DOLAR
32,1684
EURO
34,9468
ALTIN
2.437,04
BIST
10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
21°C
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Salı Parçalı Bulutlu
25°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Açık
27°C

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır sorusu yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi yardımlar 2021 yılında da devam etmektedir. Bakanlık tarafından verilen yardımların içerisinde yakacak yardımı adı altında odun ve kömür desteği bulunmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için tabii ki istenen koşullara uygun olmak gerekmektedir. Devletin yakacak yardımlarına başvurular ise İl ve İlçe merkezlerinde bulunan valiliklere ve kaymakamlıklara bağlı olarak yürütülen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından alınmaktadır. Vatandaş ilgili birimlere yapmış olduğu kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusunun ardından T.C kimlik numarası ile sorgulama işlemlerini de yapabilmektedir. Devletin vermiş olduğu kömür yardımı başvurusu , TC ile kömür yardımı sorgulama ve sigortalılara kömür yardımı hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu 

Geçimini zor şartlar altında sağlayan kişiler kış aylarında yakacak yardımlarını oldukça fazla bir şekilde araştırmaktadır. Kış aylarına girildiğinde ihtiyaç sahibi aileler devletin odun ve kömür desteği verip vermediği hakkında bilgi sahibi olmak isterken bizlerde konu hakkında gerekli tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Devlet, belirli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine birden fazla konuda yardımda bulunmaktadır. Yapılan yardımlar içerisinde kış aylarında muhtaç ailelere ulaştırılan odun ve Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? aileler kışın odun ve kömür gibi ısınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Elbette devlet yardım yaparken yakacak yardımıyla da sınırlı kalmıyor. gunceldetay.net Bu yardımın yanında barınma ve giyim hatta nakit yardımlarda da bulunuyor. Ancak konumuz gereği yalnızca devletin sağlamış olduğu yakacak yardımına değinerek sizleri bilgilendiriyoruz. Devletin sağlamış olduğu diğer yardımlar hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İhtiyaç sahibi kişiler öncelikle yaşadıkları muhitteki muhtarlar aracılığıyla yardım talebinde bulunabilirler. Ancak muhtarlık haricinde de yardım başvuruları yapılabilecek birimler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler

Yukarıda bahsetmiş olduğu birimlere ihtiyaç sahibi kişiler yardım başvurusunda bulunabilmektedir. Yardım başvurusu yapılmadan önce kişiler, fakirlik belgelerini bulundukları bölgenin muhtarlığından alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Sigortalılara Kömür Yardımı

Yakacak yardımların vatandaşların merak ettiği bir diğer konu ise sigortalı çalışanlara kömür yardımının olup olmadığıdır. Belirtmeliyiz ki, maddi açıdan hanesinde geçim sıkıntısı çeken kişiler asgari ücretli olarak çalışmış olsa dahi kömür yardımı alabilmektedir. Kömür yardımında hane içerisinde yaşayan kişi sayısı, yaşanılan bölge ve diğer durumlar göz önüne alınarak değerlendirilir. Böylelikli kömür yardımı için başvuru dilekçesine gerekli tüm bilgiler eksiksiz yazılmasıyla birlikte asgari ücretli, sigortalı çalışan kişilere kömür yardımı yapılmaktadır.

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama

Belirtmiş olduğumuz kurumlara kömür yardımı başvuruları internet üzerinden sorgulanabilmektedir. T.C kimlik numarası ile kömür yardımı sorgulama işlemleri diğer yardım sorgulamaları gibi e-Devlet üzerinden gerçekleşmektedir. E-Devlet üzerinden T.C ile kömür yardımı sorgulamak için tıklayınız.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Kömür Yardımı

Geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçirilen yakacak yardımı 2003 yılından bu yana ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaya devam etmektedir. Yakacak yardımı sayesinde muhtaç aileler kış aylarında yakacak odun kömür sıkıntısı çekmemektedir. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere en az 500 kilo olmak üzere dağıtımı gerçekleşmektedir. Yakacak yardımı yapılırken aynı zamanda da devlet, yeraltı işletmelerinin ayakta kalmalarını da sağlamaktadır. Yakacak yardımı haricinde barınma yardımı adı altında da son derece bakımsız ve oturulmayacak evlerdeki vatandaşlara evlerinin yenilenebilmesi ve bakımının sağlanabilmesi için ayni ve nakdi yardımları esirgememektedir.

