DOLAR
33,0273
EURO
36,0276
ALTIN
2.560,44
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
28°C
Cuma Yağmurlu
27°C

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu 2021

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu 2021

Geçtiğimiz yıllardan bu yana devamlı olarak ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan gıda koli yardımları 2014 yılından sonra kartlı sistem ile yapılmaya devam etmektedir. Özellikle korona virüs salgınında dahada fazla artan belediye yardımlarında İstanbullu vatandaşlar İBB kart başvuru ve şartlarını araştırmaya başlamışlardır. İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Salgın sürecinde ülkemizde neredeyse bütün belediyeler bütçelerinin yettiği kadar vatandaşlarına yardımlarını esirgememiştir. ibb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet İBB sosyal yardım kartı yorumları İBB sosyal yardım kartı 400 TL İBB Yardım Kartı ve Çeki Sonuçları Ne Zaman? İBB Sosyal Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu Nereye Yapılır?  Market yardım kartı İstanbul yardım kartı Son dakika Sosyal kart başvurusu Devlet yardım kartı detayları içeriğimizde…

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Düşük gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayan ve Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak katılımıyla uygulanan 2014 İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamasıdır. 2006 yılından bu yana bu yardımları sağlayan İBB, bu yardımları 2014 yılına kadar gıda ambalajı şeklinde üretmiştir. Çok fazla evrak ve kafa karışıklığı gerektirdiği için daha basit bir uygulama olan sosyal yardım kartı uygulaması getirildi.

İBB Sosyal Yardım Kartı 400 TL

Salgın ile mücadele kapsamında yapılan destek ve yardımlarda ihtiyaç sahibi kişilerin bu süreçten en az hasarla çıkabilmeleri için Belediyeler yardımlarını nakit ve erzak kolisi olarak yapmaya devam etmektedir. Belediyeler başlatmış olduğu kampanyalar ile İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? ihtiyaç sahibi aileler tarafından merakla araştırılmaya başlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı belirli şartlar doğrultusunda ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Bu yazımızda gunceldetay.net sizlere İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama ve İBB yardım başvurusu sorgulama hakkında bilgiler verirken, İBB yardım kartı nasıl alınır? İBB sosyal yardım kartı nerelerde kullanılır? ve İBB sosyal yardım kartı şartları nelerdir? gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu Nereye Yapılır?

Yardım Kartı ve İBB Yardım çeki başvurusu 3 farklı şekilde başvurabilirsiniz. Zorunlu bir başvuru yöntemi yoktur. Kişiler istedikleri gibi başvurabilir veya nasıl başvuru yapabilirler adım adım listeledik; Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • İlki Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece ilçelerindeki sosyal yardım kuruluşlarını ziyaret ederek yapılabilir.
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olan Kadın Koordinasyon Ofisi’ndeki uygun başvuru formunun doldurulmasıyla yapılabilir.
 • Alo 153 numaralı telefondan veya 444 00 93 numaralı telefonu arayarak başvuru hakkında bilgi alabilir veya sözlü olarak başvurabilirsiniz.

Kişiler, ayrıntılı bilgi veya bir soruşturmayla ilgili yardım için yaşadıkları bölgenin başkanıyla iletişime geçebilirler.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Sonuçları Ne Zaman?

İBB sosyal yardım tarihlerinin açıklanması için net ve kesin bir tarih bulunmamaktadır. İlan tarihi, başvuru sayılarına ve inceleme dönemlerine göre değişen bir unsurdur.

 • Başvurular Aralık ayında incelenecek ve bu inceleme gelecek yılın ilk aylarında devam edecek. Başvuruların denetimi 3 ila 4 ay sürer.

Başvurunun incelenmesi sonunda İstanbul Kent Konseyi gerekli açıklamaları yapacaktır. Yardım arayanlar, başvuruları onaylandıktan sonra kartları başvurularında belirtmiş oldukları adreslere teslim edildiğinde yardım almaya başlayabilirler.

İBB Yardım Kartı ve Çekinde Ne Kadar Para Var?

Değerlendirme sonuçları ardından belirtilen adreslere dağıtıldıktan sonra kartlar açılır ve para yüklenir. Kişiler kartları açtıktan 24 saat sonra kullanabilirler. Başlangıçta tüm kart sahiplerine kartlarını açtıklarında 200 TL fatura kesilecektir.

