DOLAR
32,4942
EURO
34,5714
ALTIN
2.480,80
BIST
9.552,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır? (MALİYET HESAPLAMA)

Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır? (MALİYET HESAPLAMA)

Hayvancılık yaparak para kazanmak istiyorsanız, hayvancılık sektörü üzerinde faaliyette bulunuyor ancak mevcut işletmenizin kapasitesini genişleterek daha fazla kar marjı bırakmasını istiyorsanız bu yazımız tam size göre! Hayvancılık ne kadar kazandırır ve nasıl yapılır gibi sorular günümüzde halen devam etmekte olup hayvancılık yapmayı düşünüyor ancak yeterli sermayeniz bulunmuyorsa devlet desteklerinden yararlanabileceğiniz gibi 2021 yılı itibari ile düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisinden de yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası tarafından desteklenen düşük faizli hayvancılık üretim işletmesi kurabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra bilgi sahibi olacağınız konu başlıkları;

 • En karlı hayvan türü/türlerinin neler olduğu,
 • Büyükbaş Hayvancılık yaparak elde edebileceğiniz kar oranı,
 • Hayvancılık yaparken süt işi yaparak ne kadar para kazanabileceğinizi,
 • Sıfırdan büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır sorusunun cevabını,
 • En çok para kazandıran hayvan yetiştiriciliğinin hangisi olduğunu öğreneceksiniz.

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılır?

Hayvancılık yaparak gelir sahibi olmak istiyorsanız size önerebileceğimiz birkaç hayvancılık türleri bulunmaktadır. Bunlar arasında bütçenize en uygun olanı üzerinden hayvancılık yapabilir ve bu sayede kazanç elde edebilirsiniz. Hayvancılık konularına geçmeden önce büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bu işin maliyetidir. Maliyeti olabildiğince yüksekten hesaplarsanız ancak o şekilde hayalini kurduğunuz paraları kazanabilirsiniz. Başta belirtmeliyiz ki gunceldetay.net hayvancılık ciddi uğraş ve sabır gerektiren bir meslek koludur. Bu meslek kolunda faaliyette bulunabilmek için hayvanları özelliklerine hakim olmanız gerekmektedir. Hayvancılık yaparak para kazanabileceğiniz ve en çok tercih edilen hayvancılık proje türlerini sizler için araştırdık.

 1. Besi Hayvancılığı
 2. Kapalı sistem besi projesi
 3. Açık besicilik
 4. Yarı açık besicilik

Türkiye’de en çok tercih edilen sisteme değinmeden önce dilerseniz bu konuların detaylarına göz atalım. 🙂

Besi hayvancılığı yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikle hayvanları iyi tanımanız ve her koşulda hayvanlarınız ile ilgilenmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır? Hayvancılık yapmaya karar verdiniz ancak hemen hayvan alayım de üretici olayım demeyin. Çünkü öncelikle bir işletme kurmanız gerekmektedir. Kuracağınız tesisin hangi proje üzerinde faaliyette bulunacaksanız ona göre tesis dizaynı yapmanız gerekmektedir.

 • Kapalı sistem besicilik yapmayı düşünürseniz adından da anlaşılacağı üzere kapalı alanda hayvan yetiştiriciliği yapacaksınız demektedir. Kapalı besicilik ile hayvanların besleneceği ve yetiştirileceği yer kapalı olmalıdır.
  Açık besicilik sistemi ile hayvanlar açık alanlarda yetiştirilmektedir. Kuracağınız işletmenin tüm faaliyetleri açık alanda gerçekleşmektedir.
 • Yarı açık besicilikte hayvanlar için hem kapalı alan hemde açık alan bulundurulmalıdır. İşletmeniz diğer sistemlere göre daha geniş konumlandırılmalıdır.
 • Maliyetini en az olan ise açık besicilik sistemidir. Maliyeti en az olmasının nedeni ise işletmenizin giderlerinin minimum düzeye düşürülmesidir. Şu şekilde ifade etmek gerekirse; kapalı besicilik yaparak kuracağınız işletmenin yapı aşamasında harcayacağınız giderlerin yanında sadece çitlerin masrafı oldukça düşük olmaktadır. Bu nedenle açık alanda konumlandırılan besicilik maliyeti az olması bakımından daha çok tercih edilmektedir. Bu sayede hayvancılık ne kadar kazandırır gibi sorularınız da kaygınız minimum düzeye düşecek çünkü maliyetiniz az olacaktır.
Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır

Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır

Hayvancılık Maliyet Hesaplama 2021

Mesleğini bırakarak hayvan sevgisi ile bu işe gönül vermiş üreticilerin veya hayvancılık üretici olmak isteyenlerin şehir stresinden kurtulmak adına yola çıkan üreticilerin hayvancılık sektörü üzerine tüm maliyetlerini sizler için araştırdık. En güncel besicilik maliyetlerinden şu şekilde söz edebiliriz.