Maddi yardım içeriklerine gunceldetay.net aracılığıyla 2021 yılında yapılacak olan yardımlara başvuru yapmadan önce bilgi alabilirsiniz.

Belediyelerin Kömür Yardımı

Tüm bu belirttiklerimizin dışında Belediyelere yakacak yardımı için başvuruda bulunulabilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere her kış belirli tarihlerde belirli miktarlarda verilen kömür ya da odun yardımları sayesinde birçok ihtiyaç sahibi kişiler ısınma sorunu yaşamamaktadır. Belediyeler tarafından verilen yakacak yardımlarında sabit olarak en az 1 ton kömür dağıtılmaktadır. Tabii ki bu miktar, Belediyelerin kendi bünyesinde ayırmış oldukları bütçe ile değişebilmektedir. Belediyelerin kömür yardımlarından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi haneler bağlı bulundukları Belediyelere başvuru yaparken yanlarında bazı belgelerin bulunması gerekir. Bunlar;

 • T.C kimlik kartı
 • Yardım için başvuru formu
 • İkametgah belgesi

Bu belgeler ile Belediyelerin ilgili bölümlerine başvuru yapılabilmektedir. Kişilerin başvuruları Belediye Zabıta ekipleri tarafından araştırılmakta ve ayriyeten konu hakkında kişinin mahalle muhtarından bilgi alınmaktadır. Herhangi bir şekilde yanlış beyanda bulunulmadığı ve bilgilerin doğruluğu tespit edildiğinde başvuru dilekçesinin tarihinden itibaren en fazla 1 ay içerisinde Belediye ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılmaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşları Yakacak Yardımı

Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan kömür yardımları belirlenen bölgelere belirli miktarda dağıtılmaktadır. STK’lar aracılığıyla yapılan yakacak yardımlarında net bir tarih belirlenmemektedir. Bu tarih sivil toplum kuruluşlarınca belirlenebilir. STK’ların vereceği kömür yardımı, Belediyeler ve Sosyal Yardım Müdürlüklerinin yakacak yardımları gibi sürekliliği bulunmamaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının il ve ilçe irtibat bürolarından ya da internet üzerinden başvuru talebi oluşturabilmekte bu sayede kış aylarında birçok aile yakacak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kısacası kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin yakacak yardımı için başvuruda bulunabileceği kurumlar;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri

Bu kurumlar ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmaya ve yardım başvurularını almaya 2021 yılında da devam etmektedir.

30 Aralık 2019 tarihinde 2021 yılı için geçerli olacak Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen bu kadar 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da ikamet eden vatandaşlara yönelik olmak üzere sosyal yardım kartı verilmektedir. İBB Sosyal Yardım kartı ile ihtiyaç sahibi kişilere anlaşmalı yerlerden ihtiyaçlarına yönelik harcama tutarları finanse edilmektedir. 50, 100 ve 150 TL tutar sosyal yardım kartına yatırılarak vatandaşların ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. 2 ila 3 ay içerisinde İBB sosyal yardım denetleme, düzenleme ve yenilemeye tabii tutulmaktadır. Detaylı bilgiyi İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? adlı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi aileler sosyal güvenlik ve dayanışma fonlarından yardım başvurusunda bulunurken elektrik desteği almaktadır. Hane halkı dikkate alınarak 150 kW destek verilmektedir. 150 kW elektriğe karşılık olarak;

 • Ailede 2 kişi 53,27 TL ile ayda 75 kWh enerji tüketimiyle,
 • 3 kişi varsa ayda 100 kWh 71,02 lira,
 • 4 kişi varsa aylık 125 kWh 88,78 TL,
 • Ailede 5 veya daha fazla kişi varsa 150 kWh olan aylık enerji tüketimi 106,53 TL’dir.

Başvuru şartları için Devlet Destekli 80 TL. Elektrik Faturası Şartları adlı içeriğimize tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.