DOLAR
33,0273
EURO
36,0276
ALTIN
2.560,44
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
28°C
Cuma Yağmurlu
27°C

Yeni Askerlik Sistemi 2021 Tezkere Bırakma

Yeni Askerlik Sistemi 2021 Tezkere Bırakma

Savunma Bakanlığının uzun süredir dikkat ettiği yeni askeri sistem sona eriyor. Askerlik hizmetinin düşüp düşmediğini öğrenmek için soruşturma başlatıldı. Askeri sistem 6, 9, 12 ayda değişecek mi? Askerlikte yeni sistem ne zaman? 9 aylık kısa vadeli askeri sistem yaklaşıyor mu? Yeni askeri sistemin kurallarını içeriğimizde sizlere anlatacağız. Yeni askerlik sistemi tatilleri, ücretli askerlik hizmeti, askerlik hizmetinin sona ermesi ve yeni askeri sistemle ilgili diğer tüm detaylar için lütfen içeriğimizi ziyaret edin.

Yeni Askeri Sistemi Tezkere Bırakma

Milyonlarca mezun asker, yeni askeri sistemi incelemeye başladı. Yeni kararnamenin çıkarılmasının ardından bir tür askerlik hizmetinin yapılacağı tartışıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak bir tv haber yayınında askerlik görevini bekleyen asker adayları için beklenen müjdeyi duyurdu. Erdoğan bu konudaki açıklamalarında belli bir noktaya geldi ama bu henüz tamamlanmadı. Savunma Bakanlığı bu konuda çalışmalarına devam ediyor. Erdoğan açıklamasında vatandaşa personel, yedek subay, ücretli askerlik ve askerlik hizmetiyle ilgili herhangi bir eksiklik olmayacağını söyledi.

Hazırlanan yeni askeri sistemin uç noktasından yola çıkılarak yapılan araştırmalar neticesinde, sivillerin askerlik hizmeti ile Türkler arasındaki bağların çalışmaması için askeri eğitimi ve süresini herkese fayda sağlayacak şekilde hazırlamayı amaçlamaktadır. Yeni askeri sistemin belli bir aşamaya geldiğini ve süreci tamamlamak için çok az zaman kaldığını görüyoruz.

Askerde Teskere Bırakma Nasıl Yapılır?

Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra izin almak yerine askerde kalmak isteyenler, şartların yerine getirilmesi halinde askere gidebilirler. Asker olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Bu durumda askerlik hizmetini düzenli olarak yaptıktan sonra başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

Askerde Teskere Bırakma Şartları;

  • Orduda görev yaparken suç işlememiş olmak,
  • Birlik komutanından 80’in üzerinde puan alınması gerekmektedir,
  • Yazılı sınavı, mülakatı ve tüm fiziksel performans testlerini geçmek,
  • 1.64’ten az olmayan, 2.10’dan fazla olmayan,
  • Görevini yerine getirirken cezalandırılmamak,
  • Terör örgütü, çete ya da suç örgütü ile ilişkili bulunmamak,
  • Askeri hastanelerden alınması gereken sağlık raporları temiz olmalıdır.
  • En az lise ve dengi okullardan alınacak olan diploma gerekmektedir.

6, 9, 12 Aylık Askerlik Sistemi

Yeni sisteme ücretli askerlik hizmeti de dahil edilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacına göre askerlerin ücretli askerlik yapmalarına izin verilmektedir. Burada da eğitim durumu bir rol oynamıyor. Ücretli askerlik hizmetine herkes kaydolabilir. Yeni askeri sistemin kısa ömürlü olacağı tatbikat devam ediyor. Mevcut sistemde askerlik hizmeti 6 ay 9 ay 12 aydır. Buna askerler ve rütbeler dahildir. Ayrıca yedek ustabaşı ile tatbikat devam ediyor. Gerektiğinde bu konularda bazı önlemler alınacaktır. Yedek yetkililerin 12 ayı var. 12 aylık bir dönem boyunca bir ay tatilde. Bu bağlamda, bu nedenle üç aylık temel eğitim olacaktır. Askerlere ödenecek maaşlar hakkında da bilgi vermekte ve maaşların bir kısmı eğitim süresince ödenmektedir.