Besicilikte özellikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta hayvan bedelleri olacaktır. Şu anda piyasada hayvan alım fiyatları için ortalama canlı ağırlıkları 150 kilo civarında olacaktır. 150 kilo olan bir hayvanın birim fiyatı ise 2021 güncel fiyatlar ile 3.800 lira olarak hesaplanmıştır. Yani ilk maliyet; gider kalemi 3.800 lira hayvan bedeli olacaktır. Ancak burada söz konusu olan 3 durum bulunmaktadır. O da hayvanın nereden temin edileceğidir?

 1. Bunlardan ilki ithalat olabilir. Besicilik yapan üreticilerin yıllardan beri yurtdışından ithal hayvan getirerek farklı ırklar – etçi ırklar üzerinden hayvancılık yaptıkları bilinmektedir. Ancak Türkiye’de 2021 yılında ithalat besi hayvanı ile ilgili kanuni bir yasak bulunmaktadır. Söz konusu yasak 2021 Mart ayına kadar devam edeceği düşünülmektedir. Besicilikte ithal hayvan getirtme şansınız bu nedenle ne yazık ki yok.
 2. Hayvanları özellikle çiftliklerden yani profesyonel işletmelerden almak da diğer bir seçenek olabilir. Bahsedilen işletmelerin arilik belgesine sahip olması nedeniyle ari işletmelerden hayvan alımı olarak da ifade edilebilir. Ari işletme olan tesislerden hayvan alımı yapılabilmektedir. Ari işletmelerden alımı gerçekleşecek olan hayvanların fiyatları ise yine gunceldetay.net ortalama 3500 liradan başlayabilmektedir.

Diğer bir hayvan alımı seçeneğine tahmin ettiğiniz üzere hayvan pazarları olacaktır. Türkiye’nin birçok yerinde Afyonda’da, Kars’ta ve Kastamonu’da (Kütahya, Bursa, İzmir, Adana) bulunan hayvan pazarlarından da hayvan alınabilir. Hayvan pazarları aslında en riskli ve sağlık açısından en tehlikeli olanı da hayvan pazarından hayvan almak olduğunu söyleyebiliriz. Bununda en büyük nedeni ise bulaşıcı hastalıkların hayvan pazarlarında daha fazla yaygın olduğunu gördüğümüz için. Çünkü az önce ifade ettiğimiz üzere hastalıktan ari olan işletmelerden hayvan alınabilir. Hayvanın hastalıktan ari olduğu için o işletmenin hayvanları dışarıdan başka bir hayvan ile temas etmemesinden kaynaklı ari olarak; hiçbir hastalığı ve hiçbir bulaşıcılığı bulunmamaktadır.

Tarım ve Hayvancılık 2021 Yeni Hibe Desteği detayları belli oldu!

Küçükbaş Hayvancılıkta Para Var mı?

Küçükbaş hayvancılık yaparak kazanabileceğiniz parayı sizler için ortalama olarak hesapladık.

Etinden elde edilebilecek kâr: Bunu 100 koyuna yılda ortalama 2 kuzu olacak şekilde hesapladık. Kesinlikle ikiz doğum olacağı için ikizlerimizin doğum oranlarını hesaplamaya dahil etmediğimizi varsayıyoruz. Onu da sayarsanız kasabaya 200 sağlıklı kuzu gönderip her yıl kesiyoruz; 200 kuzu x ortalama 50 kg x ortalama kesim fiyatı 35 TL = 350.000 TL kar elde ediyoruz.

