DOLAR
32,4714
EURO
34,5590
ALTIN
2.474,93
BIST
9.529,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Şartları Nelerdir?

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Şartları Nelerdir?

65 yıllık emekli maaşı olarak bilinen yaşlılık aylığının bir diğer adı, adı geçen 65 yaşın üzerindeki kişilere aylık maaş ödemesidir. Yaşlılık aylığı nasıl ve hangi koşullarda alıyorsunuz? Bu yazımızda, yaşlılık aylığının ne olduğu, bu emekli maaşı alma koşulları, nasıl başvurulacağı, emekli aylığı ve maaşı bağladığınızda ekrana baktık. Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir 65 yaş aylığı başvuru e-devlet, 65 yaş aylığı başvuru şartları, E-Devlet yaşlılık maaşı başvurusu nasıl yapılır, Yaşlılık maaşı nasıl alınır Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi 2022 sayılı yasa gereği yaşlılık aylığı ile ilgili tüm bilgiler içeriğimizde yer almaktadır.

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Yaşlılık aylığı, ülkedeki en eski sosyal yardımlardan biridir. Yaşlıların kendilerini yoksulluk ve ihtiyaç içinde bulmaması için maaş ödenir. 65 yaşlılık aylığı almak isteyenler sosyal güvenlikten yararlanmamalı ve devlet kurumlarının hizmetlerinden yararlanmamalıdır. Bu destekten yararlanmak isteyen yaşlıların belirli koşulları karşılaması gerekir. Emeklilik yardımlarının hüküm ve koşullarına Tarımkredi.net gibi alt başlıklarda değineceğiz.

Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır?

Enstitüden 65 yaşında mezun olan ve yaşlılara maaş alma imkanı sunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bulunduğu devletler. Emeklilik ödeneği alan vatandaşlar sosyal güvenlikten yararlanmamalıdır. Önceki yıllarda tesis edilen yaşlılık aylığı kapsamında, başvuran aile üyeleri bazında belirlendi. Ancak yeni bir rejim getirildi ve bu zorunluluk yerine kişinin ailesinden ayrı, eşi varsa eşinden ayrı değerlendirilmesine karar verildi. Getirilen kurallar sayesinde, emeklilerimizin birçoğu yaşlılık aylığı ile beslenebildi.

Yaşlılık Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların belirli şartları yerine getirmeleri gerektiğini ve bu maaşlarından yararlanmanın tek yolu olduğunu gördük. Yaşlılık aylığı almaya hak kazanmak için aşağıdaki koşullar yeterlidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, vatandaşların emekli maaşı alabilmelerinin ilk şartıdır.
 • Adından da anlaşılacağı gibi, emeklilik başvurusu için ikinci şart 65 yaştır.
 • 2828 sayılı Kanun uyarınca tazminat almıyorsunuz,
 • Sosyal güvenlik katkınızı ödemediniz.
 • Sosyal sigorta kurumundan maaş veya emekli maaşı almayan,
 • Bakıma bağlı olmayan veya ileride imkansız olan,
 • Aylık geliri bölge valileri veya bölge valileri tarafından belirlenen ortalama sınırın altında olan 65 yaş üstü Türk vatandaşları maaş almaktadır.

Yaşlılık Aylığı Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden ve 2022 sayılı Kanuna göre vatandaşlık sahibi olan vatandaşların, ortalama sınırın altında aylık yaşlılık ödeneği sunmaları gerekmektedir. Başvuru prosedürü aşağıdaki gibidir:

 • İlçe veya belediye için çalışan emlak ofisine veya vergi dairesine başvurmak için gerekli evrakları almanız gerekir.
 • İl veya ilçelerde idare meclislerinin oluşturulması ihtiyacına ilişkin kararları içeren belgelerin alınması gerekmektedir.
 • Sunulan bu belgelerde istenen bilgiler tamamen doldurulacak ve Ulusal Sağlık ve Refah Dairesi Ofisine gönderilecektir.
 • Sosyal sigorta kurumu başvuru için sunulan belgeleri kontrol ettiğinde yaşlılık aylığı almaya uygun olup olmadığını kontrol eder, bu durumda kişi yaşlılık aylığı alır.

