DOLAR
17,9663
EURO
18,2833
ALTIN
1.018,86
BIST
2.981,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
°C
İstanbul
°C
°C
°C
°C
°C

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları 2021

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları 2021

Bu süreçte zor günlerdeki vatandaşların desteği bir yenisini içerecek şekilde genişletildi. Devlet bütçesine katkı sağlamak için üç ay süreyle elektrik faturalarını okumama kararı aldı. Türkiye düzenleyicisinin enerji piyasası için getirdiği yeni değişikliklerle birlikte elektrik ve doğalgaz sayaçları üç takvim ayı boyunca dikkate alınmamaktadır. Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları Faturalama, özel müşterilerin geçen yılki tüketimine dayanmaktadır. Buna karşılık, faturalar fatura gibi düzenlenir. Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları adlı içeriğimizde sizlere; Elektrik desteği şartları, Elektrik yardımı sorgulama, Dar gelirliye elektrik desteği şartları nı ele alacağız..

Dar Gelirliye Elektrik Desteği Şartları

Refah devleti olduğu için yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımız, çeşitli devletlerin sağladığı ayni ve nakdi yardımlar şeklinde Türkiye Cumhuriyeti’nden destek almaktadır. Devletimiz bu yardımı çeşitli kurumlar aracılığıyla sağlıyor. Yiyecek, içecek ve yoksulluk maaşları gibi konulara yenisi eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti grubunun yaptığı toplantıda çok sayıda katılımcıya müjde verdi. Kredi kartı kredisi ve faizsiz bayi kredisi dediğimizde muhtaç aileler unutulmadı. Yardıma muhtaç ailelere 80 Türk Lirası verilecek. Elektrik faturalarının ödenmesinde destekleniyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısında birçok katılımcıya hitap edecek mesajlar aktardı. İçlerinden biri elektrik faturasına yardım ediyordu. Vatandaşlarımız bu desteğin nasıl sağlandığını, kime verildiğini ve hangi şartların gerekli olduğunu merak ediyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ise aynen şöyle;

Vatandaşlarımızın yeni bir destekleme programı ile ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile her ay olmak üzere elektrik faturalarının80 TL‘ si devlet tarafından karşılanacaktır. Devlet olarak üzerimize düşen görevleri ifa etmeye devam ediyoruz. Sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan yardıma muhtaç ailelerin aylık olarak150 kw/saelektrik tüketimlerini biz karşılayacağız.

Bu açıklamanın ardından 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar gereği muhtaç hanelerin elektrik tüketiminin desteklenmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu doğrultuda vatandaşlarımız sosyal güvenlik ve dayanışma fonlarından yardım başvurusunda bulunurken elektrik sübvansiyonu alıyor. Hane halkı sakinleri dikkate alınarak 150 kW destek verilmektedir.

 • Bir ailede 2 kişi 53,27 TL ile ayda 75 kWh enerji tüketimiyle,
 • Ailede 3 kişi varsa ayda 100 kWh 71,02 lira,
 • Bir ailede 4 kişi varsa aylık 125 kWh 88,78 TL,
 • Ailede 5 veya daha fazla kişi varsa 150 kWh olan aylık enerji tüketimi 106,53 TL’dir.

Bankacılık düzenleyicisi ve denetçisi tarafından sağlanan yardım miktarı hesaplanırken belirlenen tutar kadar yardım sağlanır. Genel sağlık sigortasından fon ve gelir hesaplamak için kullanılmaz.

Elektrik Faturası Desteği Başvuru

Faturalara vergiler eklendiğinde çözümsüz hale geliyorlar. Birçok aile asgari ücretle yaşamak zorunda. Kira, çocuk okulu, yemek pişirme masrafları söz konusu olduğunda faturalara yer yok. Bu anlamda vatandaşlarımız hükümetin desteği ile derin nefes alıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Departmanından çok yardım var. Yiyecek, barınma, sosyal konut, yakıt ve eğitim gibi konularda yardımcı olmak için yeni bir model eklendi. Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 80 TL’si devlet tarafından karşılanıyor. Bu destekten yararlanmak için ailenin sosyal yardım programlarından faydalanması gerekir. Türk vatandaşı olan ve yardım şartlarını yerine getiren herkes, bu şartlar değişene kadar yardım alacaktır.

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları

Örneğin, mahallesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan gıda yardımı alan bir aile, elektrik faturasını ödemek için 80 TL yardımdan yararlanabilir. Miktarlar hanede yaşayan insan sayısı dikkate alınarak belirlenecektir.

80 TL Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla devlet tarafından sağlanmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak, ne tür bir yardım istiyorsanız, Aile Çalışmaları ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurmalısınız. İlçelerde yaşayanlar, kaymakamlığa bağlı sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına başvurabilir. Yönetime, faturalarıyla ilgili yardım isteyecekleri bir talep hakkında bilgi vermek fayda sağlayabilir. Bu kuruma başvurular, kurumda çalışan bir heyet tarafından incelenir. Ancak önceden yardıma ihtiyaç duyulduğundan departmana kayıtlı bilgileriniz ile işlem yapılabilir. Ayrıca teşvik fonundan sağlanan destek sosyal yardım ve dayanışma için kullanılmaktadır.

