DOLAR
7,4205
EURO
8,9489
ALTIN
410,71
BIST
1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
10°C
İstanbul
10°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
15°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Az Bulutlu
9°C

Subay Nasıl Olunur 2021 Şartları Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur 2021 Şartları Nelerdir?

Her Türk asker doğar! sözüne ithafen her Türk genci subay olmayı hayal eder. Türkiye cumhuriyet vatandaşı olan tüm gençler subay olabilir. Tabi bu sadece Türkiye vatandaşı olmanın bir şartı değil, aynı zamanda belirli şartları sağlayan ve başka şartlara sahip kişiler de subay rütbesi alarak TSK’da askeri personel olarak görev yapabilirler. Subay olmak isteyenler için nasıl subay olunur? 2021 için koşullar ve net maaş nedir? Nasıl asker olunur, nasıl memur olunur sorularını gerekli araştırmalarımız sonucu  cevaplamaya çalıştık.

Subay Nasıl Olunur?

Subay olmanın iki farklı yolu vardır. Birincisi askeri kolej sınavlarını geçerek subay olmak, ikincisi askeri subay sınavlarına öğrenci ve mezun olarak başvurmaktır.

 • Lise mezunları, askeri okul giriş sınavlarına ve memurluk sınavlarına girebilirler. Lise mezunu adaylar herhangi bir Hava Kuvvetleri, Ordu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına başvurabilirler. Gençlerin askeri okullara kabul yaşı 20 ile sınırlıdır. Ayrıca gerekli boy ve kilonun yaşa uygun olması koşuluyla YKS Üniversitesi giriş sınavında geçerli bir not ve başvuru alınabilir.
 • Üniversite giriş sınavlarını geçerek ve bir kuvvete komuta etmek için başvurarak subay olabilir veya okulun açılmasıyla birlikte müracaatın başladığı bu günlerde harp okullarına müracaat ederek subay olabilirsiniz. son kurallar belirlendikten sonra ordu.
 • Lisans derecesine sahip adaylar, Türk ordusu ile aynı ağırlık, boyut ve fiziksel kabiliyete sahip olmaları şartıyla 27 yaşın altındaki bir subay pozisyonuna başvurabilirler. Bir memur diploması almak için yaş sınırı 32’dir. Memurların maaşları, rütbe ve hizmet süresine bağlıdır ve mevcut koşullara göre çok iyi bir rakamdır. Subay olmak isteyenler, yerine getirmeleri gereken şartları yerine getirirlerse Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışabilir ve subay olarak görevlerini üstlenebilirler.

Subay Olma Şartları Nelerdir?

Bakalım nasıl subay olunur, gerekli şartlar nelerdir. Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinin deniz, hava ve kara kuvvetlerinde komando subayı olmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartları sıralayabiliriz.

 • Her şeyden önce Türk vatandaşlığı memur olmanın ilk şartıdır.
 • Ülke sınırlarında Türk olarak doğanlar doğdukları andan itibaren vatandaşlık hakkına sahiptir. Memur olmak için önce bu şartı yerine getirmelisiniz.
 • Vatandaşlık şartına ek olarak, nüfus dengesi 24 yaşın altında olmanızı gerektirir.
 • 24 yaşın üzerindeki kişiler devlet çalışanı olamaz.
 • Silahlı kuvvetler (kara, deniz, hava) komutanının önerisi üzerine, subay, ortaokul ve dengi okul, lise, meslek yüksekokulu ve kolej olarak görev yapmış olan sahil güvenlik ve jandarma ana komutanlığının önerisi gerekir.
 • Lise mezunu olmayanlar memur olmaya kapatılır.
 • Memur olabilmek için gerekli sağlık koşulları da memur olmanın şartlarından biridir.
 • Bu hijyen şartlarının TSK hijyen yönetmeliğinin gereklerini karşılaması gerekir.
 • Askerlik okulundan gönüllü olarak mezun olanlar dışında, subay olmak isteyenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri ve harp okullarından ihraç edilmemesi de gerekmektedir.
Subay Nasıl Olunur

Subay Nasıl Olunur

TSK Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

Bu koşullardan bir diğeri de güvenlik açıklığından muaf tutulmaları gerektiğidir. Bu kişi yedek subay olmama kararından önce iade edilmemeliydi. Ayrıca kapsamlı bir güvenlik araştırmasından da yararlanmalısınız.

 • Hiçbir şekilde yasadışı, siyasi, gerici, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri kabul etmemek TSK’nın gözlemlediği koşullardan biridir.
 • Bir kişinin soruşturması net değilse ve karar olumsuzsa, o kişi hiçbir koşulda bir askeri memurla temasa geçemez.
 • Suç kayıtlarının temiz olması ve adli sicil dairesi, savcılar ve askeri mahkemelerden alınan belge ve belgelerin bir dolandırıcılık programı olarak aranmaması veya aranmaması da çok önemlidir. bu suçlarla ilişkili.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik ve Jandarma Komutanlığı başvuranlar arasından subay alınmasını talep ettiğinden, rehberin gereklerini sağlayan başvuru sahiplerinin başvuruları değerlendirilecektir.

Askere alınırken komutanlar tarafından düzenlenen kılavuzda belirtilen şartları sağlayan adayların statüleri, subay olarak alınacak sınıfların kişisel statüleri, kişilerin manevi ve sosyal statüleri ve sağlık durumları dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Kadın Subay Nasıl Olunur 2021 Şartları Nelerdir?

Kadın yönetici için şartlar erkek adaylarla hemen hemen aynı olsa da bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunlar farklılıklar ve koşullar;

 • 27-32 yaş arası,
 • TSK sağlık beyanında belirtilen şartları sağlamak için,
 • T. C. Vatandaş olarak,
 • Yazılı sınavdan en az 70 puan almış olmalıdır.
 • Bu yıl; Erkekler için 1.64 ve kadınlar için 1.53 beden sınırı; Erkekler için 1,68 ve kadınlar için 1,62 olarak güncellenmiştir.
 • 44-49 kilo arası kadınlar, beden limiti artırıldığı için başvuru yapamaz.

Ayrıca erkek ve kadın memur adayları arasında bir fark yoktur. Diğer tüm terimler hepsini kapsar.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Memurların bu yılki en düşük ortalama maaşı 6.000 TL. Maaş, en yüksek olduğu sendikaya (ücret) ve kademe ile deneyim arasındaki ilişkiye bağlı olarak artar.

Jandarma Subay Nasıl Olunur 2021

926 Sayılı TSK Personel Kanununa göre hizmet veren memurlar, fakültede en az dört yıl, kolejlerde iki yıl çalışmış ve belirtilen şartları taşıyan kadın veya erkek tarafından istihdam edilen memurlardır.

Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?

Yedek subay için belirli genel şartlar vardır. Bu koşulları sağlayan hem erkek hem de kadın TSK subayı olma imkanına sahiptir.

 • T.C. vatandaş olmak
 • Fakülte 4. yılını tamamlamak,
 • Yedek subay rütbesine başvurmak,
 • Yedek görevli adına belirlenen ağırlık ve boy aralığını girmek,
 • Lisans mezunları için 27, mezunlar için 32 yaş sınırını aşmayın;

Bugün birçok üniversite mezunu var. Ancak aynı zamanda çok fazla yedek subay yok. Bu nedenle TSK Yedek Görevlisi pozisyonuna yapılan başvurular için çekiliş düzenlenmektedir. Kurayla seçilenler yedek subaylık görevlerini yerine getirmeye başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.