Takip eden aylarda, ihtiyaç kontrolüne göre ailenin ihtiyaçları haneden haneye değişmekte olup, 50 TL’den 100 TL’ye, 150 TL’ye kadar değişmektedir. Kartlara ödemeler her ayın 1. günü yapılır. Zamanla ihtiyaçları değişen, işi olan veya geliri düzelen hanelerin yardıma ihtiyacı olmadığı tespit edildikten sonra bu hanelerin kullandıkları yardım kartları bloke edilebilir.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvuru Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı ve yardım çeki başvuruları  herhangi bir yöntem bulunmamakta olup, başvuru talebi veya kredi talebi yapılabilmektedir. Bu iki soruyu yanıtlamanın tek bir yolu var. Bu, aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

 • Sosyal yardım İBB’ye ulaşan kişilerin başvurularını bilmeleri için arama motoruna İBB başvuru talebi girip çıkan ilk sayfaya tıklayıp sayfaya TC Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgileri alanına girerek kendi bilgileri ile sayfa ve ardından uygulamanın durumunu sorgulayın.

İBB sosyal kartı olan kişilerin internet üzerinden kredi başvurusu yapmaları mümkün değildir ancak kişiler kart ile alışveriş yapmadan önce veya alışveriş sırasında bakiye bilgilerini bir acenteden alabilirler.

İBB Kart Başvurusu 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi muhtaç kişilere farklı farklı yardımlarda bulunmaktadır. Önceki senelerde olduğu gibi bu yılda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü beraberliğinde sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Muhtaç kişilere barınma, gıda ve giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına sosyal yardımı kartları verilmektedir. Elbette yapılan bu yardım hizmeti belediyenin bütçesiyle doğru orantılı ve gizlilik çerçevesi içinde yürütülmektedir. İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını tamamladıktan sonra Belediyede görevli kişiler tarafından değerlendirmeye alınırlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı

Değerlendirme sonucunda kart almaya herhangi bir engel bulunmuyorsa vatandaşlar İbb sosyal yardım kart hizmetinden faydalanabilmektedir. Gıda koli yardımı olarak senelerce ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılan bu yardım yaklaşık 6 yıldan beri kart sistemi ile hizmet vermeye devam etmektedir. İBB sosyal yardım kartı şartlarını, kart limitlerini ve başvuru işlemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Şartları

İstanbullu ve ihtiyaç sahibi olan kişiler, sosyal yardımı kartını alabilmek için belirli şartları barındırması gerekmektedir. Kişilerin ilgili birimlere başvuruda bulunmasının ardından Belediyelerce yetkili kişiler tarafından araştırmaya girerler. İnceleme ve değerlendirmelerin sonucunda kişinin muhtaçlığı saptanırsa İBB sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılır. Peki kimler İBB kartı alabilirler? İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

 1. Maaşlı geliri olmayan kişiler,
 2. Eşi vefat etmiş kişiler,
 3. Hane içi kişi sayısı fazla olan kişiler,
 4. Herhangi bir şekilde adına kayıtlı mal varlığı olmayan kişiler,
 5. Sağlık sorunları nedeniyle yardıma ihtiyacı olan kişiler

İBB kartını alabilmektedir. Bu kişilerin aksine adına kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olan geçiminde sıkıntı yaşamayan kişilere İBB sosyal yardım kartı verilememektedir. Yapılar yardım kartı başvuruları Belediye Başkanlığına bildirilir ve Başkanlık tarafından kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınır. Tabii ki yanlış ve asılsız olan başvurular dikkate alınmamaktadır. Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra kişiye İBB kartı verilir.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunulan yardımlar geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bu senede devam etmektedir. İBB sosyal yardım kart başvuruları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu başvurular telefonla ve şahsen başvuru ile yapılmaktadır.

 • Şahsen Başvurusu

Fiziki olarak yapılacak olan şahsen başvurular, bireysel başvuru olarak nitelendirilmektedir. Bu başvurular ise Sivil Toplum Kuruluşlarında, muhtarlıklarda, Aile Hizmetleri Müdürlüğünün Kadın Koordinasyon Merkezlerinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde yapılmaktadır.

 • Telefonla Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuruları için telefon ile başvuru yapacak olan kişiler ALO 153 numaralı beyaz masayı ya da 0212 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını arayarak gerçekleştirebilir. Vatandaşlar tarafından genellikle İBB Başkanlığının numarası ile kart başvuru yapmaktadır. Ancak yoğunluk var ise ALO 153’ü aramanızı tavsiye ederiz.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerini görüntülemek için tıklayınız.

İBB Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 5 – 6 ayı bulmaktadır. Başvuruların bu kadar sürede sonuçlanmasının nedeni ise Belediye yapılan sahte ve yanlış kart başvuruları olmaktadır. Başvuran kişilerin muhtaçlıklarının ne derece olduğunun tespiti ve asılsız başvurular nedeniyle 5 – 6 ay gibi bir sürede başvurular sonuçlanmaktadır. İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? detayları yazımızın devamında..