 • Başvuran ve eşi T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Devlet yardımı başvurusu için elektrik faturası belgesi
 • Elektrik faturası teminatından yararlanmak için aşağıdaki belgelerin talep edilen kuruluşa gönderilmesi gerekmektedir.
 • Talep vakıf veya bölge müdürlükleri tarafından sunulur.
 • Elektrik faturalarınız
 • Desteğin türüne bağlı olarak vakıftan farklı belgeler talep edilebilir.

Aile geliri de günümüzde önemlidir. Sosyal yardım sağlamaya karar veren heyet, ailenin maddi durumunu ve hayatını incelemek için yerinde incelemeler yapıyor. Kişi başına gelir, belirlenen sınırlar içinde olmalıdır. Bu nedenle, gelir belgesi de gerekli olabilir.

Elektrik Güç Kaynağı KW HESAPLAMA

80 TL elektrik faturasının karşılanma limiti 150 kWh olarak belirlendi Evlerde elektrik fiyatının belirlenmesinden sorumlu makam Enerji Piyasası Kurumu (EPDK). İki tür elektrik ücreti vardır. Bunlar;

 • Bireysel fiyatlandırma: Burada sabit bir birim fiyatı tanımlanır. Gün içindeki elektrik tüketimi birim fiyat üzerinden hesaplanır.
 • Üç saatlik ücretler: Sabit ücret yoktur. Bir gün üç farklı dönem olarak kabul edilir ve her dönem için uygulanan birim fiyat farklı olacaktır.

Yukarıdaki verdiğimiz imli listede elektrik maliyetlerini göstermektedir. Konuyu bir veya üç kez konut tipi hesaplamaları ile netleştirmeye çalışalım. Kural olarak, konut binalarının sakinleri ek ücretler keser. Ancak talep yazarak tarife değişiklikleri de yapılabilir.

1 kWh = 0,5972 TL olduğundan tek seferlik fiyat * 150 kWh = 89,58 TL

Örneğin, üçlü bir tarifede, bir birim elektriğin gece fiyatının, birim başına günlük fiyatın neredeyse yarısı kadar olduğunu görebilirsiniz. Geceleri enerji tasarrufu için elektronik cihazlar kullanan herkes haklıdır.

Örneğin, günlük ücret üzerinden 100 kWh ve gece fiyatı üzerinden 50 kWh elektrik tükettiniz. Devletten 80 TL tutarında yardım istediniz. Şimdi size gelen fatura tutarını hesaplayalım.

 • 0.6050 * 100 kW = 60.5 TL (gün içi)
 • 0.3783 * 50 = 18.91 TL (gece)

Elektrik faturanız 60, 15 + 18, 91 TL = 79,065 TL olacak. Burada 150 kilovata kadar olan bu miktarlar, yardım istemeniz halinde devlet tarafından devralınır. İyi haberi destekleyen yeni hükümetimizden bilgi alabilirsiniz.

Bu destek programının 2,5 milyon aileye ulaşması hedefleniyor. Ancak yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızdan bazı şartlar aranmaktadır. Kömür yardımı ile ilgili detaylı bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

EPDK FATURA HESAPLAMA linkine tıklayarak kullanılan kW cinsi için faturayı hesaplayabilirsiniz.

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları

Su Faturası Yardımı

Elektrik yardımının önceki yıllarda da sağlandığını yukarıda açıklamıştık. Ancak bu destek geçen yıl olduğu gibi 80 Türk Lirası elektrik desteği ile karıştırılmamalıdır. Geçen yıl Ekim ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, elektrik faturasının karşılanacağını açıkladı. Ancak bu destek kronik hastalara verilmiştir. Miktar 200 lira idi. Elektrik yardımı üç ana konuya ayrılmıştır;

 • Enerji tüketimine yardımcı olun
 • Birikmiş elektrik borcu desteği
 • Kesintisiz güç kaynağını destekleyin

Kronik hastalar, evde bakım kullanmayanlar ve kritik hastalıkları nedeniyle cihaza bağlı yaşamak zorunda olanlar 200 TL’lik elektrik yardımından yararlanabiliyor. Bu nedenlerle kesintisiz elektrik ve elektrik faturaları devlet tarafından ödenmektedir. Bu destek talepleri sosyal ve dayanışma fonlarına yapılıyor. Bu kapsamda her ay 200 Türk Lirası destekleniyor ve yüksek adetli faturalar nedeniyle ödenmeyen birikmiş faturalar da ödenecek.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere aynı zaman kira yardımı da ödenmektedir. Kira yardımı hakkında detaylı bilgiye Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

2021 herkes için karlı bir yıl olacak gibi görünüyor. Siz de sosyal yardım alırsanız devlet 80 lira ödüyor. 2021 yılına kadar elektrik faturalarınızı ödemek için yardımdan yararlanabilirsiniz. 150 kW’a kadar olan tüketimimiz için verilecek yardımdan yararlanmak için hemen sosyal yardım ve dayanışma fonlarına gidin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.