DOLAR
32,4969
EURO
34,5845
ALTIN
2.477,01
BIST
9.575,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Evde Bakım Maaşı Şartları 2021 Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Şartları 2021 Nasıl Alınır?

Bu içerikte evde bakım almak istediğimi söyleyen vatandaşlar için gerekli şartlara, başvuru şartlarına, bu yıldan itibaren ödenen maaş ve bakım aylığı almak için gelirin hesaplanmasına uyacağız. Aynı zamanda Evde Bakım Maaşı Şartları ile Yaşlı bakım parası şartları, Evde bakım maaşı için 40 engelli şartı kalkıyor, Engelli maaşı şartları, evde bakım maaşı ne kadar olacak, Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi, Evde bakım maaşı şartları, Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneğine yer verdik.

Evde Bakım Maaşı Nedir? Kimlere Verilir?

Evde bakım emekliliği. Bu, her ay düzenli olarak ödenen ve özel bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara devlet tarafından ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın amacı, maddi imkânı olmayan vatandaşlarımızın evde bakım yoluyla kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamaktır. Evde bakım maaşı şartları almanın belirli koşulları vardır.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

T.C. kimliğiniz ile giriş yaptıktan sonra arama çubuğundaki “Evde bakım ödeme bilgisi isteyin” ekranına tıklayarak Evde Bakım Maaşı Şartları ücret ödemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. ve e-devlet şifreniz. Burada evde bakımla ilgili tüm ayrıntıları bulacaksınız. Engelli kişiler için evde bakım ödemeleri hakkında bilgi talep etme özelliği, Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı sekmesinde bulunur.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, yaşayacak birkaç ayı olsa da olmasa da, koşullar uygun değilse evde bakım alamazlar. İlgili koşullar aşağıdaki gibidir.

Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı 

Maaş alabilmek için bu ailede yaşayan ve bu ailede yaşayan kişi başına doğum belgesi olarak ortalama gelir hesaplanmaktadır. Bu bağlamda SGK 2/3 şartı getirmiştir ve kişi başına hane geliri asgari ücretin (AGI) üçte ikisini aşarsa evde bakım emekliliği ödenemez. Hesaplama yapılması gerekiyorsa kişi başına düşen gelir kriteri 1.402 Türk Lirasıdır. Diyelim ki evde 4 kişi yaşıyor. Bu kişiler için ortalama hesaplama 1.402 x 4’tür. Dört kişilik bir aile kira, emekli maaşı, işçi geliri ve diğer gelirlerden 5.900 Türk Lirasından fazla alırsa maaş ödenmez.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı Şartları

2020 için ortalama hesaplama aşağıdaki gibidir:

Aile Sayısına Göre Gelirdeki Üst Limitler
2 Kişilik Aile 2805 TL
3 Kişilik Aile 4206 TL
4 Kişilik Aile 5608 TL
5 Kişilik Aile 7010 TL
6 Kişilik Aile 8412 TL
7 Kişilik Aile 9814 TL

Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı 

Hastanın tıbbi bakıma ihtiyacı olduğu gerçeği, engeline rağmen işini yapabilen ve dışarıdan yardım almadan kendi başına hayatına devam edebilen kişi anlamına gelir. Bağımlı terimi, bu işlevleri yerine getiremeyen ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyarken günlük yemek, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını karşılayabilen kişileri ifade etmek için kullanılır. Başka bir maddede göreceğimiz ağır engelliler hakkındaki maddeye ek olarak, Sağlık Bakanlığının Engelliler Sağlık Daire Başkanlığı Özürlü Kriterleri, Sınıflandırmaları ve Raporları Hakkında Yönetmelikte Evde Bakım Maaşı Şartları belirtilen şartlara uyması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Yukarıdaki cümlede belirtildiği gibi, tıbbi rapor hastayı engelli olarak listelese de, kurallar aksini belirtmektedir. Örneğin küçük çocuklarda durum budur. Çocuk küçük olduğu için hayatını yaşayamayabilir ancak yaşlandıkça bu durum ortadan kalkabilir. Bu nedenle tıbbi rapor, hastanın tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunu belirtmelidir. Bakıma muhtaç olma kriterleri aşağıdaki gibidir:

Evde Bakım Maaşı Şartları Hastanın beyanı: “Günlük yaşamın güncel ve yinelenen ihtiyaçları”: 23 Ekim 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan özürlü bakım ve bakım ilkelerinin tanımına ilişkin görüşteki açıklama.

  • Kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılayabilme; Vücudu temizleme, tuvalet ve yemek ihtiyacını ortadan kaldırma, tuvalet sonrası temizlik yapma yeteneğini gösterir.
  • Ödev ve yönetim yapabilme; Evde yalnız ve yardımsız yaşama, alışveriş yapma, yemek yapma, evi temizleme, bulaşık ve çamaşır yıkama ve ocağı yakarak ısıtabilme becerisini anlatır.
  • Güvenlikli olmak; Bu, kendinize ve çevreye zarar verme riskini almadığınız, tehlikede olduğunuzu bilerek, tehlikede olduklarını bildiğiniz ve onlardan kurtulmaya çalıştığınız anlamına gelir.
  • Hareket etme yeteneği; Yürüme, giyinme ve merdiven çıkma gibi ağır fiziksel aktiviteyi açıklar.
Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı Şartları

Hastanın Sağlık Kurulu Raporu Şartı

Hastaneden %40 sıklıkta sağlık raporu alan kişiler engellidir. Ancak tıbbi komisyon raporunda hastaların ağır özürlü olup olmadıklarını belirten bir bölüm var. Tıbbi panelde hizmet veren tüm doktorlar, bu bölümün gözden geçirilmesi için anlaşmalıdır. Bu bölüm, çoğunluğun onayından sonra işaretlenmiştir. Dahiliye, fizyoterapi, kardiyovasküler sistem, genel cerrahi vb. Bölüm doktorlarının gözetiminde puanlama tabloları mevcuttur. Bu derecelendirme tablosu Balthazad adlı bir derecelendirme tablosu içerir. Doktor bir tanı koyar ve hangi puanın o tanıya karşılık geldiğini belirlemek için hasta raporuna puanlar ekler.

Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik

Son yıllarda, yetişkinler ve çocuklar için ağır engellilik tanımı değişti. Yetişkinlerde “tamamen bağımlı” terimi, çocuklarda “özel veya çok özel durumlar” ile değiştirilmiştir. Bu konudaki karar 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Evde Bakım Maaşı için gerekli evraklar

  • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
  • Özürlü sağlık kurulu raporu,
  • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
  • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” 

Evde Bakım Maaşı Şartları Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular, gerekli evrak ve belgelerle birlikte tüm il ve ilçelerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcilerine yapılır. Talep, hasta yerine aile üyeleri veya bakıcı tarafından da yapılabilir. Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Evde bakım maaşına gelince, kişi başı gelir oranı 1.402 Türk Lirası. 2022 Maaşı olarak da bilinen Evde Bakım Maaşı  1.460 Türk Lirasıdır.

Evde Bakım Maaşı Ödenen İller

1- Kırşehir 2- Tokat 3- Kırklareli
4- Aksaray 5- Samsun 6- Hatay
7- Sakarya 8- Diyarbakır 9- Osmaniye
10- Antalya 11- Afyonkarahisar 12- Kırıkkale
13- Isparta 14- Kars 15- Erzurum
16- İzmir 17- Zonguldak 18- Ankara
19- Balıkesir 20- İstanbul 21- Mersin
22- Ordu 23- Uşak 24- Konya
25- Adıyaman 26- Manisa 27- Şanlıurfa
28- Bilecik 29- Karabük 30- Rize
31- Denizli 32- Çanakkale 33- Adana
34- Bursa 35- Kütahya 36- Kayseri
37- Düzce 38- Giresun Gunceldetay.net

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Engelli vatandaşlarımıza, özellikle yaşlılara yönelik bu ve benzeri hizmetleri tespit ederken Sağlık Bakanlığının dikkat etmesi gereken temel konu sağlık raporu almaktır. Çünkü engelli bir vatandaş evde bakıma ihtiyaç duysa bile hasta ve yakınlarının tıbbi görüş ve doktor konsültasyonu için hastaneye sevk edilmesi zordur. Evde Bakım Maaşı Şartları Özellikle solunum makinesi veya diyaliz makinesine bağlanan ve hastaneye yattıktan sonra sağlık sorunları olan hastalar için önlemler alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.