DOLAR
32,4987
EURO
34,5779
ALTIN
2.477,99
BIST
9.551,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2021

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2021

Korona virüs salgınında uygulamaya konulan nakdi ücret desteği ne zaman ödenecek sorusu hakkında yeni bir açıklama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından geldi. İŞKUR nakdi ücret desteği başvuru, nakdi ücret desteği ne kadar ve kaç ay verilecek konu hakkında tüm gelişmeleri, içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği 2021

Salgın bağlamında iş hukukuna eklenen geçici 10 uncu maddeye göre, işveren tarafından bir iş veya hizmet sözleşmesinin feshini yasaklayan kararın geçerlilik süresi, bazı durumlar dışında uygulanır. Kısa Çalışma Ödeneği, 17 Ocak 2021’den itibaren iki ay uzatıldı. 17 Mart’a kadar olan yasakla birlikte, işverenin işçisini ücretsiz izne alma izni uzatıldı. İşten çıkarılma yasağı 17 Mart’a kadar uzatılırken, cumhurbaşkanı kısa vadeli çalışma ödeneğini, yani Nakdi yardım 28 Şubat’a kadar uzatıldı.

E-Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? Destek Sorgulama

Nakdi Ücret Desteği Kaç Ay Verilecek?

1 Temmuz tarihi ile yeni normalleşme sürecine girilmesiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan yeni bir açıklama geldi. Bakanın açıklamasına göre kısa çalışma ödeneği 1 ay süreyle uzatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal Koruma Kalkanımız ile normalleşme sürecinde de çalışan ve işverenlerimizin yanındayız. Fesih Kısıtı, Nakdi Ücret Desteği ve mevcut faydalananlar için Kısa Çalışma Ödeneği’ni 1 ay süreyle uzatıyoruz.”

Kabine toplantısının ardından yeni kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nakdi destek ödemeleri için vatandaşlara müjdesini verdi. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresinin 1 ay daha uzatıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Bununla bağlantılı, nakdi ücret desteği de 1 ay daha devam edecek.” dedi.
Cumhurbaşkanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Halkımızdan tek isteğimiz, bu süreçte kurallara uyarak, işlerine, üretimlerine, ülkelerine sahip çıkarak bize destek olmasıdır. İçerideki ve dışarıdaki ortak kanaat Türkiye’nin salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağı yönündedir.”

Nakdi Ücret Tarihleri Belirlendi!

Haziran ayına ait nakdi ücret desteği ödeme tarihleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklandı. Bakanlık tarafından yapılana açıklamanın ardından internette oldukça fazla bir şekilde nakit ücret desteği ödeme tarihleri aratılmaya başladı.

15 Mart 2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilen, ancak işsizlik ödeneği hakkını kazanamayan işçiler destek ödemelerini 8 Temmuz 2020 tarihinde alacaktır. Öte yandan işveren tarafından ücretsiz şekilde izine ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan çalışanların ödemeleri T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre alacaktır. Buna göre T.C kimlik numarası son hanesi;

  • “0”, “2”, “4” olanlar 9 Temmuz tarihinde,
  • “6”, “8” olan kişiler ise 10 Temmuz tarihinde ödemelerini alacaklardır.

Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Nakdi ücret desteği bilinen adı ile ücretsiz izin maaşı desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ücretsiz izine ayrılan çalışanların hesabına her ay para yatırılıyor. Bu ay ki ödenecek olan destek tutarı ise geçtiğimiz ayda olduğu gibi ayın 8’inden itibaren hesaplara yatırılacaktır. Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret desteği) İŞKUR aracılığı ile gerçekleşmektedir.

İŞKUR nakdi ücret desteği ne kadar?

Ödeme tutarı ise günlük 39,24 TL olan ücretsiz izin desteği için ayda 1.177 TL ödeme yapılıyor. Aylık olarak hesaplandığında nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla beraber 8,93 TL’lik damga vergisi kesiliyor böylece vatandaşlara aylık nakdi ücret net olarak 1.168 TL olarak yansıyor.

Nakdi Ücret Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Belirtiğimiz gibi aylık 1.177 TL ücretsiz izin desteği Temmuz ayında 8 – 10 Temmuz tarihlerinde hesaplara yatırılacak. Peki kimle nakdi ücret desteğinden yararlanacak? Nakdi ücret desteğinden yararlanan kişiler ise ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

  • 1- Ücretsiz izne ayrılanlar için,

17 Mart 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılmak,
Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmamak,
Sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık maaşı almamak,
SGK’ya 01 – 04 – 05 – 06 – 12 – 14 – 20 – 29 – 32 – 35 – 39 – 52 – 53 – 54 ya da 55 no’lu belge türlerinden birine bildirilmiş olmak,

  • 2- İş akdi sonlandırılanlar için,

15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanun gereğince işsizlik ödeneğinden faydalanmamak,
Sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık maaşı almamak gerekmektedir.

bkz: İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR 

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Başvuru

Nakdi ücret desteğinden faydalanabilmek için ücretsiz izine ayrılan çalışanlara ilişkin bildirimler, Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemi kullanıcı girişine yapılmalıdır. Yalnız gunceldetay.net belirtmek gerekirse ücretsiz iznin verildiği aydan diğer ayın 3’üne kadar işverenler tarafından yaptırılmalıdır. SGK İşveren sistemi kullanıcı girişi için tıklayınız.

Başvuru ekranına işveren tarafından girilmesi gereken bilgiler ise;

  • Çalışanın ücretsiz izine ayrıldığı gün sayısı,
  • Çalışanın T.C kimlik numarası,
  • Çalışanın IBAN numarası,
  • İşveren ve sigortalı çalışan kişinin cep telefon bilgileri ilgili alana eksiksiz ve hatasız girilmelidir.

Ev hizmetlerinde sigortalı çalışan bulunduran işverenler ise ücretsiz izine ayıracakları çalışanlarını iznin verdiği ayın sonuna kadar ” 28 Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün kodu ile Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlüklerine bildirmesi gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Nakdi Ücret Desteği Bildirilmesi

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek? sorusu üzerine Nakdi ücret desteğinden faydalananlar, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarına 01 – 04 – 05 – 06 – 12 – 14 – 20 – 29 – 32 – 35 – 39 – 52 – 53 – 54 ya da 55 no’lu belge türlerinden sigortalı çalışana uygun belge türü ne ise onun üzerinden bildirecektir.  Ücretsiz izin desteğinden faydalanan sigortalıların eksik gün kodunun prim ve hizmet beyannamelerinde “28-Pandemi Ücretsiz İzin” veya “29 Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer” olarak bildirilmesi gerekir.

Nakdi Ücret Desteğinde Yanlış Bilgi Verilirse?

Ücretsiz izine ayrıldığını beyan edip nakdi ücret desteğinden faydalanan çalışanın fiilen çalıştırıldığının ispatı halinde, işverene her çalışan ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası kesilecektir. Böyle durumlarda ödenmiş olan nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.