Süt üretimi üzerinden elde edilebilecek kar: Bir koyun günde ortalama 500 ila 600 mililitre süt üretebilir. Her gün bir koyundan 500 mililitre süt alırsak, 100 koyun 50.000 mililitre süt verir. Ortalama bir litre sütün 5 lira olduğunu düşünürsek, 100 koyunun yılda 90.000 lira kazandığı ortaya çıkıyor.

Hayvan Bakımı ve Masrafları

Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır? Hayvancılık maliyetleri arasında hayvan fiyatlarının ardından en çok merak edilen diğer bir konu ise bakım ve besleme masrafları olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta işletmenin varlığı veya yokluğu olacaktır. Eğer işletme yok ise kurulacak işletmeyi kendi imkanlarınız doğrultusunda yapabilirsiniz. Kendim işletmemi yapacağımız diyorsanız en düşük maliyetli olarak çadır gunceldetay.net sistemini size önermek isteriz. Maliyeti en uygun olan işletme sistemi olan çadır sistemi ile örneğin 40 hayvanlık bir çadır kuracaksanız 6 m2 yer gerekmektedir. m2si 140 lira olan çadır sisteminde 40 hayvan konumlandırılacak ise o halde 240 m2 bir çadır kurulumu gerekmektedir. m2si 140 lira olan bir işletmenin çadır olarak kurulumu için harcamanız gereken tutar 35.000 lira olarak hesaplanmıştır. Ancak kiralık bir işletme üzerinden hayvancılık faaliyetlerinize de gerçekleştirebilirsiniz.

Kiralanan bir işletme ile hayvancılık sektörü maliyetlerinde örneklendirecek olursak;

 • 850 m2 bir işletme içerisinde bulunan 150 hayvan için ödeyeceğiniz ortalama kira bedeli 2.000 liradan başlamaktadır.
 • Çobana vereceğiniz maaş ise en az 3 bin liradan başlamaktadır.
 • Elektrik ve su giderleri de yine aylık olarak 300 lirayı bulmaktadır.
 • Hayvanları sağlığı üzerine aylık veteriner hekim ve ilaç masrafları ise 5 ila 10 bin lira arası değişmektedir.
 • Son olarak da aylık yem maliyeti 3500 lira olacaktır.
Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır

Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır

Besicilikte Kar Marjı 2021

Hayvancılıkta besicilik yapmak bakıldığında tamamen para kazanma yolu ile hayvan alımı ve satımı üzerinden para kazanmak olarak bilinmektedir. Besicilikte hayvan ırklarının önemli olduğunu belirtmek isteriz. Örneğin erkek hayvanların canlı ağırlığının fazla olması nedeni ile daha çok tercih edilmektedir. Hayvan ırklarından en çok Holstein gibi ırklar rağbet görmektedir. Besiye alınma yaşı ise yerli ırk hayvanlarında 2 yaş olarak belirlenmiş iken , kültür ırkı hayvanlarında ise bu durum 1 ila 1,5 yaşa kadar inebilmektedir. Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır? Besiye alınan hayvanların sonrasında ise üreticiler tarafından kesim tarihleri belirlenmektedir. Belirlenen kesim tarihi baz alınarak bu tarihe göre hayvanlara besi programı hazırlanmaktadır. Verilen yem miktarlarına göre hayvanların canlı ağırlıklarında meydana gelen artış saptanmaktadır. Hayvanların canı ağırlığında meydana gelen artış hayvanın göğüs çevresinin ölçülmesi ile tespit edilmektedir. Hayvanın özelliklerine hakim olan ve hayvancılıktan anlayan, tecrübesi bulunan kişiler besicilik yaparak her halükarda işletmelerine kar payı bırakmaktadırlar. Çünkü hayvancılık yapmanın mantığı bu yöndedir. 🙂

Sıfır Faizli Tarım Kredi Kooperatifi Ziraat Kredisi 2021

Hayvancılık ne kadar kazanır? sorusuna ayrıntılı verdiğimiz cevaplar üzerine sıfır faizli tarım kredi kooperatifi ziraat kredisinden de söz etmek isteriz. Ziraat bankası desteği ile sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisi verilmektedir. İşletme ve yatırım dönemli olarak verilen kredilerde banka ve TKK tarafından belirlenen koşulları yerine getirenlere sıfır faizli kredi kullandırılacaktır. Ayrıntılı bilgi: Sıfır Faizli Tarım Kredi Kooperatifi Ziraat Kredisi 2021

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.