DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Tarım Hayvancılık Yeni Hibe Desteği (TÜM DESTEKLEMELER)

Tarım Hayvancılık Yeni Hibe Desteği (TÜM DESTEKLEMELER)

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin 2800 sayılı karar 28 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tarım ve Hayvancılık 2021 Yeni Hibe Desteği kapsamında ekonomik anlamda kırsal altyapı projelerine destek verilecektir. Tarımsal alandan ürün yetiştiriciliğine, su ürünlerinden arıcılığa kadar üretim için gereken makine yardımı ve tıbbi yardımlar gibi tüm hibe destekleri bu kapsam içerisinde yer almaktadır. Büyükbaş hayvan desteği Nasıl Alınır KOSGEB hayvancilik Destekleri 2021 HAYVANCILIK destekleri 2021 Küçükbaş hayvan desteği 2020 Genç Çiftçi hibe desteği 2020 Büyükbaş HAYVANCILIK hibe desteği Şartları 2021 hayvancilik destekleri detayları içeriğimizde….

2021 Hayvancılık Hibe Destekleri

Çevrenin ve doğal kaynakların korunmasının ele alınarak küçük ölçekli işletmelerin güçlendirilmesi, gelir seviyesinin yükseltilmesi ve güvenilirliğin arttırılması gibi bir çok amaç doğrultusunda desteklemeler sağlanacaktır. Tarım ve Hayvancılık 2021 Yeni Hibe Desteği daha geniş bir şekilde ele almamız gerekirse Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre tarım ve hayvancılık alanına verilecek olan yeni hibe desteği hakkında tüm bilgilere içeriğimizden erişebilirsiniz.

Yeni Hibe Desteği Hangi Yatırımlara Veriliyor?

Yeni hibe desteği için verilecek olan yatırımlar genellikle tarım, hayvancılık ve su ürünleri adına yapılacak olan yatırımlardır. Tüm bu ürünlerin işlenmesine yönelik yatırımlarda işletmenin enerji, su ve gaz gibi ihtiyaçları gereken yapılara yatırımları ile destekler verilecektir. Resmi gazetede açıklanan yönetmelikte ele alınan bu yatırımlar ise;

 • Aile işletmeciliği faaliyetlerini geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
 • El sanatları ve katma değerli ürünler,
 • Hayvansal ve bitkisel orijinal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve dondurulmasına yönelik yatırımlar,
 • Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar,
 • Bilişim sistemleri ve eğitimi,
 • Kapasite arttırım yardımı, modernizasyon veya teknolojinin yenilenmesine yönelik yatırımlar,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar,
 • Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine yardım ve park alanları,
 • Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, depolanması ve paketlenmesine yönelik yatırımlar, Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğidir.

Bu kararlar doğrultusunda yatırımcılar tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik yatırımlarını ülke genelinde proje döneminde 1 adet proje başvurusunda bulunabileceklerdir. Bu yatırımlar ise tarıma dayalı ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları hakkında yürürlüğe girecek olan tebliğe göre belirlenecektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni hibe desteği kararını buradan inceleyebilirsiniz.

2021 Tarım Destekleme Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konu ile ilgili olarak;

 • 2021 Yılında Tarımsal Destek Miktarı 23 Milyar Liraya Ulaşacak
 • Mazot Maliyetinin % 50’sini Karşılamaya Devam Ediyoruz
 • 2021 Yılını Tarım ve Orman Bakanlığı Su ve Sulamada Hamle Yılı Olarak Planladık
 • İlk Dokuz Ayda 13,3 Milyar Dolarlık Tarımsal Ürün İhracatı Yaptık
 • Son 18 Yılda Suya 254 Milyar Liralık Yatırım Yapıldı
 • Hasat Öncesi Fiyatları Açıklayarak Üreticilerimizi Memnun Ettik.

Hibe Desteğinden Kimler Yararlanamayacak?

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre kırsal kalkınma hibe desteklerinden yararlanamayacak olanlar ise;

 • kamu kuruluşları,
 • kamu kaynaklarından finansman elde edenler,
 • kamu kuruluşları ile bağlantısı bulunan gerçek ve tüzel kişiler
 • yeni hibe desteğinden yararlanamayacaktır.

Hibe desteklerinden yararlanmak için yapılan proje başvurularına onay verilmeyecektir. Hibe desteğinden haksız yere faydalandığı tespiti sağlanan yatırımcılara denetim ve ceza kapsamında 5 yıl süreliğine hiç bir suretle destekleme sunulamayacaktır. Desteklemeye gunceldetay.net ilişkin işlemler sona erinceye kadar hibe ödemeleri devam edecek fakat işletmeler sona erdikten sonra KDV muafiyeti dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının faiz desteklenmeleri hariç hiç birinden yararlandırılmayacaktır.

374 Milyon TL Yardım Ödemesi 2021

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 5 Haziran tarihinde tarıma ve hayvancılığa destek olmak için toplam 374 milyon lira ödendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli;

 • 49.946 çiftçi ile ödeme farklarında 340 milyon TL yağlı tohum yardımı
 • Hayvansal üretim lehine hayvan hastalıkları lehine 1131 üreticiye 27 milyon TL,
 • Tarla Hayvanları Genetik Kaynaklarının Korunması Projesi kapsamında bugün saat 18: 00’de 3.6 milyon TL,
 • Toplamda 374 milyon TL olmak üzere 468 çiftçiye destek olmak üzere çiftçilerimizin hesabına aktarıldı.