Şahsen ilgili makamlara yapılan başvuru ve çağrı merkezi üzerinden yapılan başvurular gerekli inceleme ve araştırmanın sonucunda onaylandığı takdirde beyan edilmiş olan adrese teslim edilmektedir. Onaylanan sosyal yardım kartı başvurularında kartın teslim süreci 3 iş günü olmaktadır. Kart teslim edilirken hanede bulunan bir diğer kişiye de teslim edilebilir. İBB sosyal yardım kartlarına aktarılan para her ay düzenli bir şekilde vatandaşa verilir ve böylece ihtiyaç sahibi kişilerin ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? 2021

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Şartları  nı detaylandırdıktan sonra 2021 yılı sosyal yardım kart limitleri ihtiyaç sahibi kişilerin dikkat ettiği konular arasında bulunmaktadır. Kartın limitleri ise yardımı ihtiyacı olan kişilere göre değişmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 3 türden olmaktadır. Bu türler ise düşük, orta ve üst düzey olarak adlandırılır. Belediye görevlileri tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelere göre sosyal yardım kart limitleri belirlenmektedir. Muhtaçlığın derecesine göre 3 farklı limit uygulanır ve kişi bunlardan birinden yararlanabilmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 2021 yılında;

 1. 50 TL
 2. 100 TL
 3. 150 TL

olarak vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Devamlı bir şekilde alının sosyal yardım kart başvuruları, muhtaç sahibi kişilerin uygun şartları taşıması halinde düzenli olarak her ay belirtilmiş olan tutarlarda kartlara aktarılmaktadır. Belirtmeliyiz ki kartın Belediye tarafından yapılan ilk yüklemede 200 TL ekstra para aktarılmakta diğer aylar ise 50, 100 ve 150 TL olarak yatırılmaktadır.

İBB Kart Nelerde Kullanılır?

Merak edilen bir diğer konu ise İBB kartlarının nerelerde kullanıldığıdır. Sosyal yardım kartlarının kullanılabilmesi için Belediyenin anlaşmış olduğu mağazalardan alışveriş yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kartları için anlaşmış olduğu marketler aşağıda sıralanmıştır. Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir.

 1. Şok Market
 2. Migros
 3. Carrefour
 4. Kim Market
 5. Çağrı Market
 6. ÖĞRENCİ
 7. Mutlu Merkez
 8. Çerçeve
 9. Onur Market

Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir. Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı ile ilgili yardım, mali güçlük çeken kişilere sunulmaktadır. İBB Sosyal Yardım Kartı Almaya Uygun Olanlar:

 • Kocası ölen ve sosyal güvencesi olmayan kadınlar
 • İşsiz Türkiye vatandaşları,
 • Ailesinin aşırı kalabalık olmasından dolayı maddi sıkıntı yaşayan, sigortalı olarak çalışan ve geliri olan kişiler,
 • Sağlık nedenleriyle yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar, İBB yardım kartı ile destek alırlar.
 • Başvuru sahiplerinin arabası veya evi olmamalıdır. Taşınır veya taşınmaz mülke sahip kişiler bu yardımdan yararlanamaz.

Sosyal yardım kartı başvuruları belediye yetkilileri tarafından kontrol edilir. Başvuru 6 ay sürmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından internette en çok İBB sosyal yardım kartlarının ne zaman yükleneceği aratılmaktadır. Yardım kartlarının denetimleri ve yeniden düzenlenmeleri ortalama olarak 2 – 3 ay sürmektedir. Kartlar üzerinde yapılan bu düzenlemelerde kartlar kullanıma kapalı olmaktadır. Kartların kullanıma açıldığı tarih ise 4 ay öncesinde gerçekleşmiştir. Kişinin kartı kullanıma kapalı olduğu süre için hesaba aktarılmayan paralar ise kart açıldığında 2 – 3 ayı toplu bir şekilde yatırılmaktadır. Vatandaşın hesabına yatırılan paranın kullanılabilmesi için işlem süresi üzerinden 24 saatin geçmiş olması gerekir. Belediye tarafından belirlenen tarihte düzenli bir şekilde her ay karta para yüklenecektir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR

Mart ayından bu yana görülmekte olan korona virüs salgını nedeni ile ekonomik anlamda hayat şartları zorlaşmış ve yine bu sebepten kaynaklı olmak üzere işverenler personellerinin işyeri faaliyetlerine son vermek durumunda kalmıştır. Buna yönelik olarak İŞKUR tarafından belirli koşulları yerine getiren vatandaşlara işsizlik maaşı bağlanmaktadır. bkz: İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.