Gerçek kişi emekli maaşı için şahsen başvuramaz, ancak velayet kararı gerekirse bir akraba bunu sunar.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bireylerin her ay başvuru yapabilmeleri için öncelikle idareden veya emlak ofisinden başvuru belgelerini almaları gerekmektedir. Alınan belgelerde gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir. Daha sonra il veya ilçe yönetim kurulundan gerekli belgeleri alarak sosyal güvenlik dairesi ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Başvuru teslim edildiğinde tamamlanan belgeler gönderilecektir. Doğrulanmış belgelere dayanarak şartları yerine getirmek isteyen vatandaşlar 65 yaşında emekli maaşı alabilirler.

Yaşlılık Maaşına Zam!

Yaşlılık aylığı alanların sosyal güvencesi olmamalı dedik. Ayrıca kişilerin ek gelirlerinin olmaması ve aylık gelirlerinin 219,34 Türk Lirası’nın altında olması gerekmektedir. Bu ve diğer şartları sağlayanlara maaş verilir. Bu maaş ne kadar olacak?

65 yıllık emeklilik maaşı, 2022 sayılı Kanun kapsamında çalışanlar için ödenen maaş kotasına göre belirleniyor. 1 Ocak artışı sonucunda bu yüzde 0.11794’ten 0.13056’ya yükseldi ve 10.73 arttı. Buna göre muhtaç yaşlıların aylık maaşı 601 TL olarak belirlendi.

Yaşlılık aylığı başvurusunda istenen belgelerin eksiksiz olarak doldurulması ve uygun ofislere gönderilmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunurken herhangi bir belge yoksa, bireyler için aylık ödenek daha uzun olacak ve maaş alma süreniz doğru orantılı olarak ertelenecektir. Bu nedenle başvurunuzu ve istenen bilgileri doldurmaya çalışın. Emekli aylığı alanların ilk maaşları Ziraat Bankası üzerinden ödeniyor. Yurt genelindeki PTT ofisleri aracılığıyla posta ödemeleri yapılır. Bu emeklilik yardımları sosyal amaçlarla ödenir.

Yaşlılık Maaşı Ödeme Günleri

Yaşlılar için aylık ödemeler, doğumdaki son yaşa göre yapılır. Bu doğrultuda;

 • Doğum yılı; 0 ve 5 olanlar – her dönemin beşinci günü,
 • Doğum yılı; Her yarıyılın altıncı gününde 1 ve 6 yaşını dolduranlar,
 • Doğum yılı; 2 ve 7 yaşını dolduranların her dönemin yedinci günü olması,
 • Doğum yılı; Her yarıyılın sekizinci günü 3 ve 8 yaşını dolduranlar,
 • Doğum yılı; 4 ile 9 yaş arasındaki kişiler, her dönemin dokuzuncu gününde emekli aylığı alırlar.

E-DEVLET Yaşlılık Aylığı Sorgulama

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Emekli maaşı almaya hak kazanan kişilere PTT aracılığıyla ödeme yapılabilir. Birçok işlemde olduğu gibi, maaş talep etmek için bir e-devlet sistemi kullanmanız gerekir. Türkiye Cumhuriyetindeki e-devlet sisteminiz. Kaydolmanız gereken kimlik numarası ve şifre. Şifreniz yoksa PTT ofisiyle iletişime geçerek sizin adınıza 2 TL ücret karşılığında yeni bir şifre alabilirsiniz. E-Devlet Şifresi Ne Kadar? 65 yıllık emekli maaşınızı aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

 1. Önce e-devlet sayfasını açmak için tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Kimliğimi onayla” düğmesini tıklayın.
 3. E-devlete girdiğiniz bir ekran açılır. Bu sizin ekranınız. Türkiye Cumhuriyeti PTT’den alınan kimlik ve şifreyi sağlamalıdır.
 4. İstenen bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizde, “Oturum Aç” düğmesini tıklayın.
 5. E-devlet yaşlılık maaşı sorgulama yapmak için tıklayınız.

Bu adımları izlerseniz, emeklilik maaşı için başvurursunuz. Emekli maaşınızla ilgili tüm bilgiler ekranda görüntülenir. Ayrıca emeklilik maaşınızı nasıl ödeyeceğiniz konusunda da bilgi alacaksınız. Başvurmaya hak kazanırsanız, verilen sıraya göre gerekli adımları izleyerek aylık ücretten yararlanabilirsiniz. 5 Milyon Emekliye 355 TL. Zam (2000 Yılı Sonrası)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.