Tarım Hayvancılık destekleme ödemelerinin 2023 yılına kadar geçerli olduğunu unutmayınız.!

Sicili Bozuk Olanlar Hayvancılık Hibesi Alabilecek mi?

Araştırmalar tarımsal idarelere yöneltildiği için bankalar veya KKB ile hiçbir ilgisi olmadığına inanıyoruz. Çünkü bu bir hayvan geri ödeme kredisi değil. Ancak Ziraat Bankası ile iletişime geçilerek veya talimatlar verilerek detaylı bilgi alınabilir. Resmi Gazete’den öğrendiğimiz kadarıyla sizi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Tarım ve Hayvancılık Yeni Hibe Desteği Son Başvuru Tarihi

Önceki yıllarda var olan proje 2023 yılına kadar sürecek. Bu nedenle çiftçilerimiz 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında başvuru yapabilirler. Başvurular genellikle 1 Ocak ile Mart ayının son günü arasında yapılır. Başvurmak istiyorsanız, bu tarihe uymamanızı tavsiye ederiz. Elbette bazı durumlarda Bakanlık bu süreyi değiştirebilir.

Hibe Desteği Verilecek İller Hangileridir?

Karar göre ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı faaliyetlerine ve yatırımlarına girecek olan illerimiz kırsal kalkınma yatırımları için elverişli olabilecek iller olacaktır. Hibe desteği projeleri değerlendirilmeye alınarak bütçelerine uygun olacak iller seçilerek desteklenme sağlanacaktır. Fakat bu iller hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı henüz net bir açıklama yapmamıştır.

Yeni Hibe Desteği Finansman ve Ödemeler

Yeni hibe desteği için yapılacak olan tüm ödemeler Ziraat Bankası tarafından sağlanacaktır. Ziraat Bankasından bu destek ile ilgili kararda yapılan nakdi ödemesi hizmet komisyonu %0,2 olmaktadır. Proje başvuruları yılı Bakanlık bütçesinde yer alan ödenekler doğrultusunda değerlendirilmekte ve yatırımcıların proje ödemelerini devlet bankalarından kişilerin hesaplarına havale ya da EFT yolu ile yapmaları zorunlu tutulmaktadır. Bu süreçte yatırımcılardan proje faaliyetleri için herhangi bir şekilde masraf tutarı tahsil edilmemektedir.

Tarım ve Hayvancılığa %50 Hibe Desteği 2021

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları projelerin üst limitinin %50′ sine kadar hibe desteği verilecektir. Ancak bu projeler kapasite artırımı, teknolojini yenilenmesine ya da modernize edilmesine yönelik yatırımları olması gerekmektedir. Kırsal kalkınma yatırımları doğrultusunda yatırımlardan onay alındığı sürece bu desteği projelendirip hibe desteği olarak alınabilmektedir. Projenin bütçesi katma değer vergisi (KDV) dışında hazırlanır ve asıl proje tutarı onaylandıktan sonra üst limitleri belirlenecektir. Hibe desteğinde hibe ödemesi ise hibe sözleşmesinin imzalanması gerekir ve bu en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Tarım ve hayvancılık alanlarında %50 hibe desteğinden yararlanmak için projenin tasarlanıp belirlenen tarihlerde yatırımcılara sunulması ve onay alınması yeterli olmaktadır. Bu alanlarda verilecek olan destekler ve iller hakkında açıklamalar içeriğimizin başlarında belirtilmiştir. Tekrardan belirtmek gerekirse hibe desteği verilecek olan iller için Tarım ve Orman Bakanlığı henüz bir açıklamada bulunmamıştır. Önümüzdeki günlerde Bakanlıktan gelen açıklamaya göre illeri sizlere ileteceğiz.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu kadar 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu kararın tüm hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütmektedir. Karar hakkında destek verilecek olan iller açıklandığında sizlerle paylaşacağız.

Genç Çiftçi Kredisi Ziraat Bankası şartlarını ve Genç Çiftçi Başvuru Kaydı Nasıl Yapılır? (Başvuru Dilekçesi)biliyor muydunuz?

Devletten Koyun Kredisi Desteği 2020

Küçükbaş hayvancılık kategorisine konu olan koyun kredisi sıfır faizli olarak çitçi ve üreticilere verilmektedir. Devlet destekli olarak verilecek koyun kredisinde belirlenen kriterlere uygunluk sağlayan vatandaşlara kullandırılacak olan kredi %100 indirimli olarak verilecektir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından desteklenen düşük faizli işletme ve yatırım kredilerinde koyun kredisi devlet desteği ile verilmektedir. Ziraat Bankası Şubeleri üzerinden gerekli belgeler eşliğinde müracaat yaparak sizde sıfır faizli koyun kredisi alabilirsiniz. Koyun kredisi detayları Devletten Koyun Kredisi Desteği (Ziraat) adlı içeriğimizde…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.