Bedelli Askerlik Sistemi

Birleştirilmiş askerlik hizmeti konusunda açıklamalar ve nihai bir karar geldiğinde, ücretli askerlik hizmetine ilgi duyulan konular arasında yerini aldı. Askerlikle ilgili henüz net bir açıklama yok. Ancak, yeni raporlara bakılırsa, kalıcı olarak askerlik hizmetinde olacak. Türk Silahlı Kuvvetlerinde, eğitimden bağımsız olarak herkes, ordunun ihtiyaç duyduğu personel sayısı ile sınırlı olmak üzere ücretli askerlik hizmeti için başvurabilir. Ücretli askerliğe giren ve almaya hak kazananlar, askerlik eğitimini tamamladıktan sonra bir ay süreyle serbest bırakılabilir. Birincisi, yılda 145.000 kişi ücretli askerlik yapabiliyor. Askerlik hizmet ücretleri sabit olarak ödenir. Kurumlar tarafından yapılan hesaplamaların, askerlik hizmetini ücretli yapanların eğitim durumları ile diğer personele ödenmesi gereken tutarlar dikkate alınarak yapıldığı bildirildi.

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi Yedek Subay

Ücretli askerlik hizmeti, yukarıdaki başlıkta da belirtildiği gibi modern askeri uygulamada da kullanılmaktadır. Bedelli askerlik hizmeti de yeni sistemin bir parçası olacak. Başvurusu kabul edilen ve kararlaştırılan ücreti ödeyebilen herkes, bir aylık zorunlu hizmet süresini tamamladıktan sonra ücretli askerlik hizmetini tamamlayabilir. Genel olarak, ücretli askerlik hizmeti için bir yaş sınırı vardı. Ancak yeni sistem kurallarına göre ücretli askerlik hizmeti için yaş sınırı bulunmamaktadır. 20 yaşın üzerindeki tüm askerler ücretli askerlik hizmetinden yararlanma hakkına sahiptir. Ücretli askerlik hizmeti, yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de geçerlidir. Mevcut döviz kuruna göre, dövizli askerlik hizmeti ile ücretli askerlik hizmeti arasında hiçbir fark olmayacak.

Bedelli Ücretleri Nasıl Belirlenecek?

Yeni ücretli askerlik sistemine dahil olacağından bahsetmiştik. Bu fırsatı değerlendiren askerler, bir aylık temel eğitimden sonra belli bir miktar ödeyerek askerlik hizmetini paralı olarak tamamlayabilirler. Askerlik hizmeti için ödeme yapmak için yaş sınırlamaları vardı. Yeni sisteme dahil olan ücretli askerlik hizmeti kapsamında, 20 yaşını doldurmuş ve yaş sınırı olmayan kişiler, ordunun ihtiyaçlarının gerektirdiği harçları ödeyerek askerlik yapabilecek.

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi

Askerlik için alınacak ücretler kanunla belirlenir. Bu miktar her yıl ayarlanır ve yıl boyunca belirlenen fiyatlara göre artar. Yıl başında belirlenen asgari ücret ve yedek subayların aylık ücretlerinin maaşları ile çarpımı olarak hesaplanabilir. Ancak, bu konuda henüz net bir karar alınmamış ve ücretli askerlik hizmetinin miktarını belirlemek için hangi seçeneğin kullanılacağına dair bir karar verilmemiştir.

Askerlik Maaşı Eğitim Süresine Bağlı Olacak!

Vatandaşlar, yeni askerlik hizmeti yönetmeliğinde planlanacak ücret konularını incelemeye başladı. Yeni sistemde, yüksek öğrenim ve lisansüstü eğitim almış olanlar bir yıl süreyle yedek subay olarak atanacak, oran ordunun ihtiyaçlarına göre belirlenecek. İki yıldır okuyan ve meslek okulundan mezun olanlar için yeni bir uygulama geliştiriliyor. Bu eğitim seviyesi için yedek çavuş olarak bir yıllık staj başlatılır. Rezerv alanı hizmetinde bulunan şahıslara ve yedek memurluğa verilen görevlerin yerine getirilmesi halinde iki aylık eğitim süresi boyunca belli bir miktar tahsis edilir ve kalan on aylık hizmet için maaş ödenir.

Lise ve ilkokul mezunu olanlar için de uygulama başlamış olup bu mezunlara 6 ve 6+ ay askerlik hizmeti verilmektedir. “Süresiz” olarak tanımlanan hakları kullanabilen askerler, zorunlu eğitimi tamamladıktan sonra orduda görev yapabilirler.

