkes kefil olabilir. Eşlerin birbirlerini sigortalamalarına yönelik hukuki bir engel bulunmamaktadır. Ancak ev hanımları eşlerine kefil olunca durum farklıdır. Gelirleri olmadığı için eşlerine kefil olamazlar. Emekli Kefillik Şartları Ancak, serveti olan ve bankaya gelir teklif edebilen bir kadın veya erkek, karısına kefil olabilir. Eşin borcunu ödememesi durumunda banka borcu diğer eşten tahsil edecektir. Baba veya anne, çocuklarına veya başkasına kefil olursa, eşin rızası gerekir. Bu kavram, ev kredileri için geçerlidir. Bu, ipotekli konut için eşin rızasının alınması anlamına gelir.

MUTLAKA OKUYUN!

İlginizi çekebilir!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.