Yeni Askerlik Sistemi Detayları

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak;

“Bir aylık temel eğitimini tamamlayan ve 5 aylıkta kıta hizmeti görevini bitiren kişiler ilk 6 aylık süreci tamamlamaları halinde talepleri doğrultusunda terhis olabileceklerini, ancak askerliğe devam etme talebinde bulunurlar ise geriye kalan 6 ay boyunca maaşlı olarak görevlerini icra edebilecekler.”

Kalan 6 ay boyunca askerlikte görev yapmaya devam edenler sigortaya ek olarak bir miktar tazminat alıyorlar. Ayrıca aileleri genel sağlık sigortası hakkına sahiptir.

Askerlikte Yeni Sistem Ne Zaman?

Uzun süredir Savunma Bakanlığı’nın gündeminde olan yeni askeri sistem üzerinde nasıl çalışılacağına dair nihai kararı vermek için çok az zaman kaldı. Bazı kurallar belirlenmiş olsa da, yeni sistemde yapılan değişikliklerle ilgili net sonuçlar yoktur. Yeni sistemin ne zaman uygulanacağına dair net bir gösterge yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayarak askeri sistemde köklü değişiklikler yapılacağı söylendi. Yeni sistemin detayları sona erdiğinde detaylar üzerinde çalışıldı.

Yeni askerlik sistemi 31 Mart yerel seçimlere kadar işlemeyecek. Savunma Bakanlığının üzerinde çalıştığı sistemde yapılması gerekenlerin çoğu tamamlanmış olsa da, sistem henüz uygulanmış değil. Yeni sistem, meslek ve eğitim seviyelerine bağlı olarak askerlik hizmetinin mezunlara ne ölçüde uzandığını incelemektedir. Askerlik hizmetinin süresi, nüfusun mesleğine ve eğitim düzeyine bağlıdır. Mezunlar için altı ay, mezunlar için 9 ve 12 ay planlanmıştır.
Yeni askerlik hizmeti ile ilgili araştırmalar devam edecek. Henüz uygulama için net şartlar yok. Yeni askeri sistem başlıklı resim, Savunma Bakanlığı’nın izniyle;

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi

Askerlik Kaç Ay Olacak 2021

Askerlik hizmeti, eğitimleri ne olursa olsun askerler ve astsubaylar için 6 ay sürer. Yedek subaylar ve astsubaylar için askerlik hizmeti 12 aydır. 9 ve 18 aylık askerlik süresine ilişkin yeni bir kural çıkarılmadı.

Askerlik Sistemi Yeni Düzenleme

Öneriye göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden ziyarete gelen askeri mezunlar, aynı yerde eğitim görenlerle aynı maaşı alacak. Ağır ve toplu suçlara bahane olarak kabul edilen davalar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlıdır: Askerler için azami emeklilik yaşı 55′tir. Bu, sefer için bir ön koşul olarak kabul edilirse ve sağlıkları uygunsa, en küçük yaştan 60 yaşına kadar uzman subaylar kullanılabilir.

Öneride, uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerinde zor şartlar altında görev yaptıkları sırada, emekli aylığına hak kazanana kadar kısa bir süre memur olarak görev yapan deneyimli subayların da emekli maaşı almaları amaçlanıyor. sahip olmak. Eşler arası ve alınan yakıt maliyetleri genel bütçe tarafından karşılanmaktadır. Özel Kuvvetler komutanlığına harici bir kaynaktan doğrudan atanan subaylar arasında, daha sonra ortaya çıkacağı üzere, önerilen eğitim tamamlanmadan önce tedarik aşamasında gerekli olan sıhhi ve benzeri koşulları karşılamayanlar ve bu koşulları kaybedenler. iade edilecek. Deneme süresinin bitiminden önce satın alma koşullarına uymadığı veya bunları kaybettiği kabul edilen dış kaynaklardan istihdam edilen Astsubaylar; Doğrudan özel kuvvetler komutasında bir dış kaynaktan gönderilecek astsubaylar, devir teslim aşamasında gerekli olan tıbbi ve benzeri şartları sağlamadıklarının sonradan tespit edilmesi halinde görevlerinden uzaklaştırılacaktır. Diğer subay adayları gibi harici yasal adaylar, temel askeri eğitimden sonra bir subaya atanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.